Soliści
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
ALEKSANDRA BORKIEWICZ
kategoria:
Soprany
Adeptka.

Urodziła się w 1992 roku w Łodzi. Studia magisterskie ukończyła z wyróżnieniem na wydziale wokalno - aktorskim Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie prof. Urszuli Kryger i dr Bernadetty Grabias.

Na scenie debiutowała w roku 2010 rolą Solange, w światowej prapremierze opery Kochankowie z klasztoru Valldemosa Ptaszyńskiej, na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi, w którym później wystąpiła jeszcze w spektaklach: Cyrulik sewilski Rossiniego, Rigoletto  Verdiego, Don Giovanni Mozarta, Halka Moniuszki, Carmen Bizeta, Noc w Wenecji , Zemsta nietoperza i Baron cygański Straussa.

W 2015 roku debiutowała na deskach Opery Narodowej rolą Basi w spektaklu Cud, czyli Krakowiaki i Górale Stefaniego, a w 2016 w Operze Wrocławskiej rolą Papageny w spektaklu W krainie Czarodziejskiego fletu. Artystka brała także udział w IV edycji Festiwalu Oper Barokowych 2017, kreując rolę Sidonie w operze Armide J. B. Lully’ego , debiutując tym samym w Warszawskiej Operze Kameralnej. Ta polska prapremiera została uwieczniona -
z udziałem artystki - przez TVP Kultura. Była to koprodukcja z Innsbrucker Festwochen der Alten Musik, Music Festival Potsdam Sanssouci oraz Centre de musique baroque w Wersalu.

Role operowe przygotowywała  we współpracy z takimi reżyserami, jak Tomasz Konina, Beata Redo-Dobber, Deda Christina Colonna, Giorgio Madia, Natalia Babińska, Maria Sartova, Artur Hofman, Jarosław Kilian, Paolo Bosisio.

W swoim dorobku artystycznym posiada również udział w kantacie scenicznej Carmina Burana Orffa - w partii sopranowej, z towarzyszeniem Chóru Poznańskie Słowiki, a także liczne koncerty z towarzyszeniem Orkiestry Dętej i Symfonicznej Akademii Muzycznej w Łodzi, m.in. wykonanie partii sopranowej w motecie Exsultate Jubilate Mozarta.

Współpracowała z wieloma dyrygentami, m.in. Tadeuszem Kozłowskim, Wojciechem Rodkiem, Eraldo Salmierim, Jackiem Sykulskim, Benjaminem Baylem, Marcinem Wolniewskim, Wojciechem Michniewskim, Władysławem Kłosiewiczem, Przemysławem Fiugajskim, Michałem Kocimskim.

Jest laureatką XVI Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu- wyróżnienie za najlepsze wykonanie polskiej pieśni oraz VI Konkursu Wokalnego
w Mławie - wyróżnienie i nagroda specjalna. Jest półfinalistka 4. edycji prestiżowego międzynarodowego konkursu wokalnego Grand Prix del’Opera w Bukareszcie oraz laureatką nagrody specjalnej dla najlepszej koloratury na XII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Złote Głosy. W 2018 roku została - jako jedyna Polka - finalistką prestiżowego konkursu wokalnego Voci dal Mondo w Turynie, pod dyrekcją maestry Renaty Scotto.

Aleksandra Borkiewicz jest dwukrotną stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i laureatką nagrody Ministra za wybitne osiągnięcia w dziedzinie artystycznej (2015, 2016).

Zdjęcie: Ewa Ryszkowska
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net