Soliści
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
DOROTA WÓJCIK
kategoria:
Soprany
Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Łodzi. Była laureatką wielu konkurów wokalnych, takich jak: Europejski Festiwal Operowy im. Jana Kiepury (stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki), Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura (III nagroda i 6 nagród specjalnych, m.in. za najlepsze wykonanie arii włoskiej – aria Desdemony), Festiwal Sztuki Wokalnej im. Ady Sari (IV nagroda), Konkurs Muzyki Kameralnej (II nagroda).
Ukończyła mistrzowskie kursy wokalne prowadzone przez Teresę Żylis-Garę. Od początku swojej kariery artystycznej związana jest z Teatrem Wielkim w Łodzi. Tu stworzyła swoje największe kreacje wokalno-aktorskie, wysoko ocenione przez krytykę i publiczność.

Jeszcze jako studentka zadebiutowała na scenie naszego Teatru partią Micaëli w Carmen Bizeta. Partię tę zaśpiewała potem w kilku realizacjach tej opery w kraju i za granicą (Belgia, Francja, Holandia, Niemcy, Ameryka Południowa), otrzymując bardzo dobre recenzje. Na łódzkiej scenie wykreowała znakomite partie sopranowe: Małgorzaty w Fauście Gounoda, Mimi w Cyganerii Pucciniego, Paminy w Czarodziejskim flecie Mozarta, Adiny w Napoju miłosnym Donizettiego (spektakl otrzymał Złotą Maskę – nagrodę dziennikarzy jako wydarzenie sezonu; z tym spektaklem odbyła tournée po Holandii i Niemczech), Hrabiny w Weselu Figara Mozarta, Noriny w Don Pasquale Donizettiego, Nannetty w Falstaffie Verdiego, Bess w Porgy and Bess Gershwina. Wystąpiła także w partii Elwiry w Purytanach Belliniego, jako Gilda w Rigoletcie i w partii tytułowej w Traviacie Verdiego (tournée po krajach Beneluksu). Kolejne premiery to: Lukrecja w Lukrecji Borgii Donizettiego, Kunegunda w Kandydzie Bernsteina, Antonia w Opowieściach Hoffmanna Offenbacha (za tę rolę nagrodzona przez dziennikarzy Złotą Maską za najlepszą kreację wokalno-aktorską w sezonie 2007/2008), Tatiana w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego w reżyserii Wiesława Ochmana i partia tytułowa w Rusałce Antonina Dvoraka w reż. Tomasza Cyza. W swoim repertuarze posiada ponad 20 partii operowych, jak również partie musicalowe i operetkowe.

Śpiewa także większość partii lirycznych z oper Moniuszki: Zuzia w Verbum nobile, Hanna w Strasznym dworze, Zofia w Halce, Bronia i Ewa w Hrabinie. Artystka nagrała również wokalizę Ave Maria Andrzeja Krauze do filmu dokumentalnego poświęconemu kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Z powodzeniem wykonuje repertuar pieśniarski (nagrania radiowe) i oratoryjny: Requiem Dvořáka, Mozarta i Verdiego, Stworzenie świata Haendla, Missa Solemnis i Msza C-dur Beethovena, Stabat Mater, Rossiniego, Messa di Gloria e Credo Donizettiego, Carmina burana Orffa, Magnificat Rottera, Requiem C.M. Webera na estradach filharmonii w całej Polsce.

Współpracuje z wieloma wybitnymi dyrygentami, takimi jak: A. Wicherek, K. Kord, W. Michniewski, T. Kozłowski, T. Wojciechowski, A. Straszyński, Ł. Borowicz, J. Bergman, E. Michnik, oraz reżyserami: M. Prus, W. Zawodziński, E. Gottschalk, L. Adamik, A. Freyer, G. Madia, M. Znaniecki. Brała udział w wielu wydarzeniach artystycznych, m.in. na zaproszenie Teresy Żylis-Gary wystąpiła wraz z nią we wspólnym koncercie w Monako przed księciem Albertem. Artystka koncertowała, m.in. w ramach Cecyliańskich Dni Muzyki Sakralnej w Radomiu, Festiwalu Muzyki Wokalnej „Viva il canto” w Cieszynie, Koncertów Roku w Łazienkach Królewskich w Warszawie oraz na festiwalach operowych w kraju i za granicą (Xanten, Salzburg). Występuje gościnnie w wielu teatrach operowych w Polsce, m.in. Operze Krakowskiej, Operze Wrocławskiej i Operze Narodowej.
Odbyła szereg tournée zagranicznych, śpiewając na scenach Austrii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec i Portugalii. Za swoje osiągnięcia artystyczne w 2005 r. otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego. Od 2007r. jest także wykładowcą-pedagogiem na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Łodzi.

W 2013 roku w uznaniu osiągnięć artystycznych, Dorota Wójcik otrzymała Odznakę Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.
W 2015 roku artystka otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego za całokształt działalności - za osiągnięcia artystyczne, a także za pracę pedagogiczną.


fot. Tomasz Przybył
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net