Soliści
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
ANNA WIŚNIEWSKA-SCHOPPA
kategoria:
Soprany
Anna Wiśniewska-Schoppa jest absolwentką wydziału wokalno-aktorskiego (klasa śpiewu solowego pani prof. Urszuli Trawińskiej-Moroz) Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie w roku 2003 uzyskała dyplom z wyróżnieniem. Następnie doskonaliła swoje umiejętności wokalne u maestro Kałudiego Kałudowa.

Karierę rozpoczęła rolą Tatiany w operze Eugeniusz Oniegin P. Czajkowskiego, w Operze Narodowej - Teatrze Wielkim w Warszawie. W 2009 roku artystka podjęła współpracę z Operą Śląską w Bytomiu, wcielając się w rolę Mimi w operze Cyganeria G.Pucciniego. Z ogromnym uznaniem spotkały się jej kolejne kreacje na deskach Opery Śląskiej – Cio-Cio-san w operze Madama Butterfly G. Pucciniego, w reżyserii H. Konwińskiego i Elżbieta w Don Carlosie G. Verdiego, w reżyserii W. Zawodzińskiego (w 2012 r. spektakl został uznany za największe wydarzenie artystyczne Górnego Śląska). W roku 2012 wcieliła się w tytułową rolę opery Tosca G. Pucciniego, w reżyserii T. Bradeckiego. Pół roku później Anna Wiśniewska-Schoppa wystąpiła w roli Toski w Teatrze Wielkim w Łodzi (reż. J. Niesobska/W. Zawodziński), rozpoczynając tym samym swoją karierę na deskach łódzkiej opery. To w Łodzi stworzyła jedną ze swoich największych kreacji – Cio-Cio-san w entuzjastycznie przyjętej realizacji Madamy Butterfly  G. Pucciniego, w reżyserii Janiny Niesobskiej (2013). Kolejną wspaniałą rolą była Leonora w Trubadurze G. Verdiego, w reżyserii Laco Adamika (2014).

Anna Wiśniewska-Schoppa współpracuje także z Operą na Zamku w Szczecinie, gdzie wystąpiła w uwspółcześnionej inscenizacji Madamy Butterfly G. Pucciniego, w reżyserii Pii Partum. W grudniu 2014 r. rozpoczęła współpracę z Theater Koblenz w Niemczech, gdzie wykonuje tytułową partię opery Tosca  G. Pucciniego, w reżyserii Anji Nicklich, pod dyrekcją maestro Giuliano Betty.

Artystka zdobyła Nagrodę im. J. Kiepury w kategorii Najlepsza Polska Śpiewaczka w 2014 r.


ROLE W TEATRZE WIELKIM W ŁODZI:
 
  • MADAMA BUTTERFLY / Giacomo Puccini – Cio-Cio-San, reżyseria: Joanna Niesobska, premiera: 10 marca 2012
  • TOSCA / Giacomo Puccini – Floria Tosca, reżyseria: Janina Niesobska, Waldemar Zawodziński, premiera: 17 maja 2013
  • TRUBADUR / Giuseppe Verdi – Leonora, reżyseria: Laco Adamik, premiera: 22 listopada 2014
  • TURANDOT / Giacomo Puccini – Liu, reżyseria: Adolf Weltschek, premiera: 13 maja 2016
  • EUGENIUSZ ONIEGIN / Piotr Czajkowski – Tatiana, reżyseria: Paweł Szkotak, premiera: 29 października 2016
  • HALKA / Stanisław Moniuszko – Halka, reżyseria: Jarosław Kilian, premiera: 21 stycznia 2017
  • ZEMSTA NIETOPERZA / Johann Strauss II – Rozalinda, kierownictwo muzyczne: Tadeusz Kozłowski, reżyeria: Giorgio Madia, premiera: 13 stycznia 2018


Fot. Tomasz Przybył
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net