Spektakle
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Terminy:

NIESTRASZNY STRASZNY DWÓR
Opera

Kompozytor:
Stanisław Moniuszko

Data premiery:
5.05.2019

Realizatorzy:
reżyseria:
Roberto Skolmowski

kierownictwo muzyczne:
Michał Kocimski

scenografia multimedialna:
Wojciech Hejno

reżyseria światła:
Adam Trautz

choreografia:
Beata Brożek-Grabarczyk

choreografia Mazura:
Zbigniew Kiliński

odtworzenie choreografii Mazura:
Wojciech Domagała

asystenci reżysera:
Adam Grabarczyk, Waldemar Stańczuk

inspicjenci:
Andrzej Kowalik, Zbigniew PawełczykTo niezwykłe widowisko będące swoistym obrazem dzieła Moniuszki uwikłanego w trudne losy Polski, opowieść o pisaniu opery w odruchu serca Pana Stanisława, który widząc z okien mieszkania na Krakowskim Przedmieściu klęskę powstania styczniowego, zaczyna śnić o Polsce Wielkiej i wspaniałej, o rycerzach wracających w chwale ze zwycięskich bitew, o tradycji i prawdziwym polskim domu; o zajazdach noworocznych, tańcach, waśniach i kłótniach także.

Bohaterowie Strasznego dworu żyją i kochają się w XVIII wieku, ale walczą w wieku XVI. Czas opowieści jak czas sztuki, nie ma granic i podziałów, a ich wymowa bywa ponadczasowa. W interesującej scenerii, nie zawsze spójnej z akcją opery zaprezentowane zostaną najpiękniejsze fragmenty Strasznego dworu. Efekty tej muzycznej opowieści wzmocnią wielkie dzieła malarstwa polskiego i odwołanie się do dwóch podstawowych dla Moniuszki inspiracji: Pana Tadeusza Mickiewicza i Ślubów panieńskich Fredry, z których postaci wplecione zostały w libretto opery.
Jakie z tego wynikają niespodziewane i zabawne konsekwencje, zobaczą Państwo sami; z pewnością interesujące i zaskakujące!

Zapraszamy na nieco inny Straszny dwór, ale na tę samą – piękną muzykę Moniuszki. Spektakl kierowany jest również dla melomanów od 6 roku życia :)

5 maja 2019 roku spektakl został wystawiony w wersji plenerowej na Placu Dąbrowskiego w Łodzi z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.

 

Bilety:

Strefa I
30

Strefa II
20

Miecznik:
Przemysław Rezner, Zenon Kowalski 

Hanna:
Dorota Wójcik

Jadwiga:
Agnieszka Makówka

Damazy:
Krzysztof Marciniak

Stefan:
Paweł Skałuba, Dominik Sutowicz

Zbigniew:
Rafał Pikała

Cześnikowa:
Bernadetta Grabias, Olga Maroszek

Maciej:
Andrzej Kostrzewski

Skołuba:
Robert Ulatowski

Stara niewiasta:
Anna Kobylańska-Przybyła   

Narrator:
Roberto SkolmowskiChór, Balet, Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi

Dyrygent:
Michał Kocimski

Joanna Miklaszewska

Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net