Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Odszedł Tomasz Zagórski
data dodania:
10.05.2021
Z wielkim smutkiem i żalem przekazujemy informację o śmierci Tomasza Zagórskiego – śpiewaka operowego i profesora Akademii Muzycznej w Poznaniu. W Teatrze Wielkim w Łodzi artysta występował w partii Don Ottavia w operze Don Giovanni W.A. Mozarta (reż. Marek Weiss-Grzesiński, 1991 rok).

Tomasz Zagórski po ukończeniu Akademii Muzycznej w klasie prof. Stanisława Romańskiego w Poznaniu w ciągu dziesięciu lat zadebiutował na wszystkich scenach operowych w Polsce, na stałe współpracując z Teatrem Wielkim w Poznaniu oraz Operą Nova w Bydgoszczy.
Od 1997 roku śpiewał za granicą – m.in. w hanowerskiej Staatsoper, teatrach operowych w Kilonii, Lipsku, Erfurcie, Würzburgu, Krefeld, Mönchengladbach, Frankfurcie nad Menem, drezdeńskiej Semperoper, Staatstheater Braunschweig, Deutsche Oper am Rhein w Düsseldorfie, w Staatstheater Kassel m.in. w partiach operowych: w Czarodziejskim flecie Mozarta, Kawalerze srebrnej róży Straussa, Łucji z Lammermoor Donizettiego, Cyruliku sewilskim Rossiniego i Falstaffie Verdiego.
Jego repertuar obejmował 54 role operowe i operetkowe, jak i partie kantatowo-oratoryjne. Najbardziej cenił swoje występy w Don Giovannim, Czarodziejskim flecie, Łaskawości Tytusa Idomeneo oraz w operach polskich: Strasznym dworze, Czarnej masce, francuskich: Manon, Poławiaczach pereł, oraz włoskich: Turku we Włoszech, Mojżeszu, Cyganerii, Giannim Schicchi, Traviacie, czy rosyjskich: Eugeniuszu Onieginie, Chowańszczyźnie, Kniaziu Igorze.

Był profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie prowadził zajęcia z wykonawstwa niemieckiej liryki wokalnej i klasę śpiewu solowego. Nominację profesorską otrzymał w 2020 r.

Tomasz Zagórski był pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Nadnoteckie Bel Canto i prezesem Stowarzyszenia Nadnoteckie Bel Canto oraz autorem projektu polsko-niemieckich warsztatów wokalnych w ramach Dnia Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego „Vocal Master Class” – Rewal/Świnoujście”. Był pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzycznego „Piękny śpiew w starym Czarnkowie”. Nagrał płytę Najpiękniejsze pieśni polskie z towarzyszeniem pianisty Jacka Kortusa.

Tomasz Zagórski zmarł 9 maja 2021 r. Miał 58 lat.

Rodzinie i najbliższym składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net