Aktualności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Menu lewe

 
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Aktualności

HALKA na Jubileusz 50-lecia Teatru Wielkiego w Łodzi

data dodania:
16.12.2016
Początek 2017 roku będzie dla Teatru Wielkiego w Łodzi czasem wyjątkowym. 19 stycznia 1967 roku otwarto budynek przy placu Dąbrowskiego, inaugurując tym samym działalność Teatru Wielkiego w Łodzi pod tą właśnie nazwą. Teraz, pół wieku po premierze HALKI Stanisława Moniuszki, przedstawiamy jubileuszą odsłonę tego ważnego dla polskiej tradycji operowej spektaklu. 21 stycznia zapraszamy na premierę HALKI pod kierownictwem muzycznym Wojciecha Rodka i w reżyserii Jarosława Kiliana.

HALKA / spektakl jubileuszowy
/ 19 stycznia, godz. 19:00 / KUP BILET
SZUMIĄ JODŁY OD PÓŁ WIEKU / koncert jubileuszowy / 20 stycznia, godz. 18:30 / KUP BILET

HALKA
21 stycznia, godz. 19:00 / KUP BILET
22 stycznia, godz. 19:00 / KUP BILET
24 stycznia, godz. 18:30 / KUP BILET
25 stycznia, godz. 18:30 / KUP BILET
26 stycznia, godz. 18:30 / KUP BILET
27 stycznia, godz. 18:30 / KUP BILET
28 stycznia, godz. 18:30 / KUP BILET
29 stycznia, godz. 17:00 / KUP BILET


Podczas gdy Fryderyk Chopin zdobył we Francji wielkie uznanie jako ambasador kulturalny uciskanego narodu, jego młodszy kolega, Stanisław Moniuszko, działał na polu kultury we własnej ojczyźnie. I podobnie jak Chopin – Moniuszko w swojej twórczości łączył zachodnioeuropejski romantyzm z duchem polskiej kultury. HALKA jest bez wątpienia przykładem na udane połączenie cech włoskiej, francuskiej i niemieckiej opery z elementami typowymi dla polskiego folkloru i tradycji. Opera ta ponadto, dzięki patriotycznej i krytykującej stosunki społeczne wymowie, stała się wyrazem tożsamości narodowej.
Żeby zrozumieć tę operową przypowieść o porzuconej dziewczynie, trzeba ją osadzić w kontekście rozdźwięku społecznego, który w czasach Moniuszki doprowadził do krwawej rzezi galicyjskiej. Halka jest istotą zawieszoną między dwoma światami: występnej szlachty i mściwych górali. Nie ma tu jednoznacznie złych i dobrych postaci. To nie jest łzawy melodramat. To okrutna parabola ludzkiej samotności.


***
Jubileusz 50-lecia Teatru Wielkiego w Łodzi został objęty Patronatem Honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego oraz Marszałka Województwa Łódzkiego Witolda Stępnia.


 
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij