Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Koncert "Wszyscy śpiewajmy kolędy" - oglądaj TUTAJ
data dodania:
6.01.2021
Już 6 i 10 stycznia zapraszamy na wyjątkowy koncert "Wszyscy śpiewajmy kolędy" w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego w Łodzi! Dwuczęściowy koncert dostępny będzie na kanale Youtube oraz profilu Facebook Teatru Wielkiego w Łodzi.PIERWSZA CZĘŚĆ KONCERTU:


 
DRUGA CZĘŚĆ KONCERTU:
 

Zwykle jesteśmy z Państwem przez cały rok, ale rok 2020 był inny. Tylko przez chwilę mogliśmy spotkać się na widowni naszego Teatru, dlatego chcemy przedłużyć ten szczególny czas, jakim są Święta Bożego Narodzenia i śpiewanie kolęd, gdy wszystko schodzi na dalszy plan, a nasze myśli coraz bardziej kierują się ku świątecznej atmosferze refleksji, osobistej zadumie i specyficznemu nastrojowi jakże ciepłych, choć zimowych świąt…

Wspólne kolędowanie - zwłaszcza w polskiej tradycji - to czas radości, rodzinnych spotkań i obdarowywania się prezentami. Dlatego przygotowaliśmy dla państwa prezent w postaci koncertu Wszyscy śpiewajmy kolędy. Jesteśmy przekonani, że także w tym roku zechcą Państwo spędzić z nami wspaniały wieczór, (choć nadal on-line), w którym najbardziej znane i lubiane nie tylko polskie kolędy (W śród nocnej ciszy, Przybieżeli do Betlejem, Lulajże Jezuniu, Cicha noc i inne), zabrzmią w nowych odświętnych opracowaniach i wykonaniach. Z pewnością na długo pozostaną one w naszej i Państwa pamięci. A ponieważ kolędy śpiewają bez wyjątku wszyscy – od najmłodszych do najstarszych – zapraszamy: Wspólnie śpiewajmy kolędy 6 stycznia o godz. 18,00 (część I) i 10 stycznia o godz. 17.00 (część II) na kanale na Youtube oraz profilu Facebook Teatru Wielkiego w Łodzi.

W koncercie wezmą udział wspaniali artyści Teatru Wielkiego w Łodzi: Dorota Wójcik, Aleksandra Wiwała, Aleksandra Borkiewicz, Agnieszka Makówka, Paweł Skałuba, Dominik Sutowicz, Arkadiusz Anyszka, Zenon Kowalski, Łukasz Motkowicz oraz chór, balet i orkiestra pod batutą Michała Kocimskiego.
 
W polskiej kulturze kolęd i pastorałek tych najbardziej znanych jest co najmniej kilkadziesiąt, ale powstało ich znacznie więcej. W kolędach zawiera się ogromna część naszej polskiej tradycji, folklor, religia, a także poezja narodowa. W większości autorzy kolęd są nieznani, tradycja ich przekazywania przechodzi z pokolenia na pokolenie, ale kolędy tworzyli również znani kompozytorzy jak np. Franciszek Karpiński, który skomponował kolędę Bóg się rodzi. Fryderyk Chopin natomiast kolędę Lulajże Jezuniu zacytował w środkowej części Scherza h-moll op. 20. Są też kolędy rekordzistki, jak np. Cicha noc, tą powstałą na początku XIX wieku austriacką kolędę śpiewa dziś cały świat, została przetłumaczona na 330 języków.

Dniem, w którym kolędy wybrzmiewają najgłośniej i najradośniej jest oczywiście Wigilia Bożego Narodzenia, ale w Polsce śpiewa się je do 2 lutego. Szczególnym dniem jest także święto Trzech Króli, dlatego tę datę wybraliśmy jako początek naszego kolędowania on-line.

Zapraszamy!
 
______
 
Koncert będzie dostępny na kanale Youtube oraz profilu Facebook Teatru Wielkiego w Łodzi:

część I - środa, 6 stycznia, godz. 18:00
część II - niedziela, 10 stycznia, godz. 17:00
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net