Aktualności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Menu lewe

 
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Aktualności

100 lat AWANGARDY w Polsce / ŚWIĘTO WIOSNY/ KRZESANY

data dodania:
13.11.2017
Rok, w którym w Polsce świętujemy setną rocznicę Awangardy, nie mógłby odbyć się bez pokazu ważnego dla łódzkiej publiczności spektaklu ŚWIĘTO WIOSNY/KRZESANY – bezprecedensowego zestawienia dwóch choreografii: Marthy Graham i Henryka Konwińskiego. Nieoczywisty dialog wywiązuje się także pomiędzy utworami dwóch znakomitych kompozytorów, którzy zainspirowani wierzeniami i obrzędami pogańskiej Rusi – ŚWIĘTO WIOSNY i niepowtarzalnością polskiego folkloru góralskiego – KRZESANY (poprzedzony SIWĄ MGŁĄ), stworzyli dwa różne stylistycznie, a zarazem spójne klimatycznie dzieła muzyczne. Dlatego właśnie kompozycja Kilara określana jest jako polski odpowiednik dzieła Strawińskiego.

Zapraszamy po raz ostatni w tym roku na nasz awangardowy wieczór baletowy w dwóch częściach już w najbliższy piątek 17 listopada 2017 r. do Teatru Wielkiego w Łodzi, a w niedzielę 19 listopada 2017 r do Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.

ŚWIĘTO WIOSNY/KRZESANY na 100 LAT AWANGARDY W POLSCE
17 listopada 2017, godz. 18:30 / KUP BILET

ŚWIĘTO WIOSNY/KRZESANY w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie
19 listopada 2017, godz. 19:00, Sala Moniuszki
Martha Graham – jedna z najważniejszych postaci światowego baletu, która śmiało przetwarza ruch sceniczny, stworzony do pierwszej realizacji przedstawienia w 1913 r. przez Wacława Niżyńskiego i Henryk Konwiński – kontynuator baletowych tradycji polskiego tańca, kreują uniwersalne, niezależne od siebie dwie wizje choreograficzne. Zderzenie tak silnych osobowości obojga choreografów jest istotne także ze względu na dopełnianie się obu realizacji, bez dominacji żadnej ze stron.
ŚWIĘTO WIOSNY, awangardowy balet Igora Strawińskiego, jest najważniejszą choreograficzną partyturą XX wieku, do dziś traktowaną jako jeden z najszlachetniejszych przejawów kultury tańca współczesnego, prawdziwy początek nowego myślenia o ruchu i cielesności. W przekazach głównie akcentuje się znaczenie awangardowej muzyki Igora Strawińskiego i to jego nazwisko automatycznie łączy się z tytułem baletu. Jednak wkład Wacława Niżyńskiego w rozwój współczesnej choreografii i odwrócenie perspektywy patrzenia na ruch oraz ciało był chyba większy niż wpływ Strawińskiego na dzieje muzyki. Zarówno muzyka Strawińskiego, jak i nowatorski ruch Niżyńskiego sprowokowały, że kolejne pokolenia choreografów od ponad stu lat konfrontują się z legendarnymi poprzednikami.
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij