Aktualności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Menu lewe

 
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Aktualności

Così fan tutte – przygotowania do rejestracji premiery

data dodania:
18.12.2020
W ostatni przedświąteczny weekend w Teatrze Wielkim w Łodzi rozpocznie się rejestracja premiery opery W.A. Mozarta Così fan tutte, którą będą mogli Państwo już niedługo zobaczyć za pośrednictwem naszej strony. Kierownictwo muzyczne nad wydarzeniem objął Marcin Werner, realizacji i inscenizacji podjął się Waldemar Stańczuk.
Così fan tutte to opera komiczna Wolfganga Amadeusza Mozarta w dwóch aktach, której akcja rozgrywa się w Neapolu, w XVIII wieku. Prapremiera, którą zgodnie z ówczesnym zwyczajem dyrygował kompozytor, odbyła się 26 stycznia 1790 w Burgtheater w Wiedniu. W historii opery stanowi kolejne dzieło stworzone w rekordowym tempie. Napisana na zamówienie cesarza Józefa II, została przyjęta entuzjastycznie. O jej sukcesie świadczy m.in. fakt, że w tym samym sezonie została powtórzona dziesięć razy, co stanowiło w tamtych czasach dość wysoką liczbę.

Autor libretta Lorenzo Da Ponte stanął przed koniecznością napisania oryginalnego tekstu bez jasno określonego literackiego pierwowzoru, w odróżnieniu od tego, co miało miejsce podczas współpracy z Mozartem przy jego poprzednich operach, czyli Weselu Figara i Don Giovannim. Tematem dzieła jest zamiana partnerów między dwiema parami kochanków. Choć samo libretto zostało pomyślane jako typowa opera buffa, Mozart nadał dziełu indywidualny wymiar. Schemat komediowy składa się na wątek, który tylko z pozoru jest prosty – dwie pary narzeczonych przekonanych o wzajemnej miłości, budujący intrygę przeciwko zakochanym starzec i służąca wystawiający ich wierność na próbę. Pod powierzchnią tej zabawnej historii kryją się bowiem pokłady powikłanej psychologii skłaniające do refleksji nad ludzką naturą i namysłu, na czym naprawdę opiera się związek dwojga ludzi.

Kompozycja stała się skandalem obyczajowym już w czasach Mozarta, by – szczególnie w wieku XIX – wzbudzać również kontrowersje etyczne. Przyszyto jej łatkę dzieła niemoralnego i rzadko wystawiano w pierwotnej formie. Na szczęście publiczność oglądającą inscenizacje w późniejszych czasach, wie, że niekiedy warto spojrzeć i na dzieło muzyczne, i na to, co nas spotyka, z dystansem.

Już niedługo zaprosimy Państwa na premierę online. Szczegóły podamy niebawem!

Realizatorzy:
kierownictwo muzyczne: Marcin Werner
reżyseria i inscenizacja: Waldemar Stańczuk
dekoracje, kostiumy: Zuzanna Markiewicz
reżyser światła: Adam Trautz

Obsada:
Fiordiligi, dama z Ferrary: Anna Wierzbicka, Aleksandra Wiwała
Dorabella, siostra Fiordiligi: Weronika Leśniewska, Olga Maroszek, Iwona Wall
Ferrando, żołnierz, narzeczony Dorabelli: Dawid Kwieciński, Łukasz Ratajczak
Guglielmo, żołnierz, narzeczony Fiordiligi: Arkadiusz Anyszka, Łukasz Motkowicz Don Alfonso,
przyjaciel domu: Arkadiusz Jakus, Andrzej Kostrzewski, Rafał Pikała, Robert Ulatowski, Szymon Raczkowski
Despina, pokojówka: Patrycja Krzeszowska, Aleksandra Borkiewicz
Malarz: Adam Grabarczyk
Gryzetki: Magdalena Cierzniewska, Ewelina Dachowska
____
Fotorelacja: Joanna Miklaszewska
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij