Spektakle
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Terminy:

CHOPIN
Opera

Kompozytor:
Giacomo Orefice

Autor libretta:
Angiolo Orvieto

Data premiery:
1.10.2021

Czas trwania:
ok. 3 h

Realizatorzy:
Kierownictwo muzyczne:
 Adam Banaszak

Reżyseria:
 Hanna Marasz

Kostiumy i aranżacja przestrzeni scenicznej:
 Zuzanna Markiewicz

Obrazy:
 Wojciech Siudmak

Choreografia, ruch sceniczny:
 Jacek Przybyłowicz

Reżyseria multimediów:
 Emilia Sadowska

Reżyseria świateł:
 Katarzyna Łuszczyk

Kierownictwo chóru:
 Maciej Salski

Współpraca muzyczna:
 Marta Kosielska

Asystenci reżysera:
 Waldemar Stańczuk, Adam Grabarczyk

Inspicjenci:
 Andrzej Kowalik, Zbigniew PawełczykW najbliższym spektaklu opery „Chopin”, 22 grudnia 2021 roku, w Teatrze Wielkim w Łodzi wystąpi dwóch finalistów XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – zdobywca drugiego miejsca Alexander Gadjiev oraz finalista Hyuk Lee.
 
Wydarzenie otworzy recital fortepianowy, w trakcie którego Hyuk Lee wykona Nokturn Es-dur op. 9 nr 2, Nokturn H-dur op. 62 nr 1, Etiudę As-dur op. 25 nr 1 i Poloneza-Fantazję As-dur op. 61 z wykorzystaniem obrazów Wojciecha Siudmaka w wizualizacjach Emilii Sadowskiej.
Po jego występie Alexander Gadjiev zagra Sonatę b-moll, za którą muzyk zdobył nagrodę Krystiana Zimermana. Tego samego wieczoru pianista wcieli się w rolę Fryderyka Chopina w operze „Chopin”, wykonując Etiudę c-moll op. 10 nr 12 (Rewolucyjną) oraz Preludium e-moll op. 28 nr 4. 

Opera z Chopinem... Nie tylko w tytule

To przepiękna opowieść oparta na życiu i niepowtarzalnej muzyce Fryderyka Chopina urozmaicona popisami wokalno-aktorskimi. Ta opera powstała z wielkiej sympatii i uznania dla muzyki Fryderyka Chopina; jej twórca – Włoch Giacomo Orefice swoją partyturę oparł  w całości na muzyce polskiego kompozytora, jego postać stała się też inspiracją dla libretta, a samo nazwisko – tytułem opery.

Chopin – jak twierdzą niektórzy historycy muzyki – to opera, która jest dziko nieścisłą relacją z życia kompozytora. Wszystkie postaci oprócz Chopina są całkowicie fikcyjne, a sam przebieg operowych zdarzeń jedynie sugeruje pewne wątki z życia wielkiego Polaka. Ile tu prawdy a ile fantazji librecisty?

Całość jednak stwarza wielkie możliwości popisu wokalno-aktorskiego dla wszystkich wykonawców. A przecież i o to chodzi w operze. Fryderyk Chopin nie skomponował ani jednej opery i podobno nawet nie marzył by tworzyć muzykę dla teatru. Tym razem – postać Chopina na scenie i jego muzyka w jakże odmiennej formie. Czy będziemy zaskoczeni? Na pewno – ale oczywiście pozytywnie.

 
Podczas premierowego wieczoru odbędbył się recital, na którym wybrzmiały utwory kompozytora w interpretacji cenionego pianisty Łukasza Krupińskiego z wykorzystaniem obrazów Wojciecha Siudmaka w wizualizacjach Emilii Sadowskiej.
Łukasz Krupiński to zwycięzca m.in. VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w San Marino, finalista Międzynarodowego Konkursu im. Ferruccio Busoniego w Bolzanom, jeden z najlepszych pianistów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. 


W trakcie tego wyjątkowego wieczoru premierowego odbył się wernisaż rysunków Wojciecha Siudmaka, specjalnie stworzonych do "Nokturnów" wielkiego kompozytora. Była to selekcja wybranych rysunków, które zawarte są w obszernym, wydanym przez wydawnictwo Rebis prestiżowym albumie "SIUDMAK - CHOPIN". Część z nich można było podziwiać również na scenie w wizualizacjach zrealizowanych przez Emilię Sadowską, stanowiących oprawę pierwszej części wieczoru.

 

 

 


Patronat honorowy nad premierą objął Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Prof. Piotr Gliński
oraz
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Ceny biletów:
I strefa cenowa: 150 zł (I premiera) / 120 zł (II premiera) / 65-55 zł (kolejne spektakle) 
II strefa cenowa: 130 zł (I premiera) / 100 zł (II premiera) / 55-50 zł (kolejne spekatkle)
III strefa cenowa: 70 zł (I premiera) / 50 zł (II premiera) / 45-40 zł (kolejne spekatkle)
IV strefa cenowa: (70 zł ) (I premira) / 50 zł (II premira) / 30 zł (kolejne spekatkle)


https://www.polskieradio.pl/9/9217/Artykul/2825030,Opera-z-Chopinem-w-Teatrze-Wielkim-w-Lodzi?fbclid=IwAR0dgJybu_ZRGAMaLPPxOlWw_NVxWCbn1MM9gx8WAnw5qzVZEqF9vRH_LLM
Bilety:

Strefa I
65/55

Strefa II
55/50

Strefa III
45/40

Strefa IV
30

Chopin:
 Paweł Skałuba, Emil Ławecki

Elio:
 Mariusz Godlewski, Łukasz Motkowicz

Flora:
 Iwona Socha, Anna Wierzbicka

Mnich:
 Grzegorz Szostak, Robert Ulatowski

Stella:
 Aleksandra Borkiewicz, Patrycja Krzeszowska

Grazia:
 Alicja Bajorek, Kinga Łapińska

Babcia Grazi:
 Ewa Karaśkiewicz

Ojciec Grazi:
 Krzysztof Pilch

Dzieci:
 Olena Rybalchenko-Sadowska, Kalina Kukawska, Gabriel Kubit, Igor Kukawski

Chopin pianista:
 Łukasz Krupiński, Alexander Gadjiev partie solistyczne w zespole chóru:
Paulina Sanecka, Marcin Rolak, Aldona Orzeł-Sztabińska, Michał Jan Barański

Chór, Balet i Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi


Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net