PRÓCHNIKA 18 Łódź – Warszawa – Paryż. Aleksander Tansman

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

PRÓCHNIKA 18 Łódź – Warszawa – Paryż. Aleksander Tansman

Na grudniowe SELLINARIUM metaforycznie zapraszamy pod adres Próchnika 18 w Łodzi. To tam urodził się światowej sławy polski kompozytor, autor odnalezionej opery buffo ZŁOTE RUNO, której światowe prawystawienie odbędzie się 2 grudnia 2016 r. w Teatrze Wielim w Łodzi. O Aleksandrze Tansmanie opowie dr Wojciech Wendland. Spotkanie poprowadzi Michał J. Stankiewicz – kierownik literacki Teatru Wielkiego w Łodzi.
 
PRÓCHNIKA 18
Łódź – Warszawa – Paryż. Aleksander Tansman
18 grudnia 2016, godz. 12:00 / KUP BILET
 

Życie Aleksandra Tansmana mogłoby posłużyć za kanwę niejednego filmu. We wczesnej młodości zaprzyjaźnił się z o trzy lata starszym Julianem Tuwimem i o trzy lata młodszym przyszłym wielkim dyrygentem – Pawłem Kleckim. Rodziny przezwały ich nawet trzema muszkieterami. Wspólnie zaczęli wielkie kariery, razem też cała trójka wyjechała do Warszawy na studia i zamieszkała w jednym pokoju przy ul. Chmielnej. Niestety ich drogi szybko rozeszły się bezpowrotnie. Z Warszawy Tansman wyjechał do Paryża, gdzie bardzo szybko odniósł duży sukces. Sam donosił: „Jestem dotychczas pierwszym i jedynym Polakiem, którego dzieła rozbrzmiewały w gmachach Opery Paryskiej, Théâtre des Champs Élysées lub Monnaie brukselskiej. I też się żalił: Polscy muzycy urządzają w Paryżu koncerty muzyki polskiej z wykluczeniem mojego udziału, ku ogólnemu zdziwieniu i nawet czasem więcej niż zdziwieniu, całego tutejszego świata muzycznego”.

Wojciech Wendland, autor książki „W 89 lat dookoła świata. Aleksander Tansman u źródeł kultury i tożsamości", przedstawi niezwykle ciekawe losy jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, łodzianina, w Polsce niemal nieznanego, który podbił wielkie sale koncertowe Europy i Stanów Zjednoczonych.
 
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij