Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Chór Dziecięcy Teatru Wielkiego w rozjazdach
data dodania:
24.05.2015
Sezon artystyczny powoli zbliża się do końca, a Chór Dziecięcy Teatru Wielkiego w Łodzi nie zwalnia tempa pracy. Mało tego – od kwietnia do czerwca próby są nie raz, ale dwa razy w tygodniu. To niezbędne, aby się dobrze przygotować zarówno do bieżącego repertuaru, jak i kolejnych wyzwań. Młodych artystów zobaczymy jeszcze na dużej scenie w czerwcowych spektaklach Strasznego dworu i Barona cygańskiego. Ale udział w kilku operach to tylko część muzycznej aktywności grupy liczącej już prawie 70 dzieci i młodzieży w wieku 6–17 lat. Program obejmuje też utwory rozrywkowe, patriotyczne, kolędy i dzieła oratoryjne.
Warto przypomnieć, że w listopadzie ub. roku chór założony 3 lata temu i prowadzony przez chórmistrza Teatru Wielkiego, Waldemara Sutryka, został zaproszony do wykonania najtrudniejszej partii dziecięcej – w Requiem wojennym Beniamina Brittena – w centralnej sali koncertowej Stuttgartu - Liederhalle. Pochlebne recenzje szybko przełożyły się na nowe kontakty. Ich wynikiem był niedawny pobyt w Łodzi oficjalnego miejskiego chóru dziecięcego z Norymbergi i wspólne koncerty z naszymi artystami, ale także zaproszenie do Staatsoper w Berlinie. Ten chór przyjedzie do Łodzi dopiero w maju 2016 r., gdyż kalendarz działań ma szczelnie wypełniony występami nie tylko na własnej, prestiżowej scenie, ale i pokazując się na całym świecie (właśnie wrócił z tournée po Wietnamie). Oba chóry niemieckie zaprosiły naszych artystów do siebie już w lipcu. Będą wspólne koncerty i integracja. Miłe, że i tę ideę wsparł Urząd Marszałkowski.
Wiele dzieci uczęszcza do szkół muzycznych i łatwiej im nauczyć się programu. Dla pozostałych wyzwanie jest poważne. Jednak okazuje się, że nawet maluchy zdają przesłuchania do obsad i występują w spektaklach na równych prawach z zawodowcami. Poznają magię sceny i łykają operowego bakcyla. Są to wartości, które już z nimi zostaną na zawsze. Kolejnym stopniem muzycznego wtajemniczenia jest poszerzenie repertuaru o utwory w aranżacji na 3 głosy.
Dużym przeżyciem był jesienią wspólny występ ze światowej sławy gitarzystą i kompozytorem flamenco, jakim jest Paco Peña. Wraz z artystą, jego hiszpańskim zespołem oraz chórem mieszanym Chór Dziecięcy TWŁ wykonał po hiszpańsku Requiem dla Ziemi.
Niecodziennym wydarzeniem był występ dzieci, który odbył się kilka dni temu w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. To chyba pierwszy przypadek, gdy na oficjalnej uroczystości monumentalną Bogurodzicę zaśpiewały... dzieci! W obecności wielu znakomitych gości (m.in. z angielskiej rodziny królewskiej!) młodzi artyści śpiewali utwory sakralne i patriotyczne.
Łódzka publiczność będzie mieć okazję posłuchać Chóru Dziecięcego w nowym repertuarze w Teatrze Wielkim w Łodzi pod koniec czerwca. Już teraz zapraszamy.
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net