Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Wybierz miesiąc:  
data dodania:
13.05.2014
To chyba rekord na skalę światową! Królewna Śnieżka Bogdana Pawłowskiego stworzona przez Witolda Borkowskiego – niezapomnianego choreografa i pierwszego kierownika baletu Teatru Wielkiego w Łodzi, już od ponad czterdziestu lat towarzyszy – z mniejszymi lub większymi przerwami – kolejnym pokoleniom i niezwykle atrakcyjną formą pobudza wyobraźnię najmłodszych, wzniecając w nich tym samym zamiłowanie do teatru i sztuki baletowej.

data dodania:
6.05.2014
Kiedy rozpoczynaliśmy naszą współpracę z "Expressem Ilustrowanym" – nikt tak naprawdę nie przypuszczał, że zainaugurowane wtedy Premiery z Expressem, staną się na długie lata wspólną wizytówką obu firm i przykładem skutecznego działania na rzecz popularyzacji sztuki operowej i baletowej. 

data dodania:
23.04.2014
To żadne odkrycie, że teatr w trakcie przygotowań do premiery to istna linia produkcyjna i to w dodatku w "fabryce wielobranżowej"...

data dodania:
16.04.2014
"Dzieło geniusza" – Requiem Giuseppe Verdiego – utwór monumentalny, dramatyczny i wyjątkowo ekspresyjny, rozmiarami przypomina gatunek określany jako grand opera, co już na wstępie stawia przed wykonawcami wielkie wyzwania; duży skład orkiestrowy, wielki chór i czwórka solistów "z głosami" – to niezbędne warunki dla uzyskania zamierzonego przez kompozytora brzmienia dzieła.

data dodania:
2.04.2014
Po literacką klasykę w swoich dziełach sięgali nie tylko wielcy kompozytorzy operowi, jak choćby Verdi, Gounod, Berlioz czy Boito; bohaterowie owej twórczości – często niejednoznaczni i zawili psychologicznie, bywają nierzadko inspiracją także dla twórców spektakli baletowych, również ze względu na "gotowy materiał" dramaturgiczny. 

data dodania:
11.03.2014
Wiosna sprzyja nastrojom krotochwilnym a wtedy nawet najzagorzalsi operomani potrafią spojrzeć na dzieła Melpomeny, Polihymni i Terpsychory z przymrużeniem oka. Krążą wśród nich opinie na temat różnych zabiegów inscenizacyjnych: jedni są zdania, że w operze każdy nieboszczyk ożywia akcję, inni, że żywy zwierzak na scenie przykuwa większą uwagę niż "najdramatyczniejszy" nawet sopran, a dzieciak w akcji scenicznej jest w stanie "odebrać" śpiewaczce najobłędniejszą scenę obłędu.

data dodania:
25.02.2014
Dotknięcie tytułowej bohaterki i pozostałych postaci popularnej opery Pucciniego wydaje się całkiem prawdopodobne... To taki prezent dla widzów od naszych zespołów z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. 27 marca każdy kto od godz. 17.30 zdecyduje się uczestniczyć w próbie I aktu Madamy Butterfly ma szanse zobaczyć i usłyszeć znacznie więcej niż podczas "gotowego" spektaklu.

data dodania:
13.02.2014
Nasz nowy szef artystyczny (od 1 marca br.) Warcisław Kunc to postać bardzo dobrze znana i ceniona w polskim środowisku muzycznym, a w operowym szczególnie; tym bardziej cieszymy się, że ten ceniony i lubiany dyrygent i pedagog czuwać będzie nad artystycznym wizerunkiem naszego Teatru.
data dodania:
12.02.2014
Kiedy 18 października 1954 roku podniosła się kurtyna na użyczonej scenie w Teatrze Nowym w Łodzi stało się faktem to, co do tego momentu było jedynie marzeniem; ten prawdziwie łódzki Straszny dwór Stanisława Moniuszki, zrealizowany i wykonany "siłami własnymi" dał początek Operze Łódzkiej – pierwszej w dziejach miasta stałej scenie operowej. 

data dodania:
23.01.2014
W niewątpliwym nawale zajęć – wszak rok szkolny w pełni – łódzcy licealiści nie zapominają o "swoim" Licealnym Roku Kulturalnym. Po inaugurującym tę niezwykle pożyteczną akcję spektaklu musicalu My Fair Lady Frederica Lowe'go – oklaskiwanego przez młodzież długo i gorąco – kolej na "lekcję z baletu" i ... historii naszego miasta. Ziemia obiecana – najbardziej łódzki balet jaki kiedykolwiek powstał – jest dziełem brytyjskiego choreografa nowozelandzkiego (!) pochodzenia – Graya Veredona, twórcy tak wspaniałych widowisk, jak oglądane na naszej scenie balety: Sen nocy letniej, Wolfgang Amadeus i Romeo i Julia.
Zatem do zobaczenia 21 lutego na Ziemi obiecanej.
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net