Aktualności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Menu lewe

 
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Aktualności

NIE TYLKO OPERA / fotorelacja z koncertu Bacewicz String Quartet i Joanny Woś

data dodania:
21.10.2016
Zainaugurowaliśmy cykl koncertów w Sali Kameralnej Teatru Wielkiego NIE TYLKO OPERA. W minioną środę publiczność wysłuchała Crisantemi Giacomo Pucciniego, Kwartetu smyczkowego a-moll op. 1 Pawła Kleckiego w wykonaniu zespołu kameralistów Bacewicz String Quartet oraz Il Tramonto Ottorino Respighiego z partią wokalną Joanny Woś. Dziękujemy za Państwa obecność i zapraszamy na kolejny koncert z cyklu juz 9 listopada. Tym razem będzie to Podróż zimowa Franza Schuberta.

 
Program wieczoru NIE TYLKO OPERA, dający nazwę całemu cyklowi, choć zawarty w formie utworów kameralnych na kwartet smyczkowy, za sprawą ich kompozytorów w bezpośredni sposób odnosi się do literatury operowej – Puccini, Respighi; jedynie Paweł Klecki, urodzony w Łodzi kompozytor, związany był z operą wyłącznie jako dyrygent, inaugurując między innymi powojenne otwarcie Teatro alla Scala. W utworach tych twórców niejednokrotnie usłyszeć można rozwiązania muzyczne typowe dla partytury operowej, co wytrawnemu melomanowi przynosi bez wątpienia jeszcze większą radość z obcowania z tak wyjątkową muzyką kameralną. Operowy charakter utworów przeznaczonych na kwartet smyczkowy podkreślił ponadto udział w jednym z nich Joanny Woś, która specjalnie na ten wieczór przygotowała partię wokalną skomponowaną przez Respighiego.


***
następny koncert:

FRANZ SCHUBERT
PODRÓŻ ZIMOWA Winterreise

KIEDYŚ I TERAZ… MÜLLER – BARAŃCZAK

9 listopada 2016, godz. 18:30

 
To z pewnością znakomita okazja do spotkania z muzyką Franza Schuberta i wybitnymi artystami – Stanisławem Kiernerem (bas-baryton) i Michałem Rotem (fortepian). Niezwykle nastrojowy cykl pieśni Podróż zimowa (Winterreise) artyści zaprezentują niejako w dwóch wersjach: pierwsza – 12 pieśni – w języku niemieckim do oryginalnej poezji Wilhelma Müllera i druga – kolejnych dwanaście pieśni w języku polskim – do współczesnego tekstu Stanisława Barańczaka! Ciekawa konfrontacja poetyckiej tradycji i współczesności, wokalno-muzyczny kunszt obsypanych nagrodami Artystów oraz interesujące wprowadzenie w klimat muzyki i poezji autorstwa Lecha Dzierżanowskiego.
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij