Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
ANGELA GHEORGHIU – gwiazda sezonu na 50-lecie Teatru Wielkiego
data dodania:
7.06.2017
Jedna z największych gwiazd operowych świata – sopranistka Angela Gheorghiu i znakomity tenor Călin Brătescu są już w Łodzi i przygotowują się do sobotniego koncertu na 50-lecie Teatru Wielkiego w Łodzi. Artystka zaśpiewa słynne fragmenty dzieł Pucciniego, Verdiego, Cilei, Bizeta, Catalaniego, mi.in. z  „Adriany Lecouvreur”, „Toski”, „Madame Butterfly”, „Otella”, „Carmen”, „Gianniego Schicchi”, „Manon Lescaut”. Koncert z udziałem Orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Cipriana Teodoraşcu poprowadzi Jacek Marczyński. Zapraszamy gorąco!

ANGELA GHEORGHIU – KONCERT
10 czerwca 2017, godz. 20:00 / KUP BILET
Angela Gheorghiu – najbardziej czarująca i utalentowana śpiewaczka operowa naszych czasów – urodziła się w małym rumuńskim miasteczku Adjud. Od wczesnego dzieciństwa widać było, że jej przeznaczeniem jest muzyka. Uczęszczała do szkoły muzycznej w Bukareszcie i także tam ukończyła studia w klasie Mii Barbu na Narodowym Uniwersytecie Muzycznym. Wspaniały głos i wyjątkowa prezencja zapewniły jej status międzynarodowej gwiazdy operowej.
Na arenie międzynarodowej zadebiutowała rolą Mimi w Covent Garden w roku 1992. W tym samym roku po raz pierwszy wystąpiła w Metropolitan Opera i w Wiedeńskiej Operze Narodowej. W 1994 roku wystąpiła w Covent Garden w partii Violetty (Traviata) w głośnym spektaklu, który następnie był emitowany w BBC. Od swego debiutu w Royal Opera House występowała w najważniejszych teatrach operowych na świecie. Jej repertuar obejmuje partie Mimi, Violetty, Charlotty, Julii, Neddy, Adiny, Toski, Magdy w Jaskółce, Manon, Małgorzaty, Leonory w Trubadurze i Adriany Lecouvreur. Nagrała wiele płyt dla wytworni takich jak EMI Classics i Decca. Otrzymała liczne odznaczenia włącznie z La Médaille Vermeil de la Ville de Paris i Orderem Sztuki i Literatury (Ordre des Arts et des Lettres).
Zagrała tytułową rolę w filmie Tosca w reżyserii Benoit Jacquota, a także wystąpiła w roli Julii w filmie nakręconym dla Online Classics. Ostatnio występowała w partiach Mimi (La Scala, Royal Opera House, Wiedeńska Opera Narodowa, Opera national de Paris, Metropolitan Opera, Opera Państwowa w Hamburgu), Toski (Royal Opera House, Opera Państwowa w Berlinie, San Francisco Opera, Wiedeńska Opera Narodowa, Metropolitan Opera), Magdy (Royal Opera House), Małgorzaty (Royal Opera House), Adriany Lecouvreur (Wiedeńska Opera Narodowa, Opera national de Paris)
i Charlotty (Wiedeńska Opera Narodowa, Festiwal w Salzburgu), a także w koncertach w Paryżu, Dublinie, Wiedniu i Salzburgu. Przyszłe angaże obejmują koncerty w Europie i Ameryce Północnej oraz spektakle w Londynie (Adriana Lecouvreur), Wiedniu (Tosca), Buenos Aires (Adriana Lecouvreur), Palermo (Adriana Lecouvreur).

Călin Brătescu – absolwent Akademii Sztuki im. George’a Enescu w Jassy (Rumunia) w 1996 roku, pod kierunkiem mezzosopranistki Viorica Cortez i tenorów Corneliu Fanateanu i Iona Buzea.
Swoją karierę artystyczną rozpoczął w Operze Narodowej w Bukareszcie, pierwsze doświadczenie muzyczne zdobywał także w Timisoarze, Kluż-Napoce i Jassy. Był solistą Opery w Braszowie, Opery Narodowej w Bukareszcie, Rumuńskiej Opery Narodowej w Timisoarze czy Rumuńskiej Opery Narodowej w Jassy, gdzie wykonywał pierwszoplanowe role tenorowe, m.in. Księcia Mantui w Rigoletcie G. Verdiego, Pinkertona w Madamie Butterfly G. Pucciniego, Maurizio w Adrianie Lecouvreur F. Cilei. Regularnie koncertuje w kraju i zagranicą, bierze udział w przedstawieniach operowych i koncertach we Włoszech, Hiszpanii, Austrii, Niemczech, Holandii i Szwajcarii. Występował na scenie Opéra Royal de Wallonie w Liège i Deutsche Oper w Berlinie (Mario Cavaradossi w Tosce G. Pucciniego), Deutsche Oper am Rhein w Düsseldorfie (Pollione w Normie V. Belliniego), Opéra de Toulon (Don José w Carmen G. Bizeta), Oper Frankfurt (Maurizio w Adrianie Lecouvreur F. Cilei).
W trakcie swojej kariery Calin Bratescu otrzymał wiele nagród, takich jak Ludovic Spiess Prize w 2003 roku, Nagrodę Fundacji Darclée na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Hariclea Darclée” (Braiła, Rumunia) w tym samym roku. Rok później wygrał Międzynarodowy Konkurs Grand Prix dla Śpiewaków Operowych „Città di Alcamo” we Włoszech. W 2006 roku zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Tenorów „Traian Grozavescu” (Lugoj, Rumunia). Jest finalistą Międzynarodowego Konkursu Wokalnego „Francisco Viñas” w Barcelonie.

Ciprian Teodoraşcu – jeden z najlepszych rumuńskich dyrygentów młodego pokolenia, który ropoczął swoją karierę w roku 2001. Nie tylko zachwyca publiczność, ale także zdobywa uznanie krytyków muzycznych. Współpracował z wieloma orkiestrami filharmonicznymi i operowymi, m.in. w Braszowie i Bukareszcie (Rumunia), Sarajewie (Bośnia i Hercegowina) czy w weneckim Teatro Malibran. Od roku 2004 jest dyrygentem w Operze Narodowej w Bukreszcie.
Jego kariera zawodowa charakteryzuje się bogatym reperturem, jako dyrygent głównie poświęca się muzyce symfonicznej, operowej i baletowej.
Jest absolwentem Państwowego Uniwersytetu Muzycznego w Bukareszcie, uczęszczał też na kursy kompozytorskie oraz kursy mistrzowskie prowadzone przez wybitnych rumuńskich i zagranicznych dyrgentów. Jest laureatem pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. George’a Georgescu w Tulczy (Rumunia, 1993), dwukrotnie nagrody Ludovic Spiess Prize (2004, 2012), a także David Ohanesian Prize (2007) – obie nagrody przyznane przez Rumuńskie Forum Muzyczne.
Współpracował z wieloma wybitnymi solistami-śpiewakami takimi jak Angela Gheorghiu, Alberto Rinaldi, Eduard Tumagian i Alexandru Agache oraz z tancerzami – Aliną Cojocaru i Anastasią Kolegovą.
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net