Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Sezon teatralny 2016/2017
data dodania:
1.09.2016
Każdy kolejny sezon artystyczny to nowy rozdział, tworzący historię teatru; to kontynuacja jego tradycji i nieodparta chęć dopisania nowych części; to zarazem nieunikniona konfrontacja z jakże różnymi oczekiwaniami Państwa – adresatami naszych poczynań. Ułożenie planu premierowego przypomina opracowanie dobrego menu, w którym każdy odnajdzie interesujące go danie, profesjonalnie podane, wykonane z produktów najwyższej jakości i przygotowane przez najlepszych mistrzów…
Nie ulega wątpliwości, że niezmiernie trudne jest usatysfakcjonowanie wszystkich smakoszy, niemniej jednak próbować trzeba nieustannie, serwując dania znane i lubiane, ale także te nowe, którymi dopiero uda się trafić w gust naszych widzów. Jeśli spojrzymy na listę ponad trzystu naszych premier, to z pewnością zauważymy, że przez 50 lat swojej działalności Teatr Wielki w Łodzi nigdy nie stronił od nowości, repertuarowego eksperymentu i artystycznego nowatorstwa; są na niej polskie prapremiery dzieł operowych i baletowych, pierwsze powojenne wykonania, premiery utworów polskich kompozytorów współczesnych i spektakle, które specjalnie dla tej sceny powstały. Nie zabrakło też nigdy evergreenów operowej klasyki. Niezależnie od gatunku dzieła i daty jego powstania, ich cechą wspólną była dbałość o najwyższy poziom artystyczny, tak jeśli chodzi o inscenizacyjne przygotowanie utworu jak i o jego sceniczne wykonanie. W jubileuszowym sezonie artystycznym 2016/2017 nie rezygnujemy z tych znamienitych dokonań i zamierzamy zaproponować Państwu repertuar różnorodny i nieszablonowy, być może nieco zaskakujący, jednak każdorazowo przygotowany z największym zaangażowaniem i troską o wysoką jakość artystyczną. Obok klasyki, która jest podstawą operowej egzystencji, pojawią się tytuły całkiem nowe oraz te, które na naszej scenie pojawią się po raz pierwszy; stąd także nazwiska wybitnych twórców teatralnych, których talent i dorobek artystyczny są dla nas gwarantem jakości przedsięwzięcia, a dla Państwa – satysfakcji i zadowolenia z chwil spędzonych w naszym Teatrze.

Sezon rozpocznie się od Eugeniusza Oniegina Piotra Czajkowskiego, dzieła operowego, które od dziesięcioleci święci tryumfy na scenach całego świata, natomiast dokładnie w 50. rocznicę pierwszej premiery na tej scenie, tak samo jak w 1967 roku zrealizujemy Halkę Stanisława Moniuszki. We współpracy z Festiwalem Tansmana zostanie przygotowana prapremiera Złotego runa Aleksandra Tansmana, dzieła nigdy wcześniej jeszcze niewystawianego, z kolei wspólnie z Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów i Akademią Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi zrealizowana zostanie łódzka premiera opery-oratorium Georga Fredricha Händla Semele. Głód sympatyków sztuki tańca mamy nadzieję zaspokoić dwiema krańcowo odmiennymi premierami – prawykonaniem współczesnego baletu fantastycznego Lamaila Macieja Pawłowskiego i także w Łodzi niewystawianym, legendarnym Spartakusem Arama Chaczaturiana. Przed nami jeszcze kolejna, już 24. edycja Łódzkich Spotkań Baletowych, których program staraliśmy się tak skonstruować, by jak najszerzej odzwierciedlał to, co w światowym balecie najbardziej aktualne i najwartościowsze, by zaproszone zespoły spełniły Państwa oczekiwania artystyczne.

Legendarny publicysta, krytyk muzyczny i pisarz, niezapomniany Jerzy Waldorff wypowiadając się niegdyś o Teatrze Wielkim w Łodzi, do nazwy Teatru dodawał „podtytuł” – tradycja i nowoczesność… Chcemy i dołożymy wszelkich starań, aby to dookreślenie było aktualne nie tylko w bieżącym – jubileuszowym – sezonie, ale by już na stałe charakteryzowało profil artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi. Głęboko wierzymy, że nasze artystyczne menu spotka się z Państwa zainteresowaniem i akceptacją, a wizyty na nowych i tych już będących w repertuarze spektaklach przyniosą Państwu zadowolenie, satysfakcję i wiele artystycznych doznań i wzruszeń.

Serdecznie zatem zapraszamy i do zobaczenia.

Wojciech Rodek                    Paweł Gabara
dyrektor artystyczny              dyrektor naczelnyZapraszamy na spektakle w sezonie 2016/2017.
Sprawdź repertuar, wybierz termin i kup bilet
.
Bilety dostępne on-line
oraz w kasie Teatru
tel. 42 633 77 77
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net