Aktualności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Menu lewe

 
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Aktualności

Spotkanie z Barbarą Ptak

data dodania:
7.01.2016
11 stycznia 2016 r. o godz. 18.00 zapraszamy do Sali Kameralnej na spotkanie z BARBARĄ PTAK, jedną z najsławniejszych polskich projektantek kostiumów teatralnych i filmowych; autorką kostiumów m.in. do Ziemi obiecanej Andrzeja Wajdy, Faraona Jerzego Kawalerowicza, a także do niezliczonej ilości spektakli operowych, baletowych, operetkowych i dramatycznych.
Gospodarzem i moderatorem spotkania będzie Katarzyna Jasińska.

 
Rezerwacja biletów:
42 647 21 22 lub 42 633 77 77
e-mail: widz@teatr-wielki.lodz.pl


BARBARA PTAK
Scenograf, kostiumolog filmowy i teatralny.
Współpracowała z czołówką polskich reżyserów, m.in.: Romanem Polańskim (Nóż w wodzie, 1961), Jerzym Kawalerowiczem (Faraon, 1966), Wojciechem Solarzem (Wielka miłość Balzaka, 1973; Ojciec królowej Marysieńki, 1979; Legenda Tatr, 1994), Andrzejem Wajdą (Ziemia obiecana, 1974), Jerzym Antczakiem (Noce i dnie, 1975), Januszem Majewskim (Królowa Bona, 1980; Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny, 1982), Tadeuszem Chmielewskim (Wierna rzeka, 1982).
Jest autorką kostiumów do większości filmów Kazimierza Kutza, związanych z tematyką śląską m.in. Perła w koronie (1972), Paciorki jednego różańca (1980), Na straży swej stać będę (1983), zaprojektowanych z wielką znajomością lokalnego kolorytu, związanego z miejscem urodzenia.
Dla teatru telewizji zaprojektowała kostiumy m.in. do Ryszarda III w reż. Feliksa Falka (TVP Kraków, 1989), Damy kameliowej w reż. Jerzego Antczaka (TVP Warszawa, 1994) i Królestwa Jagiellonów w reż. Laco Adamika (TVP Kraków, 1994).
Autorka kostiumów i scenografii do stu trzydziestu spektakli teatralnych i operowych, nie tylko w Polsce, ale także we Włoszech i w Niemczech. Najczęściej współpracowała z: Teatrem Śląskim, Teatrem Zagłębia, Teatrem Rozrywki, Operą i Operetką Śląską, Gliwickim Teatrem Muzycznym, Teatrem Powszechnym w Łodzi, Teatrem Muzycznym w Gdyni, Operą Nova w Bydgoszczy, Teatro Grande w Brescii, Teatrem w Wittenberdze.
Dorobek scenograficzny prezentowała m.in. na wystawach w Muzeum w Chorzowie, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Teatrze Małym w Tychach; brała udział w wystawie kostiumu teatralnego na Międzynarodowym Quadriennale Scenografii w Pradze (2003). Jej największa wystawa monograficzna odbyła się w Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach (2008).
Ogromna wiedza kostiumologiczna i zgromadzone archiwa dokumentacyjne służyły jej nie tylko do projektowania, ale też do pracy dydaktycznej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej w Poznaniu. W 2011 roku w byłym mieszkaniu Barbary i Stanisława Ptaków utworzono ekspozycję stałą Działu Teatralno-Filmowego Muzeum Historii Katowic z imponującym zbiorem dokumentującym ich twórczość. Epoką, którą jako kostiumolog upodobała sobie najbardziej jest kostium renesansowy, a także wiek XIX i początek XX.
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij