Notice: Undefined index: idek_rep in /inc/spectacles_multi.inc on line 111
Spektakle - Teatr Wielki w Łodzi
Spektakle
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Terminy:

Sydney Dance Company
Balet

Realizatorzy:


Taniec zmienia człowieka. To coś więcej niż bycie świadkiem pięknych rzeczy, więcej niż spotkanie ze sztuką. Taniec jest początkiem wspaniałej przemiany.
Podczas spektakli gościnnych w Joyce Theatre w Nowym Jorku, w Teatrze Wielkim w Szanghaju, w Teatrze im. Stanislavskiego w Moskwie, jak również w rodzimej Operze w Sydney zespół udowodnił, że ich produkcje nie pozostawiają nikogo obojętnym.  Silna motywacja będąca wynikiem zachwyconej publiczności oraz duma z reprezentowania Australii dały tancerzom pewność i moc, które uczyniły ich jednym z najważniejszych na świecie zespołów baletu współczesnego. Ojcem chrzestnym tego sukcesu jest Dyrektor Artystyczny Rafael Bonachela, autor wielu znakomitych choreografii i kierownik zespołu. Sydney Dance Company czerpie także z dorobku innych choreografów, m.in. Jacopo Godani, Alexandra Ekmana, Gideona Obarzanka i Chenga Tsunga-Lunga, a także kompozytorów: Bryce’a Dessnera, Nicka Wales’a czy Ezio Bosso.
Sydney Dance Company skupia wokół siebie dużą społeczność tancerzy, niebędących w zespole na stałe, jednak ich wkład w rozwój grupy jest nieoceniony. Zgodnie z ideą, jaka przyświeca wszystkim członkom Sydney Dance Company, taniec drzemie w każdym z nas, wystarczy obudzić w sobie żywioł. W ramach największych publicznych warsztatów w Australii blisko 70 000 osób rocznie ma szanse poczuć taneczną pasję. Międzynarodowy program edukacyjny oferuje strategiczny program nauczania dla dzieci i młodzieży, obejmujący solidne przygotowanie warsztatowe, jak również kształcenie akademickie.
Zespół został założony w 1969 roku przez tancerkę Suzanne Musitz. Początkowo grupa nazywała się po prostu Dance Company, jednak po objęciu kierownictwa przez Graeme’a Murphy’ego oraz jego partnerkę Janet Vernon dokonano zmiany nazwy na Sydney Dance Company. Para choreografów zarządzała zespołem 30 lat i w tym czasie wyniosła go na wyżyny profesjonalizmu. Murphy i jego współpracownicy stworzyli choreografie, które oczarowały australijską publiczność, choć nie tylko, bowiem zespół był pierwszą grupą tańca współczesnego, której udało się wystąpić w Chińskiej Republice Ludowej.
Od 2009 r. zespołem kieruje dyrektor hiszpańskiego pochodzenia, Rafael Bonachela. Przez 9 lat jego działalności zespół umocnił swoją pozycję. Wszyscy jego członkowie, włączając kompozytorów, muzyków, tancerzy, choreografów i samego Bonachelę cieszą się opinią ludzi kreatywnych, których cechuje szczególna wrażliwość artystyczna. Zespół odwiedza także wsie i małe miejscowości, organizując pokazy w lokalnych szkołach.Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net