Zastępca dyrektora ds. artystycznych Rafał Janiak
Menu lewe
fot. Joanna Miklaszewska
RAFAŁ JANIAK
Kompozytor, dyrygent i pedagog urodzony w 1986 roku. Ukończył z wyróżnieniem studia dyrygenckie pod kierunkiem prof. Antoniego Wita (2011), a także studia kompozytorskie (również z wyróżnieniem) w klasie prof. Stanisława Moryto (2010) na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie. W 2016 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie dyrygentura, a w 2020 stopień doktora habilitowanego.
W swoim dorobku posiada wiele nagród zdobytych w konkursach muzycznych ogólnopolskich i międzynarodowych, wśród nich m.in.: I nagrodę I Konkursu Kompozytorskiego im. Jana Pawła II w Warszawie (2007), III nagrodę IV Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Sacra" w Częstochowie (2008), wyróżnienie na 51. Ogólnopolskim Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda w Warszawie (2010). Był także półfinalistą Conducting Competition „Donatella Flick" w Londynie (2014). Jest zwycięzcą konkursu, organizowanego przez Teatr Wielki w Łodzi, na skomponowanie opery „Człowiek z Manufaktury". Jury, pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pendereckiego przyznało jednogłośnie Grand Prix, kompozycja zdobyła również nagrodę publiczności. Prapremiera opery odbyła się w 2019 roku w Teatrze Wielkim w Łodzi, a jej wersja plenerowa na Rynku Włókniarek Łódzkich była wydarzeniem bez precedensu. Dwukrotnie został stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007, 2012), Prezydenta Miasta Gdańska (2005, 2009) oraz Keimyung University Foundation (Korea Płd., 2009). W 2018 został laureatem programu stypendialnego „Młoda Polska” oraz otrzymał prestiżowe stypendium dla wybitnego młodego naukowca przyznane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Był asystentem Jacka Kaspszyka i Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej, któremu również miał zaszczyt asystować współpracując z wieloma orkiestrami w Polsce i na świecie (m.in. Korea Płd., Hiszpania). Rafał Janiak regularnie koncertuje z większością polskich orkiestr m.in. Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach oraz Filharmonii Krakowskiej, Łódzkiej, Śląskiej, Bałtyckiej, Lubelskiej, Gorzowskiej, Zielonogórskiej, Podkarpackiej, Opolskiej i Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot
Repertuar artysty obejmuje dzieła symfoniczne, koncertowe, a także oratoryjne. W 2011 zadebiutował jako dyrygent operowy prowadząc premierowe przedstawienie „Cosi fan tutte" Mozarta. W 2014 na deskach Warszawskiej Opery Kameralnej, we współpracy z UMFC, objął kierownictwo artystyczne „Don Giovanniego" Mozarta, w 2017 na scenie kameralnej Teatru Wielkiego w Warszawie „Eugeniusza Oniegina" Czajkowskiego, w 2022 „Siostry Angeliki" i „Gianniego Schicchi" Pucciniego (współpraca z UMFC). Od 2022 współpracuje z Operą Bałtycką w Gdańsku gdzie dyryguje przedstawieniami „Cyrulika sewilskiego" Rossiniego. Od 2017 roku jest kierownikiem artystycznym Chopin University Chamber Orchestra, z którą odnosi wiele znaczących sukcesów; w 2019 roku odbyli tournée po Chinach dając ponad 20 koncertów. Zespół ma w swoim dorobku kilka nagranych płyt, z których najnowsza została nominowana do nagrody „Fryderyki 2021".
Aktualnie pracuje na stanowisku profesora macierzystej uczelni, pełniąc funkcję dziekana Wydziału Dyrygentury Symfoniczno-Operowej UMFC.
Od stycznia 2023 roku pełni funkcję z-cy dyrektora ds. artystycznych Teatru Wielkiego w Łodzi, w tym czasie jako kierownik muzyczny przygotował premiery takich tytułów jak: „Faust" Charles'a Gounoda, „Raj utracony" Krzysztofa Pendereckiego, „Traviata" Giuseppe Verdiego, „Jaś i Małgosia" Engelberta Humperdincka.
design by fast4net