Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Wybierz miesiąc:  
data dodania:
2.04.2014
Po literacką klasykę w swoich dziełach sięgali nie tylko wielcy kompozytorzy operowi, jak choćby Verdi, Gounod, Berlioz czy Boito; bohaterowie owej twórczości – często niejednoznaczni i zawili psychologicznie, bywają nierzadko inspiracją także dla twórców spektakli baletowych, również ze względu na "gotowy materiał" dramaturgiczny. 

data dodania:
11.03.2014
Wiosna sprzyja nastrojom krotochwilnym a wtedy nawet najzagorzalsi operomani potrafią spojrzeć na dzieła Melpomeny, Polihymni i Terpsychory z przymrużeniem oka. Krążą wśród nich opinie na temat różnych zabiegów inscenizacyjnych: jedni są zdania, że w operze każdy nieboszczyk ożywia akcję, inni, że żywy zwierzak na scenie przykuwa większą uwagę niż "najdramatyczniejszy" nawet sopran, a dzieciak w akcji scenicznej jest w stanie "odebrać" śpiewaczce najobłędniejszą scenę obłędu.

data dodania:
25.02.2014
Dotknięcie tytułowej bohaterki i pozostałych postaci popularnej opery Pucciniego wydaje się całkiem prawdopodobne... To taki prezent dla widzów od naszych zespołów z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. 27 marca każdy kto od godz. 17.30 zdecyduje się uczestniczyć w próbie I aktu Madamy Butterfly ma szanse zobaczyć i usłyszeć znacznie więcej niż podczas "gotowego" spektaklu.

data dodania:
13.02.2014
Nasz nowy szef artystyczny (od 1 marca br.) Warcisław Kunc to postać bardzo dobrze znana i ceniona w polskim środowisku muzycznym, a w operowym szczególnie; tym bardziej cieszymy się, że ten ceniony i lubiany dyrygent i pedagog czuwać będzie nad artystycznym wizerunkiem naszego Teatru.
data dodania:
12.02.2014
Kiedy 18 października 1954 roku podniosła się kurtyna na użyczonej scenie w Teatrze Nowym w Łodzi stało się faktem to, co do tego momentu było jedynie marzeniem; ten prawdziwie łódzki Straszny dwór Stanisława Moniuszki, zrealizowany i wykonany "siłami własnymi" dał początek Operze Łódzkiej – pierwszej w dziejach miasta stałej scenie operowej. 

data dodania:
23.01.2014
W niewątpliwym nawale zajęć – wszak rok szkolny w pełni – łódzcy licealiści nie zapominają o "swoim" Licealnym Roku Kulturalnym. Po inaugurującym tę niezwykle pożyteczną akcję spektaklu musicalu My Fair Lady Frederica Lowe'go – oklaskiwanego przez młodzież długo i gorąco – kolej na "lekcję z baletu" i ... historii naszego miasta. Ziemia obiecana – najbardziej łódzki balet jaki kiedykolwiek powstał – jest dziełem brytyjskiego choreografa nowozelandzkiego (!) pochodzenia – Graya Veredona, twórcy tak wspaniałych widowisk, jak oglądane na naszej scenie balety: Sen nocy letniej, Wolfgang Amadeus i Romeo i Julia.
Zatem do zobaczenia 21 lutego na Ziemi obiecanej.
data dodania:
17.01.2014
Każdy, kto choć raz był w teatrze – na przedstawieniu operowym lub baletowym – i uległ magii sceny, zastanawia się w jaki sposób dochodzi się do efektu, jaki jawi się jego oczom po podniesieniu kurtyny. 
data dodania:
6.12.2013
Te pierwsze słowa arii Aidy Powróć zwycięski!.. przyjmujemy jako dobrą wróżbę dla dwóch wielkich powrotów operowych na scenę naszego Teatru; powrotów długo wyczekiwanych przez publiczność, ale i przez samych artystów, bo która publiczność i który teatr nie są dumni z tak wielkich dzieł jak: Aida Giuseppe Verdiego i Czarodziejski flet Wolfganga A. Mozarta, zwłaszcza gdy ich inscenizacje są imponujące, a wykonanie – znakomite! Dowód?... – np.: Złota Maska dla Moniki Cichockiej za tytułową Aidę (2006r.) Zatem, nie można przegapić takich wydarzeń:
w styczniu 2014 – mistrzowski Czarodziejski flet, a w lutym 2014 – monumentalna Aida

data dodania:
18.10.2013
Mają swoje inauguracje roku studenci, mają artyści i pracownicy kultury w ogóle, miewają ją również inne grupy zawodowe, ale taka inauguracja, jak była w naszym Teatrze – 17 października, ma charakter wyjątkowy i znaczenie nie do przecenienia.
To Inauguracja Licealnego Roku Kulturalnego – na specjalnym spektaklu musicalu Frederica Loewe'go MY FAIR LADY.

data dodania:
2.10.2013
Było bardzo uroczyście, dostojnie i... rodzinnie ! W minioną niedzielę (29 września) na scenie naszego Teatru pojawili się po długiej przerwie Delfina Ambroziak i Tadeusz Kopacki, najpopularniejsze łódzkie małżeństwo operowe, wspaniali śpiewacy – soliści Opery Łódzkiej i Teatru Wielkiego w Łodzi. Tym razem nie śpiewali, byli głównymi bohaterami uroczystego koncertu poświęconego właśnie IM – wielkim postaciom polskiej sceny operowej!

Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net