Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Kirill Simonov choreografem baletu SPARTAKUS
data dodania:
20.04.2017
Pragniemy poinformować, że z przyczyn niezależnych od Teatru uległo zmianie grono realizatorów baletu SPARTAKUS Arama Chaczaturiana, zaplanowanego na 17 czerwca 2017 r. Emil Wesołowski, dotychczas przewidziany jako choreograf spektaklu, ze względu na stan zdrowia i nakład pracy konieczny do włożenia w to dzieło musiał odstąpić od wcześniejszych ustaleń. Potwierdzamy jednak, że zarówno tytuł baletu, jak i data premiery pozostają niezmienione. Nowym choreografem, który podejmie się opracowania tego baletu, jest Kirill Simonov, rosyjski tancerz i choreograf młodego pokolenia, absolwent tańca i wydziału choreografii Akademii Baletu Rosyjskiego im. Agrippiny Waganowej w Petersburgu, wykonawca szeregu pierwszoplanowych ról m.in. w Teatrze Maryjskim, twórca wielu choreografii, realizowanych w teatrach rosyjskich (Petersburg, Nowosybirsk, Pietrozawodsk), w Anglii (Royal Albert Hall) czy na Słowacji (Bratysława, Koszyce).
Kirill Simonov rosyjski tancerz i choreograf. Urodził się w Pietrozawodsku w 1975 roku. Absolwent tańca w klasie Vladilena Semenowa  i wydziału choreografii u prof. Igora Belsky’ego Akademii Baletu Rosyjskiego im. Agrippiny Waganowej w Petersburgu. Był wykonawcą szeregu pierwszoplanowych ról m.in. w Teatrze Maryjskim, z którym od 1995 roku przez wiele lat był zawodowo związany. Tańczył tam w Jeziorze łabędzim i Dziadku do orzechów Piotra Czajkowskiego, Romeo i Julii oraz Kopciuszku Sergiusza Prokofiewa, Legendzie o miłości Arifa Melikova, Carmen Georgesa Bizeta i wielu innych spektaklach.
Jest twórcą licznych choreografii, realizowanych w teatrach rosyjskich (Petersburg, Nowosybirsk, Pietrozawodsk), na Litwie (Wilno), w Anglii (Royal Albert Hall) czy na Słowacji (Bratysława, Koszyce). W Teatrze Opery i Baletu w Nowosybirsku zrealizował choreografię do Sonaty z muzyką Domenico Scarlattiego, Pulcinelli Igora Strawińskiego , a także opracował ruch sceniczny do opery Głos ludzki Francisa Poulenca. W Teatrze Maryjskim stworzył choreografię do Otella Giuseppe Verdiego w reżyserii Jurija Alexandrowa (2001), a także do Dziadka do orzechów Czajkowskiego pod dyrekcją Valerego Giergiewa (2001), spektaklu zarejestrowanego i wydanego na DVD przez wydawnictwo DECCA. W 2003 roku w Royal Albert Hall w Londynie odbyła się premiera baletu Simonova  Madame Lionelli do muzyki Gavina Bryarsa i Johna Adamsa.
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net