Spektakle

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Biuro Obsługi Widzów  42  633 31 86
kasy 42 633 77 77


Dostępność
Kontakt
FaceBook
YouTube
Instagram
TikTok
Teatr Wielki w Łodzi - edukacja
{bw_alt}
Przejdź do BIP



Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Spektakle

Plakat do spektaklu: W HOŁDZIE PARNELLOWI
Terminy:

W HOŁDZIE PARNELLOWI

Wydarzenie specjalne

Realizatorzy:


W roku 2023 mija 125 rocznica urodzin Feliksa Parnella (13 grudnia 1898r) wybitnego polskiego tancerza, choreografa i pedagoga, twórcy baletu łódzkiego, który 66 lat temu przyjechał do Łodzi na zaproszenie ówczesnego dyrektora opery łódzkiej – Sabiny Nowickiej. Łódź nie posiadała tradycji baletowych więc balet Opery Łódzkiej został przez Feliksa Parnella stworzony od podstaw. 
 
W styczniu 2023 roku minęła 35 rocznica nadania Państwowej Szkole Baletowej imienia tego wybitnego przedstawiciela polskiej kultury tanecznej. Feliks Parnell był twórcą licznych miniatur, obrazków baletowych, tzw. wstawek baletowych w operach i operetkach, baletów pełnospektaklowych. Posługiwał się tańcem klasycznym, charakterystycznym, wykorzystywał elementy tańców stylowych, egzotycznych, akrobatykę. Śmiało wykraczał poza istniejące w choreografii od lat szablony. Inspiracje czerpał z różnych źródeł. Ze sztuk pięknych, sportu, pracy fizycznej, polskiej tradycji i obyczajowości. W swojej twórczości Parnell inspirował się również bogatym folklorem naszego kraju. Tu także nie szedł utartymi od  lat szlakami. Tworzył swe groteskowe scenki rodzajowe, o prostej i żywej akcji.
 
Dnia 11 października 2023 r. odbędzie się koncert jubileuszowy zatytułowany „W hołdzie Parnellowi” w celu upamiętnienia tego wyjątkowego artysty, tak zasłużonego dla naszego miasta i kraju. Koncert zostanie zorganizowany we współpracy Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella z Teatrem Wielkim w Łodzi i Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie.
 
Wykonawcami koncertu będą uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, Balet Teatru Wielkiego w Łodzi oraz Balet Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie. Dla wszystkich trzech instytucji twórczość Feliksa Parnella miała wyjątkowe znaczenie i wpłynęła na ich dorobek artystyczny i pedagogiczny.  
 
Reżyserem koncertu jak również, osobą odpowiedzialną za rekonstrukcję miniatur artysty jest Aleksandra Stanisławska – wicedyrektor ds. artystycznych łódzkiej szkoły baletowej. 
 
Spektakl składa się z dwóch aktów. W pierwszej części zaprezentowane zostaną miniatury choreograficzne Feliksa Parnella, które pokażą różnorodność tematyczną i stylistyczną warsztatu artysty.
 
Uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi 
„Java” - rewiowa muzyka francuska , 
„W parku”- muzyka Fryderyk Chopin
 
Balet Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie.
„Jak się baba roztańczyła na drewnianej sali”- muz. Roman Iżykowski 
„Dożynki” – muz. Zygmunt Lewandowski
 
Balet Teatru Wielkiego w Łodzi 
Duet zatytułowany 3 z 13" w chor. Jacka Przybyłowicza
Good Girl" w chor. Anny Nowak
 
Podczas pierwszej części koncertu, aby jak najlepiej przedstawić sylwetkę artystyczną wielkiego mistrza tańca i przybliżyć ją współczesnym, wykorzystane zostaną fragmenty wywiadu Kazimierza Rudzkiego z Feliksem Parnellem. Wywiad ten został zrealizowany przez Redakcję Muzyczną TV w Łodzi - „Wieczór baletów Parnella”, reżyseria Jerzy Woźniak, realizacja Maria Parnell (1973 rok). 
 
W części drugiej Koncertu każdy z zespołów zaprezentuje własną pozycję repertuarową, którą zadedykuje pamięci Feliksa Parnella.
 

uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi

Balet Teatru Wielkiego w Łodzi

Balet Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie


Do góry

{banners_down}

design by fast4net
Zamknij