Aktualności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Biuro Obsługi Widzów  42  633 31 86
kasy 42 633 77 77


Dostępność
Kontakt
FaceBook
YouTube
Instagram
TikTok
Teatr Wielki w Łodzi - edukacja
{bw_alt}
Przejdź do BIP



Menu lewe

 
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Aktualności

Światowy Dzień Baletu – 29 października 2020

data dodania:
29.10.2020
Światowy Dzień Baletu (World Ballet Day) został ustanowiony 4 października 2014 roku przez pięć słynnych zespołów baletowych: The Royal Ballet, Australian Ballet, Balet Bolszoj, National Ballet of Canada oraz San Francisco Ballet.
Rok temu święto przypadło na 23 października, w tym zaś obchodzimy je dzisiaj – 29 października.

Jest to niezwykle ważny dzień przede wszystkim dla Artystów naszego baletu, miłośników tańca, ale również dla Teatru Wielkiego w Łodzi - organizatora Łódzkich Spotkań Baletowych, jednego z ważniejszych tanecznych biennale w Europie.

„Jeśli chcesz ulżyć swojemu sercu, zatańcz!” (Grek Zorba)

Słowa te, wypowiedziane przez tytułowego bohatera powieści Nikosa Kazantzakisa dowodzą niezwykłej atawistycznej siły tańca. Potrzeba ruchu, poddanie się rytmowi i pragnienie ekspresji drzemią w każdym z nas, a gdy pozwolimy, by zostały rozbudzone, taniec potrafi pochłonąć bez reszty.

Szczególnie, gdy ten taniec to balet. Wtedy determinuje on całe życie: treningi od rana do wieczora, praca nad ciałem, dążenie do perfekcji i lekkości ruchów. Każdego dnia, Wy, tancerze, wkładacie wiele wysiłku, by doskonalić swoje umiejętności, zarówno techniczne, jak i artystyczne. Uczycie się interpretacji ról, by pewnego dnia dokonać tej niepowtarzalnej, która być może zapisze się w historii baletu i będzie inspirować kolejne pokolenia. Jesteście ambitni. Cierpliwi. Niezłomni. Pracowici. Czasem jest to praca ponad siły. Ale wasze cele są dla Was najważniejsze.

Wszystko to sprawia, że my – widzowie mamy przywilej, by zasiąść wygodnie na widowni i przenieść się w magiczny świat, jaki dla nas tworzycie. Obserwujemy efekty, które nas zachwycają, inspirują, wzruszają.

W Światowy Dzień Baletu chcemy powiedzieć, że wiemy ile pracy kryje się za finalnym rezultatem i za to pragniemy Wam gorąco podziękować.



A jakie taneczne wydarzenia przed nami? Już 28 listopada zaprezentujemy Państwu premierę baletową, składającą się z dwóch odrębnych części.  Dziś również rusza sprzedaż biletów!

Pierwsza z nich, Hubris, to abstrakcyjny spektakl baletowy nawiązujący do mitycznych postaci – Dedala i Ikara i traktujący o szczególnym rodzaju pychy, która przyczyniła się do upadku Ikara. Twórcą choreografii jest wschodząca gwiazda baletu Teatru Wielkiego w Łodzi, Joshua Legge, znany z takich ról jak Zorba (Grek Zorba) czy Podpalacz (Ziemia obiecana), debiutujący w roli choreografa na dużej scenie TWŁ.

Premierowa część druga, Face the truth to balet, którego choreografia i muzyka jest syntezą klasyki oraz współczesności. Zmierzyć się z prawdą autorstwa Grzegorza Brożka to taneczna opowieść o prawdzie, którą nosi w sobie każdy z nas i od której coraz częściej staramy się uciekać.

Dziś, 29 października prezentujemy Państwu bezprecedensowy projekt wspomnianego Grzegorza Brożka, który w pierwszym okresie pandemii stworzył spektakl baletowy online, zmontowany z odrębnych części nagrywanych przez tancerzy w domu. Muzykę, specjalnie na potrzeby spektaklu, skomponował Cezary Kurowski. Projekt nosi tytuł Separated life i opowiada o konsekwencjach izolacji oraz o sile, jaką musimy się wykazać w obecnych czasach.


Ten wirtualny spektakl baletowy dziś dedykujemy wszystkim miłośnikom tańca, tym którzy go tworzą oraz uczestnikom zeszłorocznej niezapomnianej jubileuszowej edycji Łódzkich Spotkań Baletowych:

- Teatro dell'Opera di Roma
- Kibbutz Contemporary Dance Company
- Sara Baras
- Sydney Dance Company
- Tokyo Ballet
Kolejna -XXVI edycja zaplanowana została na jesień 2021 roku. Trwają już przygotowania oraz rozmowy z wybitnymi artystami i zespołami o międzynarodowej renomie. Nie możemy się doczekać!

Rangę i niepowtarzalność Łódzkich Spotkań Baletowych, które organizowane są przez Teatr Wielki w Łodzi, określały tej miary nazwiska choreografów i ich zespoły co: Maurice Béjart, Alicia Alonso, Jiří Kylian, William Forsythe, Daniel Ezralow, Boris Ejfman, Mats Ek, Birgit Cullberg i wielu innych, których dzieła sceniczne wyznaczały dla świata kierunki rozwoju sztuki choreografii i baletu w ogóle. Do najważniejszych zespołów goszczących na scenie łódzkiego Teatru Wielkiego należą: Balet XX wieku Maurice’a Béjarta, Nederlands Dans Theater, Sadler’s Wells, Royal Ballet, Ballet Rambert, Cullberg Ballet, Batsheva Dance Company, Balet Teatru Bolszoj z Moskwy, Sanktpetersburski Teatr Baletu Borisa Ejfmana, Ballet Nacional de Cuba, Stuttgarter Ballett, Elisa Monte Dance Company, Kibbutz Contemporary Dance Company, Akram Khan Company. Przez 50 lat funkcjonowania festiwalu na naszej scenie tańczyli najlepsi tancerze i tancerki nie tylko klasyki baletowej, ale także innych form tańca.

Świętujmy wspólnie Dzień Baletu! Zaczynamy wirtualnie, a już niedługo przeniesiemy się z powrotem do Teatru Wielkiego w Łodzi, by znów doświadczać sztuki we wszystkich jej wymiarach.


Do góry

{banners_down}

design by fast4net
Zamknij