Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

 
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Patron Turnieju
 
————
 
Któż by nie chciał – zwłaszcza uczestnicy konkursu wokalnego Turnieju Polskich Akademii Muzycznych, który na scenie naszego Teatru już tuż, tuż!
 
Kiedy jego Patron – Romuald Tesarowicz pojawił się w 1983 roku na naszej scenie, jako Kardynał w Żydówce Halevy’ego w pamiętnej inscenizacji Marii Fołtyn i wspaniałych dekoracjach Mariana Kołodzieja, Łódź (i nie tylko) zachwyciła się młodym śpiewakiem i jego aksamitnym basem! Szybko stał się ulubieńcem publiczności i krytyków, a jego kolejne kreacje wokalno-aktorskie tylko potwierdzały wielką osobowość sceniczną, talent i rozległe możliwości tego artysty. A były wśród nich tak ważne partie operowe jak m.in.: Gremin w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego, Wotan w Walkirii Wagnera, de Silva w Ernanim Verdiego, Kapelan w Łucji z Lammermoor Donizettiego i tytułowy Mefistofeles w operze Boita. Było tylko kwestią czasu, kiedy Tesarowicz podbije europejskie sceny operowe; w Operze Rzymskiej śpiewał w Carskiej narzeczonej Rimskiego-Korsakowa, w Operze Paryskiej m.in. w Borysie Godunowie Musorgskiego, Joannie d’Arc na stosie Honeggera, Rigoletcie i Otellu Verdiego, Damie pikowej Czajkowskiego, w Operze Lyońskiej – w Luizie Miller, Trubadurze, Aidzie Verdiego, Don Giovannim Mozarta, w mediolańskiej La Scali – w Baśni o carze Sałtanie Rimskiego-Korsakowa, w Lozannie w Makbecie Verdiego, a Zachariasza w Nabuccu – m.in. w Tuluzie i Marsylii.
 
Wziął udział w nagraniu płyty i ścieżki dźwiękowej do filmowej wersji Cyrulika sewilskiego Rossiniego dla włoskiej TV RAI, uczestniczył w nagraniu Wojny i pokoju Prokofiewa i Borysa Godunowa Musorgskiego pod dyrekcją Mścisława Roztropowicza dla Erato Disque, a do sfilmowanej wersji Borysa Godunowa w reżyserii Andrzeja Żuławskiego nagrał partię Warłama. Koncertował w salach filharmonicznych całego świata pod dyrekcją najwybitniejszych dyrygentów.
 
Sam był laureatem m.in. konkursu wokalnego im. A. Didura w Kudowie, konkursu Voci Verdiane w Busseto i festiwalu w Barcelonie, teraz jest Patronem naszego łódzkiego konkursu wokalnego.
 
Romualda Tesarowicza możemy dziś posłuchać niestety już tylko z nagrań… Dobre i to. Możemy też mieć nadzieję, że wśród uczestników konkursu objawi się równie utalentowany uczestnik, choć doścignąć Patrona może być trudno…

{n_alt}
{n_alt}
{n_alt}
{n_alt}
{n_alt}
{n_alt}

Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

Stopka

design by fast4net
Zamknij