Soliści
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
BERNADETTA GRABIAS
kategoria:
Mezzosoprany
Jest solistką Teatru Wielkiego w Łodzi od 2004 roku i jedną z najzdolniejszych i wciąż rozwijających swoje możliwości techniczne i interpretacyjne artystek operowych młodego pokolenia. Dysponuje przepięknym, unikalnym głosem o bardzo specyficznej, wyjątkowej barwie.

Artystka już na II roku studiów w łódzkiej Akademii Muzycznej występowała na deskach naszej opery w Dialogach Karmelitanek Francisa Poulenca w reż. Krzysztofa Kelma. Natychmiast po ukończeniu Akademii we wrześniu 2004 roku (dyplom z wyróżnieniem i najwyższą ilością punktów) została zaangażowana do Teatru Wielkiego jako etatowa solistka.
Jej podwójny debiut w operach Adriana Lecouvreur F. Cilei oraz Lukrecja Borgia G. Donizettiego został określony przez krytyków jako „brawurowy i zachwycający". Artystkę szczególnie docenił również Związek Artystów Scen Polskich, przyznając jej nagrodę im. Leona Schillera za najlepszy debiut 2004 roku. W 2008 roku została też nagrodzona Brylantem Dziennika Łódzkiego jako jedna z najbardziej obiecujących łódzkich artystek młodego pokolenia (nagrody przyznaje gazeta Polska – Dziennik Łódzki wybitnym aktorom występującym w Łodzi, od których debiutu nie minęło więcej jak 5 lat).

W jej repertuarze znajduje się wiele partii. Z zaangażowaniem śpiewa zarówno dzieła operowe, operetkowe i musicalowe, jak również symfoniczne, oratoria, kantaty i lirykę wokalną. Uczestniczyła w wielu Kursach Mistrzowskich, prowadzonych m. in. przez: Henrykę Januszewską, Jolantę Janucik, Włodzimierza Zalewskiego czy Ryszarda Karczykowskiego. Pracowała również pod kierunkiem takich śpiewaków i pedagogów jak: Teresa Żylis-Gara i Dariusz Grabowski. Jej partie wykonane na łódzkiej scenie to głównie role pierwszoplanowe, m.in. Berta w Cyruliku Sewilskim, tytułowa Carmen, Zofia w Halce, Maffio Orsini w Lukrecji Borgii, Jadwiga w Strasznym Dworze, Miss Baggott w Małym kominiarczyku, Doralby w Impresario w opałach, Olga w Wesołej wdówce, Bouillon w Adrianie Lecouvreur, Cherubin w Weselu Figara, Alicja w Łucji z Lammermooru, a w ostatnich sezonach: Niklaus w Opowieściach Hoffmanna, Olga w Eugeniuszu Onieginie czy Izabella we Włoszce w Algierze.
Współpracowała z tak znakomitymi dyrygentami jak Tadeusz Kozłowski, Tadeusz Wojciechowski, Andrzej Straszyński, Marek Pijarowski, Maciej Niesiołowski, czy takimi reżyserami jak Maciej Prus, Laco Adamik, Tomasz Konina, Robert Skolmowski, Krzysztof Kelm i Wojciech Walasik.

Bernadetta Grabias wielokrotnie reprezentowała nasz Teatr na scenach operowych i koncertowych Europy. Jest również laureatką wielu nagród i konkursów śpiewaczych. W 2001 roku otrzymała wyróżnienie na Międzynarodowym Międzyuczelnianym Konkursie Muzyki Kameralnej im. K. Bacewicza w Łodzi. Zdobyła także Nagrodę Specjalną za Najlepsze Wykonanie Pieśni I. J. Paderewskiego na V Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie. W 2004 roku była już półfinalistką na sławnym Queen Elisabeth International Music Competition of Belgium 2004 w Brukseli, w 2006 wzięła udział w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Belvedere w Wiedniu, osiągając etap półfinałowy.

24 maja 2008 roku znalazła się w gronie 12 finalistów i otrzymała III nagrodę na prestiżowym Queen Elisabeth International Music Competition of Belgium 2008 pozostawiając za sobą ponad 300 innych uczestników konkursu.


oficjalna strona artystki: www.mezzosopran.pl

Fot. Tomasz Przybył
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net