Jury 2022

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Menu lewe

 
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Jury 2022

Małgorzata Walewska - śpiewaczka operowa, przewodnicząca jury
 
 
fot. Bartek Banaszak
 
Małgorzata Walewska ukończyła Akademię Muzyczną F. Chopina w Warszawie w klasie profesor Haliny Słonickiej. Po studiach występowała w Bremer Theater, a następnie została zaangażowana przez wiedeńską Staatsoper, gdzie debiutowała jako Polina w Damie Pikowej oraz Carmen. Kolejne lata przyniosły angaże w Semperoper w Dreźnie oraz w Deutsche Oper w Berlinie. W 2006 roku Małgorzata Walewska zadebiutowała w Metropolitan Opera w Nowym Jorku jako Dalila w Samsonie i Dalili. Kolejne ważne debiuty na międzynarodowych scenach to rola Azuceny w Królewskiej Operze Covent Garden w Londynie (2009), Mamki w Kobiecie bez cienia w Palacio de Bellas Artes w Meksyku (2012) i Dalili w Grand Théâtre de Genève (2012), gdzie orkiestrę prowadził Maestro Michel Plasson. W 2015 roku dodała do swojego repertuaru rolę Kundry w Parsifalu. W latach 2016-2019 artystka zadebiutowała w roli Wdowy w premierowej produkcji Goplany W. Żeleńskiego w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, wystąpiła także jako Pani Quickly w Falstaffie i Ciotunia w Peterze Grimesie w Operze w Kolonii oraz jako The Old Lady w Kandydzie w Operze Krakowskiej. Do swojej dyskografii w sezonie 2017/2018 artystka dodała nagrania Missa pro pace W. Kilara z Orkiestrą Filharmonii Podlaskiej oraz partii Jokebed w operze A. Rubinsteina Mojżesz z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus. W 2015 roku została mianowana Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Otrzymała, nadawany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Złoty Medal Gloria Artis, podkreślający jej wybitny wkład w rozwój kultury polskiej (2016).



Zenon Kowalski - śpiewak operowy

fot. Joanna Miklaszewska
 
Od ponad 30 lat związany na stałe, jako solista z łódzkim Teatrem Wielkim. Wspaniały, mocny głos, przejmujące aktorstwo – to atuty, które najczęściej można podziwiać w kreacjach Zenona Kowalskiego. Jego głos zwraca uwagę szlachetną barwą, nośnym brzmieniem i bogactwem odcieni emocjonalnych, które podkreślają kreowane przez niego na scenie postaci.

Naukę śpiewu rozpoczął w 1977 roku, studia muzyczne ukończył w 1987 roku na Akademii Muzycznej w Warszawie. Tego samego roku zadebiutował na scenie, właśnie w naszym teatrze – partią Germonta w Traviacie Giuseppe Verdiego. Zaraz potem wystąpił w takich operach jak Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego (partia tytułowa) i w Ernanim Giuseppe Verdiego, jako Don Carlos. Wziął udział w kilku konkursach operowych. W 1986 roku zdobył II Nagrodę i Nagrodę Ministerstwa Spraw Zagranicznych za najlepsze wykonanie arii polskiej w konkursie Arii Operowych im. Jana Kiepury w Krynicy. Był też laureatem Konkursu Wokalnego im. Adi Sari. W 1999 roku wziął udział w Festiwalu Operowym w Wexfort w Irlandii, gdzie wystąpił w partii Macieja w Strasznym dworze Stanisława Moniuszki.

W ciągu ostatnich 30 lat odbył szereg zagranicznych tourneé m.in. do Włoch, Niemiec, Holandii, Szwajcarii (z Teatrem Wielkim) oraz do Skandynawii i Stanów Zjednoczonych – na indywidualne koncerty. Jest doceniany nie tylko przez naszą scenę i publiczność, ale również przez inne ważne teatry i realizatorów w Polsce. Współpracował lub współpracuje z Operą Wrocławską, Operą Śląską, Teatrem Wielkim-Operą Narodową w Warszawie oraz Filharmonią Opolską i WOSPR w Katowicach.

W repertuarze ma całą gamę pięknych i trudnych ról: Escamilio w Carmen, tytułowy Kniaź Igor Borodina, Don Juan Mozarta i Eugeniusz Oniegin Czajkowskiego, Henryk Ashton w Łucji z Lammermooru, Belcore w Napoju miłosnym, Walenty w Fauście, Alfio w Rycerskości wieśniaczej, Miecznik/Maciej w Strasznym dworze, Janusz w Halce, Dżares w Parii, Hrabia w Weselu Figara, Król w Mądrej, Marceli w Cyganerii, Sharples w Madame Butterfly, Scarpia w Tosce, Ricardo w Purytanach, Tonio w Pajacach, Arcykomtur w Konradzie Wallenrodzie, a także Amonastro w Aidzie, Renato w Balu maskowym, Ernani w Don Carlosie, Germont w Traviacieczy Luna w Trubadurze, tytułowy Rigoletto oraz Makbet.
.


Jacek Marczyński - krytyk muzyczny


 
Wieloletni krytyk operowy i muzyczny, publicysta dziennika „Rzeczpospolita”, publikuje również w miesięczniku „Teatr” oraz w „Ruchu Muzycznym”, gdzie od kilku lat prowadzi ponadto dział teatru muzycznego. Był wykładowcą na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, redaktorem naczelnym kwartalnika „Scena Operowa”, sekretarzem artystycznym ds. opery Teatru Narodowego. Zajmował się działalnością fonograficzną jako m. in. redaktor pierwszej w Polsce płyty DVD z rejestracją przedstawienia operowego („Halka” Moniuszki Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, 1998), pracował przy organizacji Międzynarodowych Konkursów Wokalnych im. Stanisława Moniuszki. Juror krajowych konkursów wokalnych i muzycznych, autor „Przewodnika operowego” i innych publikacji książkowych: „Dziesięciu tańczących facetów”, „Dziesięć tańczących kobiet”, „Prywatny alfabet śpiewaków”, „Twarze Wotana”, „Gawędy o operze”.



Wojciech Rodek - dyrygent, dyrektor Filharmonii Lubelskiej


 
Dyrygent, urodzony w 1977 roku w Brzegu. Studiował w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie prowadzi klasę dyrygentury. Doktor habilitowany sztuki. Był asystentem Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Od 2010 roku związany z Filharmonią Lubelską jako dyrygent i dyrektor artystyczny, a obecnie dyrektor instytucji. Był kierownikiem muzycznym Gliwickiego Teatru Muzycznego, dyrektorem artystycznym Filharmonii Dolnośląskiej i Teatru Wielkiego w Łodzi. Dyryguje w Polsce, krajach Europy i Azji oraz w USA.
 

 
Dariusz Stachura - śpiewak operowy, dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi



Jest absolwentem łódzkiej Akademii Muzycznej. W 1989 roku z wielkim powodzeniem zadebiutował na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi partią Leńskiego w „Eugeniuszu Onieginie” Czajkowskiego. W 1992 r. otrzymał Nagrodę Specjalną krytyki łódzkiej za wybitne dokonania na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi, m.in. za partie tenorowe w „Nabucco” i „Traviacie” Verdiego, „Kawalerze srebrnej róży” Straussa, „Cosi fan tutte” i „Don Giovannim” Mozarta oraz w „Cyruliku sewilskim” Rossiniego. Brał udział w licznych tournée zagranicznych, zarówno z Teatrem Wielkim w Łodzi, jak i innymi teatrami po całej niemal Europie, m.in.: Austrii, Francji, Holandii, Hiszpanii, Niemczech, Szwajcarii a także Chinach, RPA oraz w USA. Do niewątpliwych sukcesów artystycznych Dariusza Stachury należy zaliczyć jego udział w obchodach 100-lecia premiery „Cyganerii” Pucciniego w Turynie w 1996 roku, gdzie jako jedyny obcokrajowiec i pierwszy dubler Luciano Pavarottiego kreował na zmianę z Mistrzem partię Rudolfa. W tym roku został uhonorowany Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij