Spektakle
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Terminy:

MONIUSZKOWY ZAWRÓT GŁOWY: Pieśni chóralne Moniuszki i Góreckiego
Koncert

Realizatorzy:
wykonawcy:
Zespół Wokalny Kameralistów Łódzkich

dyrygent:
Michał Jan BarańskiMoniuszki i Góreckiego chóralne pieśni religijne.

Stanisława Moniuszkę znamy jako kompozytora, nauczyciela i organistę, którego twórczość  cechuje narodowość – z elementami  o charakterze ludowym i głęboko polskimi. W naszym Teatrze poznaliśmy kompozytora w repertuarze operowym i pieśniach solowych. Teraz w koncercie z cyklu Moniuszkowy zawrót głowy, artyści naszego Teatru połączeni w Zespół Wokalny Kameralistów Łódzkich zaprezentują tę część dorobku Moniuszki, która powstała w okresie pełnienia przez niego funkcji organisty w kościele p.w. Świętych Janów w Wilnie – to religijne pieśni chóralne, które kompozytor napisał i opracował specjalnie dla swojego chóru, działającego w parafii. Mimo, iż był  zespołem amatorskim, to z powodzeniem (i pod batutą samego Moniuszki) wykonywał wielkie oratoryjne dzieła wokalno-instrumentalne m.in. Haydna, Mozarta, Mendelssohna; nie był to więc zespół parafialny, jakie w większości znamy dzisiaj. Pieśni religijne Moniuszki były zaawansowane i ambitne, zarówno pod względem artystycznym, jak i wykonawczym, stawiające wysoko poprzeczkę wiernym, którzy brali udział w liturgii – należy pamiętać, iż były to pieśni użytkowe, czyli wykonywane razem z wiernymi uczestniczącymi w nabożeństwach: Ojcze nasz, Hymn Powstańcie! Powstańcie!, Boże, błogosław ludowi, Hymn do Matki Boskiej, Psalm 137: Do Boga.

Oprócz pieśni użytkowych, znane są wśród form muzycznych również pieśni stylizowane. Ten drugi rodzaj, nasi artyści zaprezentują twórczością Henryka Mikołaja Góreckiego, którego muzyka jest przepełniona emocjonalnością, a opiera się na znanych pieśniach poświęconych Matce Bożej. Środkami formotwórczymi są tu tekst oraz  modlitewna powtarzalność motywów, która stopniowo rozbudowywana melodycznie i modyfikowana dynamicznie przenosi słuchacza w zaklęty świat trwającego dźwięku i wielkiego skupienia. Kompozytor podszedł z wielkim szacunkiem do oryginalnych melodii pieśni, które odnalazł w Śpiewniku kościelnym J. Siedleckiego, a dzięki subtelnej harmonizacji - nabrały wysokich walorów artystycznych.

Oprócz Pieśni Maryjnych op. 54, poznamy też utwory nawiązujące do wydarzeń związanych z historią Polski: Totus tuus op. 60 z tekstem Marii Bogusławskiej nawiązującym do słów św. Jana Pawła II, napisane z okazji jego pielgrzymki do Polski i prawykonane na płycie lotniska 8.06.1987 oraz Pieśń rodzin Katyńskich op. 81 – utwór o mrocznym brzmieniu, oszczędny i prosty w budowie, skomponowany do słów poety Tadeusza Lutoborskiego – aktywnego działacza na rzecz przywrócenia prawdy o zbrodni katyńskiej, syna zamordowanego tam oficera.

Przed nami wieczór wypełniony pieśniami chóralnymi związanymi z tradycjami oraz historią naszego kraju, której zawsze i nieodłącznie towarzyszy muzyka…Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net