Soliści
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
OLGA MAROSZEK
kategoria:
Mezzosoprany
W roku 2010 ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Krystyny Rorbach.
W grudniu 2009 roku zadebiutowała w Teatrze Wielkim w Łodzi rolą Juliusza Cezara w operze Juliusz Cezar G.F. Haendla, pod dyrekcją Paula Esswooda i w reżyserii Artura Stefanowicza.
Rok później śpiewała role Milleny i Marii Antonii w światowej prapremierze opery Marty Ptaszyńskiej Kochankowie z klasztoru Valldemosa pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego i w reżyserii Tomasza Koniny, wystawionej również w Teatrze Wielkim w Łodzi.
W kwietniu 2011 r., jako doktorantka Akademii Muzycznej w Łodzi, zaśpiewała partię solową Zity w operze studenckiej Gianni Schicchi G. Pucciniego pod dyrekcją Andrzeja Straszyńskiego, która została wystawiona w Teatrze Nowym w Łodzi.
We wrześniu 2012 roku zadebiutowała w musicalu – zagrała tytułową rolę w produkcji Cień. Była także jednym z realizatorów tego przedsięwzięcia. Spektakl do muzyki Macieja Małeckiego i słów Wojciecha Młynarskiego, wyreżyserowany przez Andrzeja Żarneckiego, powstał w ramach projektu dedykowanego młodym twórcom sztuki, współfinansowanego ze środków budżetu Województwa Łódzkiego.
Od września 2014 jest etatową solistką Teatru Wielkiego w Łodzi, z którym współpracowała od 2010 roku. Wykonuje tam partie solowe w operach: Anna Bolena G. Donizettiego, Carmen G. Bizeta, Traviata G. Verdiego, Madama Butterfly G. Pucciniego, Czarodziejski flet W.A. Mozarta, Straszny dwór S. Moniuszki, Trubadur G. Verdiego, Holender Tułacz R. Wagnera i Baron cygański J. Straussa.
Miała zaszczyt śpiewać pod batutą takich dyrygentów, jak m.in. Tadeusz Kozłowski, Wojciech Michniewski, Andrzej Straszyński, Mieczysław Dondajewski, Piotr Wajrak, Evgeny Volynski, Ruben Silva, Michał Kocimski, Eraldo Salmieri, Bassem Akiki, Paweł Dobrzycki, Paul Esswood, Henryk Wierzchoń i Ivan Monighetti. Współpracowała z takimi reżyserami, jak Krystyna Janda, Laco Adamik, Janina Niesobska, Tomasz Konina, Hanna Chojnacka, Waldemar Zawodziński, Andrzej Żarnecki, Roberto Skolmowski i Herbert Adler.
Artystka współpracuje z Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku, (w styczniu 2013 roku zadebiutowała rolą Cześnikowej w Strasznym dworze S. Moniuszki), z Teatrem Wielkim w Poznaniu oraz z Operą Krakowską.
Śpiewała partie altowe w takich dziełach muzyki oratoryjnej, jak m.in. Missa Brevis in B W.A. Mozarta (2004), Oratorium na Boże Narodzenie C. Saint-Saensa (2006, Filharmonia Łódzka), Stabat Mater M. Sawy (2007, Akademia Muzyczna w Łodzi – prawykonanie), Missa Brevis in D W.A. Mozarta (2008, Filharmonia Łódzka), Oda na urodziny Królowej Anny G.F. Haendla (2009, Pałac Poznańskiego w Łodzi), Msza Koronacyjna C-dur W.A. Mozarta (2009, koncert pod dyrekcją Henryka Wierzchonia), Via Crucis F. Liszta (2011, Akademia Muzyczna w Łodzi), Stabat Mater G.B. Pergolesiego (2012, Koncert na Wielki Tydzień pod dyrekcją Eraldo Salmieriego, zrealizowany przez Teatr Wielki w Łodzi), Requiem W.A. Mozarta (2013, Filharmonia Łódzka), Msza Nelsońska J. Haydna (2013, Filharmonia Łódzka), Stabat Mater K. Szymanowskiego (2015, Koncert na Wielki Tydzień Teatru Wielkiego w Łodzi), Mała Msza Uroczysta G. Rossiniego (2015, Koncert w Wieliczce zrealizowany przez Operę Krakowską).
Brała udział w wielu kursach mistrzowskich, m.in. Piotra Łykowskiego, Artura Stefanowicza – wykonawstwo muzyki barokowej; Laurenta Pillota, w kursie fonetyki języków obcych w śpiewie prowadzonym przez Esther de Bros, Mistrzowskim Kursie Techniki i Interpretacji Wokalnej Prof. Teresy Żylis-Gara w Radziejowicach.
Na XIII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w kwietniu 2009 roku zdobyła nagrodę specjalną od Giuseppe Giacominiego w postaci tygodniowego pobytu we Włoszech i lekcji śpiewu. W sierpniu 2009 r., w ramach przyznanej nagrody, odbyła indywidualny kurs mistrzowski we Włoszech, prowadzony przez Giuseppe Giacominiego. W marcu 2010 zdobyła I nagrodę oraz wyróżnienie za najlepsze wykonanie pieśni F. Chopina na XII Międzyuczelnianym Konkursie w Kręgu Słowiańskiej Muzyki Wokalnej w Katowicach. W kwietniu 2010 roku, wraz z pianistką Julią Laskowską, uzyskała I nagrodę w kategorii „głos z fortepianem” na XVII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi. W roku akademickim 2009/2010 została stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2010 przyznano jej jednorazowe stypendium Marszałka Województwa Łódzkiego za szczególne osiągnięcia artystyczne.
 
Od 2008 roku współpracuje z łódzkim kompozytorem, pianistą i wykładowcą AM w Łodzi, Rafałem Gzellą, z którym nagrała dwie płyty i z którym koncertuje.
 
W 2009 roku z pianistką Elżbietą Tyszecką nagrała płytę Polish Songs z pieśniami polskich kompozytorów, wydaną przez wydawnictwo Acteprealable
 
Artystka prowadzi działalność koncertową z repertuarem operowym, pieśniarskim oratoryjnym oraz musicalowym na terenie całego kraju.
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net