Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Fotorelacja z koncertu w ogrodach Herbsta
data dodania:
16.06.2020
W sobotę 13 czerwca przypadła 33. rocznica wizyty papieża-Polaka w Łodzi. Z tej okazji w ogrodach Muzeum Pałacu Herbsta odbył się wyjątkowy koncert "Województwo łódzkie w hołdzie świętemu Janowi Pawłowi II” z udziałem Artystów Teatru Wielkiego w Łodzi.  Na wydarzenie zaprosił Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber.

W związku z sytuacją epidemiologiczną wydarzenie odbyło się przy niewielkim udziale publiczności, ale transmisję, która przyciągnęła przed ekrany i monitory tysiące widzów, można było oglądać na antenie łódzkiego oddziału Telewizji Polskiej oraz na facebookowym profilu TVP3 Łódź.

Wśród zaproszonych gości powitano m.in. arcybiskupa Grzegorza Rysia, wojewodę łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego, parlamentarzystów ziemi łódzkiej oraz gospodarza wydarzenia – marszałka Grzegorza Schreibera

Pieśni i arie operowe wykonali artyści Teatru Wielkiego w Łodzi: Dorota Wójcik, Bernadetta Grabias, Dominik Sutowicz, Zenon Kowalski, Rafał Pikała oraz kameralny zespół chóru i orkiestry pod batutą Maestro Michała Kocimskiego. Wśród zaprezentowanych utworów znalazły się również i te szczególnie kojarzone z pielgrzymkami papieża-Polaka do ojczyzny, jak np. „Abba Ojcze”, „Barka” czy pochodząca z XIX wieku pieśń „Góralu, czy ci nie żal”. Do wspólnego ich śpiewania chętnie włączała się również publiczność.

Na finał wystąpił również dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi, Dariusz Stachura Wybrałem takie utwory, które kojarzą się przede wszystkim z Ojcem Świętym, ale też i z pielgrzymkami. Jestem bardzo wzruszony, gdyż moi koledzy wykonali piękne pieśni Jana Pawła II, który też śpiewał je będąc na tych pielgrzymkach. Po prostu miałem łzy w oczach.

Przez cały koncert na ustawionym telebimie wyświetlane były archiwalne zdjęcia i film będący relacją z pobytu Ojca Świętego w Łodzi 13 czerwca 1987 roku. Wtedy to, podczas trwającej jeden dzień wizyty, Jan Paweł II spotkał się ze środowiskiem akademickim w łódzkiej katedrze, a następnie z pracownikami zakładów Uniontex. Głównym punktem dnia była msza święta odprawiona na płycie lotniska Lublinek, podczas której papież udzielił sakramentu pierwszej komunii świętej 100 dzieciom.
 Zapraszamy do oglądania retransmisji koncertu, która odbędzie się na antenie TVP3 Łódź, w najbliższą niedzielę, 21 czerwca, o godz. 18:50.
 Fotorelacja autorstwa Joanny Miklaszewskiej. 

Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net