Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Zaproszenie do współpracy / obchody 100-lecia Niepodległości
data dodania:
7.03.2018
Marszałek Województwa Łódzkiego w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polską niepodległości przygotowuje wyjątkową akcję społeczno-edukacyjną. Szczególnie ważne jest włączenie się samorządów terytorialnych wszystkich szczebli. Dlatego pragniemy zaprosić państwa do współpracy w realizacji projektu, który pozwali nam wspólnie świętować niepodległość Polski.

Głównym wydarzeniem będzie widowisko multimedialne „Bal u NACZELNIKA”. Produkowane przez Teatr Wielki w Łodzi. Główna oś narracyjna spektaklu opiera się na scenariuszu balu sylwestrowego, pierwszego w niepodległej Polsce w nocy z 1918 na 1919. Polska symbolicznie odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 r. Pierwszy sylwester w niepodległej Polsce odbył się 31 grudnia 1919 r. Z tej okazji Marszałek Piłsudski wydał specjalny rozkaz. Widowisko zaprezentowane w 100-lecie Niepodległości w 2018 r. w Teatrze Wielkim w Łodzi w końcu października oraz w dniach 9,10,11 listopada 2018 r.

Szczególną wagę przykładamy do realizacji spektakli opartych o w/w  scenariusz we wszystkich powiatach Województwa Łódzkiego. W każdym z powiatów organizatorzy zaprezentują unikalną edycję spektaklu uwzględniającą lokalną historią i jej bohaterów. Wybór wydarzenia i postaci należeć będzie do mieszkańców powiatu, którzy w plebiscycie zorganizowanym przez organizatorów obchodów, władze lokalne i media przeprowadzą konkurs – WYBIERZ LOKALNEGO BOHATERA 100-LECIA. Plebiscyt poprzedzony będzie akcją edukacyjną i promocyjną przypominającą historię województwa. Osoby biorące udział w plebiscycie, otrzymają nagrody ufundowane przez władze lokalne i sponsorów. Spektakle będą miały formułę otwartą, maksymalizującą dostępność projektu dla mieszkańców województwa. Lokalni bohaterowie 100-lecia będą przedstawieni w nowoczesnej formie artystycznej.

Zapraszamy do współpracy i do włączenia się opisaną powyżej akcję, która pozwoli nam przeżyć wspólnie to wyjątkowe święto ale również podnieść poziom wiedzy mieszkańców województwa o trudnych losach historii naszej ojczyzny.
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net