Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Zmarł Bernard Ładysz
data dodania:
5.08.2020
Świętej pamięci Bernard Ładysz odszedł 25 lipca 2020 roku, dzień po swoich 98. urodzinach. Wybitnego artystę pożegnamy 5 sierpnia 2020 w Warszawie, spocznie w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych. Wielkiej klasy śpiewak, najwybitniejszy polski bas i jeden z największych basów na świecie. Znakomity aktor, wielki polski patriota, żołnierz Armii Krajowej i po prostu dobry człowiek.
Bernard Ładysz jako jedyny polski śpiewak wystąpił wspólnie z Marią Callas w Londynie w nagraniu „Łucji z Lammermooru” Gaetana Donizettiego pod dyrekcją Tullia Serafina. Artysta występował na całym świecie, śpiewał na największych scenach operowych na wszystkich kontynentach.

Wśród ogromnego dorobku Bernarda Ładysza do najważniejszych i najwybitniejszych należą role w operach Moniuszki w „Halce” i „Strasznym dworze” ze słynną arią Skołuby („Ten zegar stary”) oraz cała plejada ról w repertuarze międzynarodowym, także tym współczesnym.

Bernard Ładysz był również doskonałym aktorem, swoje umiejętności wykorzystywał nie tylko na scenach operowych, zagrał w wielu filmach wybitnych reżyserów. Pamiętamy go przecież z takich ról jak młynarz Prokop w „Znachorze” Jerzego Hoffmanaczy, kupiec w „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy i wielu innych.

Więcej na temat tego wspaniałego artysty znajdziecie na stronie e-teatu lub wikipedia.pl

fot. Aleksander Ładysz, wikipedia.pl
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net