Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
ANNA JUŻ ŚPIEWA!...
data dodania:
23.01.2013
Właściwie nie śpiewa Anna, a Annę śpiewają... solistki naszego Teatru i pozostali wykonawcy; trwają bowiem próby do najbliższej naszej premiery – opery Gaetana Donizettiego Anna Bolena, która 6 kwietnia otworzy przed Państwem nowe, zrewitalizowane podwoje Teatru Wielkiego w Łodzi.
Już dziś zastanawiamy się, co bardziej zaskoczy premierową publiczność: odmienione wnętrza teatru i unowocześniona scena, czy to, co na scenie zobaczy i usłyszy?... A słuchać z pewnością będzie czego i kogo! Z niekłamaną satysfakcją informujemy, że kierownikiem muzycznym Anny Boleny jest znakomity dyrygent – Eraldo Salmieri. Eraldo Salmieri – to austriacko-włoski dyrygent, który wykształcenie muzyczne zdobywał w Konserwatorium im.Giuseppe Verdiego w Mediolanie oraz w Akademii Muzycznej w Wiedniu pod kierunkiem prof. Ottmara Suitnera, a następnie w mistrzowskich klasach Pierra Dervauxa w Nicei i Carlo Marii Giuliniego w Accademia Musicale Chigiana w Sienie. Mimo, że w czasie studiów dyrygował już w Wiedniu utworami m.in. Haydna, Mozarta i Schumanna, to za swój profesjonalny start uważa Cyganerię Pucciniego w Monachium (1989), gdzie później zrealizował jeszcze: Traviatę (1990), Nabucco (1991) i Madamę Butterfly (2000). Dalsza droga artystyczna dyrygenta, to m.in.: Sofia, Budapeszt, Brema, Wiedeń, Mińsk i teatry operowe we Włoszech, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Szwecji, Norwegii i Brazylii. W 1997 roku Salmieri zadebiutował Toską w Deutsche Oper am Rhein w Düsseldorfie, a w 2008 – Łucją z Lammermoor w Badisches Staatstheater w Karlsruhe; w 2006 na Festiwalu w Salzburgu pod batutą dyrygenta zaprezentowano Traviatę i Nabucco, a w 2003 był konsultantem muzycznym kompozytora Gian Carlo Menottiego na Festiwalu Dei Due Mondi w Spoleto. W bogatym repertuarze operowym Eraldo Salmieri ma, obok już wymienionych, m.in.: Aidę, Rigoletto, Bal maskowy Verdiego, Marię Stuart i Faworytę Donizettiego, Carmen Bizeta, Wesele Figara, Cosi fan tutte i Czarodziejski flet Mozarta, Turandot Pucciniego oraz Cyrulika sewilskiego, Włoszkę w Algierze i Turka we Włoszech Rossiniego. Eraldo Salmieri dyryguje także muzyką symfoniczną, m.in. z: Orkiestrą Filharmonii Włoskiej, Filharmonią Słowacką, Narodową Orkiestrą Bretanii, Nową Orkiestrą Symfoniczną w Sofii, Węgierską Orkiestrą Symfoniczną; z tą ostatnią wykonał IX Symfonię Beethovena w Filharmonii Berlińskiej. Był też dyrektorem muzycznym Teatru Wielkiego w Poznaniu. W Łodzi mieliśmy okazję spotkania z Eraldo Salmierim podczas ubiegłorocznego Koncertu na Wielki Tydzień, w którym dyrygował Stabat Mater – Rossiniego i Pergolesiego.

zdjęcia z próby Koncertu na Wielki Tydzień, fot. Maciej Piąsta
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net