Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Żegnamy Wojciecha Pszoniaka
data dodania:
19.10.2020
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy dziś wiadomość o śmierci wybitnego aktora, legendy kina i teatru Wojciecha Pszoniaka. Na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi gościliśmy go w maju 2019 roku podczas plenerowego wykonania opery Człowiek z Manufaktury, w której kreował postać Prokuratora/Przybysza.
Wojciech Pszoniak związany był z naszym miastem m.in. dzięki kreacji Moryca Welta w najbardziej łódzkim filmie Ziemia obiecana Andrzeja Wajdy (1974 r.) według powieści Władysława Reymonta. Rola ta stała się mistrzowskim popisem aktora, w której przecięły się jego niezwykłe zdolności komediowe, charakterystyczna, ekspresyjna gra i wyczucie ludzkiej psychologii. Gdy po latach zaproponowano mu udział w Człowieku z Manufaktury – współczesnej operze, której prapremiera w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego odbyła się w lutym 2019 r. na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi, powiedział:

Tak się złożyło, że jestem kojarzony z Łodzią, z Ziemią Obiecaną i pałacem Poznańskich, w którym kręciliśmy sceny do filmu Wajdy. Gdy powstał rewelacyjny pomysł stworzenia współczesnej opery o Poznańskim i Łodzi, bałem się tylko jednej rzeczy – żeby nie zaproponowano mi powielenia mojej roli Moryca Welta.

Po zapoznaniu się z librettem, aktor zgodził się na udział w przedsięwzięciu, wcielając się tym razem w postać Prokuratora/Przybysza, tak opowiadając o tej decyzji w czasie konferencji prasowej zapowiadającej Człowieka z Manufaktury

Lubię ludzi z charakterem. Niekoniecznie ładnych, a czasem denerwujących. Łódź jest takim właśnie miastem. Mam wiele wspaniałych aktorskich wspomnień związanych z Łodzią, nie tylko z Ziemią obiecaną. Dlatego rzuciłem się w ten projekt.
 
Wojciech Pszoniak otrzymał propozycję zagrania w Człowieku z Manufaktury w roku jubileuszu 50-lecia swojej działalności artystycznej. Był to jego debiut w operze.


Rodzinie i bliskim Artysty składamy najszczersze kondolencje.


____________

Do góry

{banners_down}

design by fast4net