Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Rok pamięci Beethovena
data dodania:
16.12.2020
Urodził się 250 lat temu i choć żył zaledwie 57, zostawił po sobie ogromną spuściznę muzyczną, której wartość dla świata trudno przecenić; pośród niej jest dla miłośników opery ta najważniejsza – to opera Fidelio.
O bogactwie i wartości jego dzieł napisano tomy, one same stały się podstawą repertuarową szanowanych, najwybitniejszych scen filharmonicznych świata. Jakże wyjątkowo i trafnie napisał o kompozytorze w swej mowie pożegnalnej Fanz Grillarzer:

Jak Behamot wzburza morza, tak przelatywał on granice swej sztuki. Od gruchania gołębia do huczenia grzmotu, od delikatnego tkania upartych elementów sztuki aż do straszliwego punktu, w którym to, co ukształtowane, przechodzi w samowolę bez reguł ścierających się sił przyrody, on wszystko pomierzył. Kolce życia raniły go głęboko i jak rozbitek z okrętu, który czepia się brzegu, tak on uciekał w twoje ramiona, o ty wspaniała siostro Dobra i Prawdy, pocieszycielko cierpień, pochodząca z niebios Sztuko. Trzymał się ciebie mocno i nawet gdy furtka była zamknięta, przez którą ku niemu podeszłaś i mówiłaś do niego, gdy przez swoje głuche ucho stał ślepy na twoje rysy, to ciągle jeszcze twój obraz nosił w sercu. Był Artystą, a wszystkim czym był, był przez Sztukę.

Łódzcy operomani (ci bardziej dojrzali) doskonale pamiętają wielkie wydarzenie artystyczne jakim w naszym Teatrze – 19 czerwca 1982 roku – była premiera opery Fidelio! W monumentalnej choć ascetycznej inscenizacji Wolfganga Weita i pod kierownictwem muzycznym Tadeusza Kozłowskiego wspaniałe i niezapomniane kreacje stworzyli m.in.: Teresa May-Czyżowska, Janusz Zipser, Zdzisław Krzywicki i Władysław Malczewski. Takich spektakli nie zapomina się, a Rok Beethovenowski jest przecież najlepszą okazją, by do nich wrócić, no i chyba jednak… wzruszyć się nieco...
(Więcej na: Muzeum Cyfrowym).

Zapraszamy do wysłuchania wyjątkowego koncert pt. Odcienie miłości Ludwiga van Beethovena w hołdzie wielkiemu kompozytorowi w 250. rocznicę jego urodzin.
Występują: Aleksandra Borkiewicz (sopran), Patrycja Krzeszowska (sopran), Bernadetta Grabias (mezzosopran), Łukasz Motkowicz (baryton), Taras Hlushko (fortepian) i Sylwia Nowicka (słowo, czytanie listów).


Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net