Spektakle
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Terminy:

XXIV ŁSB / Acosta Danza – DEBUT
Balet

Choreografia:
Marianela Boán / Sidi Larbi Cherkaoui / Alexis Fernández (Macarela) / Russell Maliphant / Carlos Acosta

Kompozytor:
Olivier Messiaen / Claude Debussy, Nitin Sawhney / Kumar, Kike Wolf na podstawie „The Beautiful Cuban girl" Joségo White’a, Omar Sosa / Andy Cowton / Georges Bizet, Rodión Shchedrin, Denis Peralta

Czas trwania:
2h 20 min. (z dwiema przerwami)

Realizatorzy:


DEBUT / Koprodukcja Sadler’s Wells i Valid Productions

El Cruce Sobre El Niágara (Przejście nad Niagarą)

Choreografia: Marianela Boán
Muzyka: Olivier Messiaen
Asystenci: Clotilde Peón, Idania Wambrug
Kostiumy: Leandro Soto
Światła: Carlos Repilado

Choreografia El Cruce Sobre El Niágara powstała w 1987 roku i była inspirowana różnorodnością i otwartością sztuki kubańskiej.
 
Marianela Boán to światowej sławy choreograf, uznana za jedną z najważniejszych twórczyń kubańskiego tańca współczesnego; czołowa postać awangardy tańca latynoskiego. Będąc dyrektorem artystycznym zespołu DanzAbierta, opracowała własną metodologię tańca łączącą głos, emocje, posturę, gest, obraz i język.


Faun

Choreografia: Sidi Larbi Cherkaoui
Kierownictwo prób: Daisy Phillips, Daniel Proietto
Muzyka: Claude Debussy, Nitin Sawhney
Kostiumy: Hussein Chalayan
Światła: Adam Carrée

Dzieło Debussy’ego z dokomponowaną przez Nitina Sawhney’a muzyką uzupełniającą, pozbawione jest kulturowego bagażu, staje się dwuznaczne, wręcz wieloznaczny, pierwotne i nowoczesne, pozbawione korzeni historycznych i geograficznych. Faun jest interpretacją Popołudnia fauna.
 
Faun jest produkcją Sadler’s Wells powstałą w koprodukcji z Théâtre National de Chaillot, Monaco Dance Forum, Teatre Nacional de Catalunya, Mercat de les Flors, Opéra de Dijon i Grand Théâtre de Luxembourg. Spektakl powstał na zamówienie Sadler’s Wells z okazji stulecia założenia Les Ballets Russes Sergieja Diagilewa.
 
Sidi Larbi Cherkaoui – belgijsko-marokański choreograf, jest jednym z najbardziej rozchwytywanych twórców współczesnych choreografii na świecie. Znany jest z dzieł pełnych inwencji twórczej, rzucających nowe światło na kulturę i rodzaje ruchu, które zgłębia.


De Punta a Cabo (Od początku do końca)

Choreografia: Alexis Fernández (Macarela)
Asystenci: Clotilde Peón, Idania Wambrug
Kostiumy: Vladimir Cuenca
Muzyka: Kumar, Kike Wolf na podstawie "The Beautiful Cuban girl" Joségo White’a, Omar Sosa
Światła: Adam Carrée, Pedro Benítez

Macarela – kubański choreograf tworzy nowe dzieło, w którym występuje cały zespół. Akcja choreografii jest umiejscowiona na Kubie, tak dobrze znanej i ukochanej przez choreografa. Artysta zgłębia osobowość współczesnych Kubańczyków, kontemplując urodę krajobrazu i analizując sposób, w jaki poruszają się mężczyźni i kobiety.


Two

Choreografia: Russell Maliphant
Światła: Michael Hulls
Muzyka: Andy Cowton
Z gościnnym udziałem Carlosa Acosty

Oryginalnie stworzona w roku 1998 dla Dany Fouras choreografia była wykonywana przez legendarną Sylvię Guillem jako część programu Push. Tancerz rozpoczyna choreografię wewnątrz niewielkiego pola wyznaczonego przez światło. Powtarza te same frazy z coraz większą intensywnością, przykuwa naszą uwagę hipnotyzującą magią ruchu rąk, ramion i głowy. Gdy do choreografii dołącza muzyka Andy’ego Cowtona, tancerz zaczyna obracać się coraz szybciej, aż w końcu wiruje niczym derwisz – jego ręce i stopy poruszają się w różnych płaszczyznach światła i ruchu. Niezwykłe oświetlenie autorstwa Michaela Hullsa zmienia ręce i stopy tancerza w języki ognia, choreografia Maliphanta wciąga go w swój wir. Ciało tancerza wydaje się w wirze.


Carmen

Choreografia: Carlos Acosta
Asystenci: Clotilde Peón, Yaday Ponce, Marta Ortega
Muzyka: Georges Bizet / Rodión Shchedrin, Denis Peralta
Orkiestracja: Giovanni Duarte
Dekoracje i kostiumy: Tim Hatley
Światła: Peter Mumford

Spektakl powstał w koprodukcji z Royal Opera House Covent Garden w Londynie, Texas Ballet Theatre i Queensland Ballet na specjalne zamówienie Royal Ballet z okazji ostatniego występu Carlosa Acosty na głównej scenie teatru.
Carlos stworzył własną adaptację dzieła Bizeta i Meriméego ze scenografią Tima Hatley’a, światłami Petera Mumforda i nową orkiestracją Martina Yates’a. Premiera odbyła się dnia 26 października 2015 r. w Royal Opera House.
 
Prezentowana łódzkiej publiczności wersja powstała z okazji inauguracji działalności zespołu Acosta Danza.
Historia Carmen jest uniwersalna, ponadczasowe tematy prezentowane są w oszczędnych, ale wyrazistych dekoracjach.


***
Acosta Danza to zespół, który zainaugurował swoją działalność w kwietniu 2016 roku w Gran Teatro de La Habana – teatrze, z którym była związana Alicia Alonso (wybitna primabalerina w 1989 roku odwiedziła Łódź z zespołem Ballet National de Cuba w ramach X edycji festiwalu ŁSB). Stworzony został przez światowej sławy kubańskiego tancerza klasycznego Carlosa Acostę, wieloletniego tancerza Royal Opera House. Członkowie zespołu to najlepsi tancerze kubańscy, którzy kształcili się w tańcu klasycznym, jak i w różnych stylach tańca współczesnego. Założeniem programowym zespołu jest łączenie elementów baletu z tańcem współczesnym i elementami kultury kubańskiej.
Zespół będzie wykonywał zarówno nowe, jak i już istniejące choreografie twórców kubańskich, którzy rzadko byli prezentowani poza Kubą, ponadto choreografie stworzone dla zespołu przez międzynarodowych choreografów zainspirowanych kulturą kubańską.
 

fot. Manuel Vason

***
Spektakl w ramach XXIV Łódzkich Spotkań Baletowych
dofinansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 


Do góry

{banners_down}

design by fast4net