Spektakle
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Terminy:

GALA BALETOWA
Balet

Realizatorzy:


GALA BALETOWA
Międzynarodowy Dzień Tańca 2020

29 kwietnia 2020 | środa | godz. 18:30

 Taniec wpływa na duszę bardziej niż jakakolwiek inna sztuka.

 - Platon

 

Nie sposób nie zgodzić się z wielkim filozofem, bo każdy kto choć raz zobaczy piękno baletu klasycznego, urzekające emocje tańca współczesnego czy porywające rytmy tańców ludowych, już zawsze będzie sympatykiem sztuki, która mową ciała często potrafi wyrazić więcej niż najbardziej kwieciste słowa. Muzyczno-choreograficzny kalejdoskop – z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca – będzie spotkaniem nadzwyczajnym; zobaczymy istny taneczny fajerwerk złożony z przebojów baletowych wielkich mistrzów choreografii, nie tylko tych, które przez lata nie schodzą ze scen i stały się już klasyką choreograficzną, ale także – nowych, specjalnie na tę okazję przygotowanych.

Grzegorz Brożek zamierza Zmierzyć się z prawdą w balecie, którego choreografia i muzyka jest syntezą klasyki i współczesności, w którym wszystkie środki wyrazu użyte są tak, by ilustrowały uniwersalną wartość – tytułową prawdę. Joshua Legge, który w ostatniej naszej premierze – Grek Zorba Theodorakisa – bez reszty zawładnął publicznością brawurowo wykonaną partią tytułową, tym razem jako choreograf z pewnością zaskoczy wszystkich swoją autorską suitą baletową.

Gościem nadzwyczajnym Gali baletowej będzie dawno w Łodzi nie oglądany, a z tęsknotą wyczekiwany, Zespół Pieśni i Tańca ŚLĄSK z Tańcami podhalańskimi Stanisława Hadyny w choreografii Elwiry Kamińskiej i fragmentem spektaklu Exodus z muzyką Wojciecha Kilara i choreografią Michaiła Zubkova. Do Gali zaprosiliśmy również najlepszych uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. F. Parnella w Łodzi. A na koniec finał z Greka Zorby.

To będzie prawdziwe święto tańca.
Zapraszamy i zapewniamy, że nikt nie wyjdzie zawiedziony!

 

SOLIŚCI, KORYFEJE, ZESPÓŁ BALETOWY TEATRU WIELKIEGO W ŁODZI
Zespół Pieśni i Tańca ŚLĄSK im. Stanisława Hadyny
Uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi

(muzyka z nagrania)

 Zmierzyć się z prawdą
to balet, którego choreografia i muzyka jest syntezą klasyki oraz współczesności, w którym wszystkie zawarte środki wyrazu użyte są w taki sposób, by ilustrowały uniwersalną wartość – tytułową prawdę. Żyjemy w czasach, w których owa prawda, nawet ta nasza osobista i subiektywna bywa celowo odsuwana i wypierana ze świadomości. Coraz częściej rezygnujemy z niej przybierając pozy, próbując spełnić cudze, złudne oczekiwania i zajmując się sprawami innych zamiast własnymi. „Zmierzyć się z prawdą” w symboliczny, ale zrozumiały sposób przekazuje emocje i treści demaskując hipokryzję. Przesłanie libretta każdy z odbiorców będzie mógł odnieść do siebie oraz ludzi, którzy go otaczają. Jacy jesteśmy naprawdę? Czy w pełni zdajemy sobie sprawę z tego, że prędzej, czy później każdy z nas zmierzy się z własnym sumieniem i prawdą? Ona wciąż istnieje – w głębi duszy, chce nas prowadzić, a jednak coraz częściej zatajamy ją przed innymi, a co gorsza – przed samym sobą.

choreografia i libretto: Grzegorz Brożek
muzyka: Cezary Kurowski
światła: Adam Trautz

 Exodus
Spektakl taneczny w wykonaniu artystów baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny do muzyki Wojciecha Kilara, w choreografii Michała Zubkova i reżyserii Pawła Szumca.
 
Koprodukcja
Projekt Exodus to koprodukcja Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny z Instytutem Adama Mickiewicza.
Projekt EXODUS jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

O spektaklu
EXODUS jest to spektakl taneczny oparty na stylistyce tańca współczesnego i ludowego  z jednoczesnym wykorzystaniem elementów charakterystycznych dla teatru dramatycznego.
Twórcy spektaklu, opierając się na emocjach zawartych w muzyce Wojciecha Kilara ukazują świat – życie,  jako podróż oraz drogę człowieka w poszukiwaniu szczęścia, zaspokojenia własnych pragnień, poszukiwaniu drugiego człowieka. Jest to także podróżowanie w głąb samego siebie i ukazanie naszych wewnętrznych pragnień, w dążeniu do budowania związków i relacji z drugim człowiekiem.
Choreografia Exodus – to zjawisko, w którym każdy uczestnik masowej ucieczki lub podroży jest wystawiony na indywidualną próbę. Ta próba obnaża najgłębiej ukryte tajniki osobowości człowieka, zmusza do podejmowania  własnych wyborów. Wciągnięty w wir dominacji masowej każdy radzi sobie samodzielnie. Ostateczną decyzję podejmuje według swoich zasad, kierując się intuicją, emocjami,  rozsądkiem. Tak oto odbywa się samotna wędrówka po zakamarkach własnej duszy, celem której jest znalezienie swojego miejsca wśród innych podróżników wędrujących po oceanie Wszechświata.  

Premiera spektaklu odbyła się 27 kwietnia 2019 roku w Bytomskim Centrum Kultury.
 
 
 Tańce Podhalańskie
  • Muzyka – Stanisław Hadyna
  • Choreografia – Elwira Kamińska
  • Wykonanie – artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny
Exodus
  • Muzyka – Wojciech Kilar
  • Choreografia – Michaił Zubkov
  • Reżyseria – Paweł Szumiec
  • Wykonanie – artyści  baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny