Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Prapremierowy weekend w Teatrze Wielkim / fotorelacja
data dodania:
6.02.2019

To były dni pełne wielkich emocji. Cytując Dariusza Pawłowskiego, sobotnia prapremiera "Człowieka z Manufaktury" to prawdziwy „Sen, który spełnił się na scenie”.

Opera Rafała Janiaka z librettem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk została wyłoniona wśród czterdziestu innych dzieł w międzynarodowym konkursie „Człowiek z Manufaktury” ogłoszonym przez Teatr Wielki w Łodzi i Manufakturę. Reżyseria spoczęła w rękach Waldemara Zawodzińskiego, scenografia – Katarzyny Zbłowskiej, choreografia – Janiny Niesobskiej a kostiumy (na scenie było ich ponad 700!) – Marii Balcerek. Projekcje zostały zrealizowane przez Fundację Lux Pro Monumentis. Koordynatorem projektu był Krzysztof Korwin-Piotrowski.

Na scenie zaprezentowali się znakomici artyści soliści:

Spektakle 2 i 5 lutego 2019:            

Poznański/Dyrektor: Stanisław Kierner
Zofia: Małgorzata Walewska
Przybysz/Prokurator: Michał Barczak
Koń-Marynarz: Jan Jakub Monowid
Baron De Hirsch/Wizjoner: Robert Ulatowski
Lekarz: Rafał Pikała
Córka/Robotnica: Aleksandra Borkiewicz
Syn: Przemysław Cierzniewski

Spektakl 3 lutego 2019:

Poznański/Dyrektor: Stanisław Kierner
Zofia: Agnieszka Makówka
Przybysz/Prokurator: Michał Barczak
Koń-Marynarz: Michał Sławecki
Baron De Hirsch/Wizjoner: Grzegorz Szostak
Lekarz: Rafał Pikała
Córka/Robotnica: Aldona Orzeł-Sztabińska
Syn: Adam Józef Węgliński

Chór, Balet i Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod batutą samego kompozytora – Rafała Janiaka

„Człowiek z Manufaktury” to opowieść sięgająca do burzliwych wydarzeń w dziejach wielokulturowej łódzkiej metropolii.  Pierwszy akt przedstawia epizody z życia XIX-wiecznego fabrykanta Izraela Poznańskiego nazywanego królem bawełny oraz sięga do ważnego wydarzenia, jakim był strajk powszechny robotników przeciwko fabrykantom w 1892 roku (tzw. bunt łódzki). Akcja II aktu toczy się około 100 lat później, na przełomie XX i XXI wieku. Przedstawia działania powojennego dyrektora Zakładów Przemysłu Bawełnianego "Poltex" po upadku PRL-u,  proces związany z likwidacją fabryki i wizję przyszłości tego miejsca, znanego obecnie w Europie jako łódzka Manufaktura. Tło historyczno-polityczno-ekonomiczne jest jednak pretekstem do opowieści o: losach mieszkańców Łodzi i metafizycznych doznaniach człowieka w obliczu śmierci, ponadczasowej walce dobra ze złem.

W zrewitalizowanej przestrzeni postindustrialnej, na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze zostanie zaprezentowana premiera wersji plenerowej megawidowiska "Człowiek z Manufaktury" 18 maja 2019 roku.

Zdjęcia wykonała Joanna Miklaszewska

Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net