Aktualności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Menu lewe

 
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Aktualności

Dyrektor Opery Przedstawia... HOLENDRA TUŁACZA

data dodania:
22.02.2017
W piątek 3 marca i w niedzielę 5 marca 2017 r. przed spektaklem HOLENDER TUŁACZ zapraszamy na prelekcję dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego w Łodzi, Wojciecha Rodka, który wprowadzi nas w muzyczny świat Richarda Wagnera i jego przełomowej opery.
 
Ogromne wyczucie teatru i geniusz muzyczny Wagnera zaowocowały dziełem, które zachwyca, intryguje, skłania do refleksji. W HOLENDRZE TUŁACZU złowieszczy motyw żeglarza kontrastuje z tematem miłości, poświęcenia i wierności aż po grób. Nastrój grozy i tajemniczości budowany jest przez monumentalną orkiestrę, a libretto z filozoficzną głębią napisał sam kompozytor. Oparł je na zaczerpniętym z legend skandynawskich opowiadaniu Heinego o przeklętym żeglarzu, skazanym na tułaczkę po wszystkich morzach świata, póki nie znajdzie się kobieta, która aż po grób będzie mu wierna" – pisze Józef Kański.

3 marca 2017, godz. 18:30 / KUP BILET
5 marca 2017, godz. 17:00 / KUP BILET

Dla studentów szkół muzycznych i Akademii Muzycznej mamy specjalną ofertę bilet w cenie 10 zł do kupienia w Kasie Teatru za okazaniem ważnej legitymacji. Zapraszamy.

W porównaniu z poprzednimi dziełami Wagnera stanowi Ho­lender" ogromny krok naprzód. Pierwsze próby operowe Bo­ginki", Zakaz miłości", a także Rienzi", wykazywały silne wpływy oper włoskich i romantycznej opery francuskiej, głównie Meyerbeera. Nie jest od tych wpływów całkowicie wolny i Holender tułacz", jednakże wiele stron jego partytury świadczy już w peł­ni o niepospolitej indywidualności kompozytora. Dowodem mi­strzostwa w dziedzinie instrumentacji jest choćby uwertura, a melodia monologu Holendra z I aktu, rozwijająca się swo­bodnie, wyzwolona spod władzy schematycznych prawideł, zda­je się już zapowiadać dojrzały styl przyszłego twórcy Pierście­nia Nibelunga". W Holendrze" zapoczątkowuje też Wagner za­sadę towarzyszących określonym postaciom czy sytuacjom mo­tywów przewodnich, którą stosować będzie konsekwentnie w późniejszych swych dziełach.

Józef Kański, Przewodnik operowy

Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij