Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
"Człowiek z Manufaktury" w plenerze
data dodania:
19.05.2019
Stało się! Długo oczekiwane wydarzenie i historyczny moment: wczoraj (18.05.2019) odbyło się plenerowe wykonanie opery "Człowiek z Manufaktury" Rafała Janiaka na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze.
Pierwsza na świecie opera o historii miasta, dwie sceny, 100-osobowa załoga techniczna, około 200 artystów, ponad tysiąc miejsc siedzących i... piękna pogoda. Na widowni zasiadło wielu znamienitych gości, m.in: Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Pan Zbigniew Ziemba, Mieczysław Michalski, ostatni dyrektor Poltexu, a przede wszystkim do sektora VIP Manufaktura zaprosiła pracowników byłej fabryki.

W spektaklu wzięli udział znakomici artyści: Małgorzata Walewska (Zofia), Stanisław Kierner (Poznański/Dyrektor), Wojciech Pszoniak (Prokurator), Michał Barczak (Przybysz), Michał Sławecki (Koń-Marynarz), Robert Ulatowski (Baron De Hirsch/Wizjoner), Rafał Pikała (Lekarz), Aleksandra Borkiewicz (Córka/Robotnica), Przemysław Cierzniewski (Syn) oraz Balet, Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod batutą kompozytora - Rafała Janiaka.

Prapremiera światowa opery Rafała Janiaka z librettem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, w reżyserii i scenografii Waldemara Zawodzińskiego, odbyła się 2 lutego 2019 r. w Teatrze Wielkim w Łodzi. Przedsięwzęcie zostało poprzedzone międzynarodowym konkursem na operę, którego pomysłodawcą i koordynatorem jest reżyser telewizyjny Krzysztof Korwin-Piotrowski (również asystent reżysera i twórca projekcji filmowych).

Wydarzenie, którego mecenasem jest Manufaktura, zostało dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Zdjęcia autorstwa Ewy Ryszkowskiej
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net