Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Doścignąć patrona...
data dodania:
2.06.2021
Któż by nie chciał – zwłaszcza uczestnicy konkursu wokalnego Turnieju Polskich Akademii Muzycznych, który na scenie naszego Teatru już tuż, tuż! Przed Państwem: Romuald Tesarowicz!
Kiedy wybitny Artysta pojawił się w 1983 roku na naszej scenie, jako Kardynał w "Żydówce" Halevy’ego w pamiętnej inscenizacji Marii Fołtyn i wspaniałych dekoracjach Mariana Kołodzieja, Łódź (i nie tylko) zachwyciła się młodym śpiewakiem i jego aksamitnym basem! Szybko stał się ulubieńcem publiczności i krytyków, a jego kolejne kreacje wokalno-aktorskie tylko potwierdzały wielką osobowość sceniczną, talent i rozległe możliwości tego artysty.

A były wśród nich tak ważne partie operowe jak m.in.: Gremin w "Eugeniuszu Onieginie" Czajkowskiego, Wotan w "Walkirii" Wagnera, de Silva w "Ernanim" Verdiego, Kapelan w "Łucji z Lammermoor" Donizettiego i tytułowy Mefistofeles w operze Boita. Było tylko kwestią czasu, kiedy Tesarowicz podbije europejskie sceny operowe; w Operze Rzymskiej śpiewał w "Carskiej narzeczonej" Rimskiego-Korsakowa, w Operze Paryskiej m.in. w "Borysie Godunowie" Musorgskiego, "Joannie d’Arc na stosie" Honeggera, "Rigoletcie" i "Otellu" Verdiego, "Damie pikowej" Czajkowskiego, w Operze Lyońskiej – w "Luizie Miller", "Trubadurze", "Aidzie" Verdiego, "Don Giovannim" Mozarta, w mediolańskiej La Scali – w "Baśni o carze Sałtanie" Rimskiego-Korsakowa, w Lozannie w "Makbecie" Verdiego, a Zachariasza w "Nabuccu" – m.in. w Tuluzie i Marsylii.

Wziął udział w nagraniu płyty i ścieżki dźwiękowej do filmowej wersji "Cyrulika sewilskiego" Rossiniego dla włoskiej TV RAI, uczestniczył w nagraniu "Wojny i pokoju" Prokofiewa i "Borysa Godunowa" Musorgskiego pod dyrekcją Mścisława Roztropowicza dla Erato Disque, a do sfilmowanej wersji "Borysa Godunowa" w reżyserii Andrzeja Żuławskiego nagrał partię Warłaama. Koncertował w salach filharmonicznych całego świata pod dyrekcją najwybitniejszych dyrygentów. Sam był laureatem m.in. konkursu wokalnego im. A. Didura w Kudowie, konkursu "Voci Verdiane" w Busseto i festiwalu w Barcelonie, teraz jest Patronem naszego łódzkiego konkursu wokalnego. Romualda Tesarowicza możemy dziś posłuchać niestety już tylko z nagrań… Dobre i to.

Możemy mieć nadzieję, że wśród uczestników konkursu objawi się równie utalentowany uczestnik, choć doścignąć Patrona może być trudno…
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net