

To niezwykłe widowisko będące swoistym obrazem dzieła Moniuszki uwikłanego w trudne losy Polski, opowieść o pisaniu opery w odruchu serca Pana Stanisława, który widząc z okien mieszkania na Krakowskim Przedmieściu klęskę powstania styczniowego, zaczyna śnić o Polsce Wielkiej i wspaniałej, o rycerzach wracających w chwale ze zwycięskich bitew, o tradycji i prawdziwym polskim domu; o zajazdach noworocznych, tańcach, waśniach i kłótniach także.
Bohaterowie Strasznego dworu żyją i kochają się w XVIII wieku, ale walczą w wieku XVI. Czas opowieści jak czas sztuki, nie ma granic i podziałów, a ich wymowa bywa ponadczasowa. W interesującej scenerii, nie zawsze spójnej z akcją opery zaprezentowane zostaną najpiękniejsze fragmenty Strasznego dworu. Efekty tej muzycznej opowieści wzmocnią wielkie dzieła malarstwa polskiego i odwołanie się do dwóch podstawowych dla Moniuszki inspiracji: Pana Tadeusza Mickiewicza i Ślubów panieńskich Fredry, z których postaci wplecione zostały w libretto opery.
Jakie z tego wynikają niespodziewane i zabawne konsekwencje, zobaczą Państwo sami; z pewnością interesujące i zaskakujące!
Zapraszamy na nieco inny Straszny dwór, ale na tę samą – piękną muzykę Moniuszki. Spektakl kierowany jest również dla melomanów od 6 roku życia :)
5 maja 2019 roku spektakl został wystawiony w wersji plenerowej na Placu Dąbrowskiego w Łodzi z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.





















- Strona główna
- Mapa serwisu
- Polityka plików Cookie
- Biuletyn Informacji Publicznej
- Newsletter
- Wirtualny spacer
- Łódzkie Spotkania Baletowe
- Dane Osobowe
- Repertuar
- Bilety
- O teatrze
- Edukacja
- Łódzkie Spotkania Baletowe
- Muzeum Cyfrowe
- Kontakt
- Konkurs
- Aktualności
- Press
- Sponsorzy
- Projekty
- Multimedia
- Prasa
- Praca
- Ogłoszenia
- Zamówienia publiczne
- Osoby
- Dane osobowe | RODO
- Wypożyczalnia kostiumów
Plac Dąbrowskiego, 90-249 Łódź
tel. centrala 42 647 20 00
tel./fax 42 631 95 52