Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Podsumowanie jubileuszowej edycji Łódzkich Spotkań Baletowych
data dodania:
27.06.2019

Najważniejsze wydarzenie baletowe w tej części Europy, jubileuszowe XXV Łódzkie Spotkania Baletowe niestety dobiegły już końca. Aż 6 zespołów z trzech kontynentów, 5 zagranicznych z czego 4 po raz pierwszy w Polsce! Wyjątkowości temu wydarzeniu dodały również dwa 50-lecia powstania zespołów - The Tokyo Ballet i Sydney Dance Company, a ich jubileusze pokryły się z 50-leciem naszych Spotkań. W sumie około 240 artystów, 13 spektakli i niemal 12,5 tysiąca sprzedanych biletów. A to dopiero początek podsumowania najważniejszego biennale tanecznego w Polsce.

Patronatem honorowym tegoroczne Spotkania objął Prezydent RP Andrzej Duda.

CISZA/SILENCE - Wielowymiarowa wizja życia wielkiego kompozytora pokazana tańcem

Zgodnie z 50-letnią tradycją, ŁSB zainaugurowała premiera zespołu Teatru Wielkiego w Łodzi. „Cisza/Silence” do muzyki Ludwika van Beethovena została specjalnie przygotowana na tę okoliczność przez cenionego na świecie choreografa Ivana Cavallariego. Spektakl będzie można obejrzeć na scenie Teatru Wielkiego w październiku 2019 roku. Patronat nad premierą objął Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber.

LA SYLPHIDE  jedyna klasyczna pozycja w repertuarze XXV ŁSB
Pierwszy zagraniczny zespół przyjechał do nas z Włoch. Balet Opery Rzymskiej zaprezentował spektakl La Sylphide w choreografii Paula Chalmera wg Augusta Bournonville’a (z 1832 roku). Jest to przykład baletu białego, z którego wywodzi się balet romantyczny. Występ objął patronatem Włosk Instytutu Kultury w Warszawie.

KIBBUTZ CONTEMPORARY DANCE COMPANY – uwielbiany przez festiwalową publiczność zespół z Izraela
To jeden z najlepszych zespołów tańca współczesnego na świecie. Dotychczasowe występy izraelskiego zespołu podczas Łódzkich Spotkań Baletowych zawsze cieszyły się wielkim uznaniem publiczności. W ramach XXV ŁSB zespół zaprezentował dwa najnowsze spektakle: Mother’s MilkHorses in the Sky w choreografii dyrektora artystycznego zespołu Ramiego  Be’era. Występy odbyły się pod patronatem Ambasady Izraela w Warszawie.

BALLET FLAMENCO SARA BARAS  – hiszpański temperament i niespotykana energia
Najwybitniejsza tancerka flamenco na świecie Sara Baras zachwyciła publiczność w spektaklu Sombras. To najnowsze – stworzone w dwudziestą rocznicę istnienia grupy – dzieło, w którym poza Sarą Baras uczestniczyli najlepsi tancerze oraz muzycy flamenco. Patronat nad spektaklem przyjęła Ambasada Hiszpanii w Polsce.

SYDNEY DANCE COMPANY50 lat zespołu i pierwszy raz w Polsce
Po raz pierwszy w historii Spotkań publiczność miała możliwość obejrzenia zespołu z Australii. Występ na łódzkim festiwalu był także pierwszym występem australijskiego zespołu w Polsce. Sydney Dance Company, który jest obecnie jednym z najważniejszych zespołów tańca współczesnego na świecie, obchodzi swoje 50-lecie. Zaprezentował spektakl ab [intra] w choreografii Rafaela Bonacheli.  Zespół Sydney Dance Company jest wspierany przez Rząd Australii za pośrednictwem jego organu finansującego i doradczego Australia Council.

THE TOKYO BALLET – 100-lecie stosunków dyplomatycznych Japonii i Polski oraz 55 lat istnienia zespołu
To znakomity zespół, który jest praktycznie jedynym japońskim zespołem baletowym w pojęciu zachodnim. XXV Łódzkie Spotkania Baletowe były pierwszym miejscem na prestiżowej mapie europejskiej trasy koncertowej wieńczącej 55 lat zespołu. Tokijski balet zaprezentował spektakl „The Kabuki” w choreografii Maurice’a Béjarta.  Honorowy patronat nad spektaklem objęła Ambasada Japonii w Polsce.
 
Do dobrej tradycji Festiwalu należą spotkania z realizatorami i artystami zespołów zagranicznych, które odbywają się w Sali kameralnej po pierwszym spektaklu każdego zespołu. Dla publiczności była to wyjątkowa możliwość bezpośredniego obcowania ze światowej klasy artystami oraz rozmowy z nimi. Dodatkowo wnętrze Sali Kameralnej wypełniła Wystawa fotografii autorstwa Juliusza Multarzyńskiego i Chwalisława Zielińskiego. Ale to nie wszystko. Tuż obok sceny Kameralnej ustawione były samochody marki Audi z salonu Krotoski-Cichy / Audi Centrum Łódź. Każdy widz bez trudu mógł je obejrzeć, poznać ich możliwości jak również zapisać się na jazdę próbną. Oświetlenie aut zapewniło Przedsiębiorstwo specjalistyczne TEATR.

Po drugich  spektaklach każdego zespołu odbywała się prezentacja filmów dokumentalnych Jadwigi Żukowskiej, związanych z tańcem. Ciekawostką było zaprezentowanie, po raz pierwszy po rekonstrukcji, koloryzowanej wersji filmu Duet miłosny z 1971 roku, w którym widzowie ostatniego spektaklu XXV ŁSB mogli zobaczyć tańczące legendy polskiego baletu - Alicję Boniuszko i Janusza Wojciechowskiego. Za udostępnienie filmów dziękujemy panu Stanisławowi Śliskowskiemu.

Wnętrze foyer upiększały bukiety stworzone przez firmę Badylarz. Widzowie mogli liczyć na upominki od Teatru w postaci ekologicznych toreb, przypinek i wachlarzyków z motywem tegorocznej edycji Spotkań.

Dzięki współpracy z firmą AMS zaistnieliśmy w przestrzeni miejskiej, m.in. Warszawy i Łodzi, natomiast o wszystkich aktualnościach i nadchodzących wydarzeniach informowaliśmy między innymi za pośrednictwem Onetu. Podziękowania należą się również spółce PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna za wsparcie finansowe.

Wszystkim Widzom obecnym podczas XXV Łódzkich Spotkań Baletowych kłaniamy się nisko i dziękujemy za wspaniałe reakcje na nasze propozycje i zapraszamy za dwa lata!

Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net