Balet
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
JOSHUA LEGGE
kategoria:
Soliści
Urodził się w Australii, gdzie uczył się do 2012 roku w Alegria Dance Studios w Sydney. Później naukę kontynuował  w English National Ballet School, gdzie uzyskał tytuł absolwenta w 2015 roku. W latach 2015-2017 tańczył w Teatrul de Balet Sibiu, gdzie zgromadził duże doświadczenie sceniczne, zarówno występując w Sibiu, jak i podczas występów w innych krajach Europy. Tutaj zatańczył wiele ról solowych zarówno w utworach klasycznych, jak i współczesnych m.in. w takich spektaklach jak: Anna Karenina, Paquita, Tristan i Izolda, Don Kichot i Jezioro łabędzie.
 
W 2017 roku dołączył do zespołu baletowego Teatru Wielkiego w Łodzi i awansował na stanowisko solisty w sezonie 2019-2020. W łódzkim Teatrze Wielkim miał okazję wykonać wiele wspaniałych ról w baletach takich, jak: Grek Zorba, Ziemia obiecana, Carmina Burana, Cisza czy Dziadek do orzechów.
                                    
Joshua pracował także jako choreograf zarówno dla Teatrul de Balet Sibiu, jak i Teatru Wielkiego w Łodzi. Karierę choreograficzną rozpoczął pisząc rozprawę o wpływie indywidualności tancerza na różnorodność choreograficzną. Towarzysząca jej choreografia została wykonana podczas wieczoru choreograficznego English National Ballet Company w 2015 roku. Ma na swoim koncie prace choreograficzne zarówno dla Teatru de Balet Sibiu, jak i Teatru Wielkiego w Łodzi. a także na Międzynarodowy Festiwal Tańca im. Olgi Sawickiej w Lądku Zdroju. W 2021 jego choreografia Pomp zdobyła I miejsce (ex aequo) na Konkursie Choreografii „Mój taniec”, Centrum Sztuki Mościce. W styczniu 2022 jego duet 1:1 zdobył III miejsce w Konkursie Choreograficznym do Muzyki Kompozytora Polskiego ZAiKS.
 
CHOREOGRAFIE
 
  • Eurydyka/Orfeusz; Międzynarodowy Festiwal Tańca im. Olgi Sawickiej w Lądku Zdroju
  • 1:1; Konkurs Choreograficzny na Utwór do Muzyki Kompozytora Polskiego, ZAiKS
  • Pomp; Konkurs Choreograficzny ‘My Dance’, Centrum Sztuki Mościce
  • Hubris; Teatr Wielki w Łodzi
  • Swaraj; Teatrul de Balet Sibiu
  • Paria; Teatrul de Balet Sibiu
  • Simțuri - Auditiv; Teatrul de Balet Sibiu
  • Babel; English National Ballet School Choreographic Competition/ English National Ballet Choreographics 2015

Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net