FaceBook
YouTube
Google Plus
Instagram

Wyszukiwarka
Spektakle
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Terminy:

NAGI KLAUN (The Naked Clown) / współczesna produkcja cyrkowa
Wydarzenie specjalne

Czas trwania:
2 h z przerwą

Realizatorzy:
produkcja:
Recirquel Company Budapest

przekład tekstów i piosenek z przedstawienia „Nagi klaun”:
Anna ButrymŻycie klauna dobiega końca. Stoi on przed nieznanym, ale zanim ostatni raz opadnie kurtyna, musi zdjąć kryzę i w ostatnią drogę ruszyć z kompletnie nagą duszą. Co kryje się za malowaną wiecznie uśmiechniętą maską klauna? W trakcie spektaklu maska ta zostaje zdjęta w sensie dosłownym i przenośnym, gdy wykonawcy zapraszają widzów w niezwykłą podróż do wyimaginowanych krain, gdzie znikają powłoki skrywające rzeczywistość.
Przewodnikami w tej spektakularnej podróży, której towarzyszy muzyka na żywo i tancerze, są akrobaci współczesnego zespołu cyrkowego Recirquel. Spektakl przekracza granice sztuki cyrkowej, łącząc taniec, teatr i muzykę. Do współpracy przy tworzeniu spektaklu Nagi klaun zespół zaprosił pięcioro tancerzy i czworo artystów trampoliny. Kompozycje muzyczne zostały nagrane z udziałem orkiestry symfonicznej.

Kliknij obraz i zobacz trailer:
 

Recirquel Company Budapest
Od chwili powstania pięć lat temu Recirquel Company Budapest pod kierownictwem założyciela i dyrektora artystycznego Bence’a Vágiego wielokrotnie występował gościnnie na Węgrzech oraz na całym świecie. Celem Vágiego było stworzenie unikalnych środków artystycznych, za pomocą których mógłby oddać dziedzictwo kulturowe Europy Centralnej i które zacierałyby granice między teatrem, tańcem i cyrkiem, a następnie upowszechnienie tego nowego gatunku współczesnego cyrku na świecie.
W 2012 roku Bence Vági zaprosił 11 młodych i utalentowanych akrobatów z Węgierskiej Szkoły Sztuki Cyrkowej do stworzenia przedstawienia z okazji 20. jubileuszu Sziget Festival.
Po sukcesie tego pierwszego spektaklu młody zespół zdobył uznanie publiczności i został zaproszony przez Pałac Sztuk w Budapeszcie (Müpa) i Budapesztański Festiwal Wiosenny do zrealizowania współczesnej produkcji cyrkowej, która mogłaby zostać zaprezentowana na scenie teatralnej. Po spektaklu „Nocny cyrk” powstały kolejne udane produkcje – „Nagi klaun” (premiera podczas Budapesztańskiego Festiwalu Wiosennego w 2014 roku), „Paris de Nuit” (premiera jesienią tego samego roku), „Non Solus” (premiera na Budapesztańskim Festiwalu Jesiennym w 2015 roku) i wreszcie „Adieu!” (2017).
Od chwili premiery pierwszego współczesnego przedstawienia cyrkowego do dziś wszystkie pięć produkcji zespołu Recirquel pozostaje w repertuarze Müpa. Każda z nich z nich jest grana zawsze przy pełnej widowni.
W ramach międzynarodowych występów gościnnych zespół Recirquel prezentował swoje przedstawienia w wielu prestiżowych miejscach takich jak: Opera w Tel-Awiwie, Palais des Festival et des Congrès w Cannes czy na Festival Iberoamericano de Teatro de Bogotá w Kolumbii.

Bence Vági trafił na scenę dzięki tańcowi. W młodym wieku był członkiem pionierskiego zespołu tanecznego prowadzonego przez sławnego węgierskiego choreografa i tancerza Endre Jeszenszky’iego. Dzięki mistrzowi Bence poznał nie tylko balet rosyjski, ale także nowy język nowoczesnego tańca węgierskiego wczesnych lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku.
Zamiłowanie do tańca i teatru oraz chęć zdobywania wiedzy i umiejętności zawiodły go do jednej z najlepszych brytyjskich szkół teatralnych, której założycielem i patronem jest Sir Paul McCartney. Studiując taniec na brytyjskiej uczelni, zainteresował się także innymi elementami teatru takimi, jak reżyseria światła czy scenografia. Fascynacja twórczością amerykańskiego choreografa Boba Fosse’a sprawiła, że zainteresował się kabaretem i variétés lat dwudziestych i trzydziestych dwudziestego wieku. W późniejszym czasie w wielu jego spektaklach kabaret i variétés były wiodącymi gatunkami, zacierając granicę pomiędzy wykonawcami i publicznością. Po ukończeniu studiów na kierunku choreografii i reżyserii w Liverpool Institute for Performing Arts tworzył niezależne produkcje w Wielkiej Brytanii, Portugalii i Belgii, zanim ostatecznie osiadł na Węgrzech.
Pytany, dlaczego wybrał cyrk, odpowiada – „To chyba te wszystkie weekendy, które z dziadkiem spędzałem w cyrku”.

 
współpraca redakcyjna:

Spektakl realizowany w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce 2016/2017.

fot. materiały własne organizatora

Do góry

{banners_down}

design by fast4net