Spektakle
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
GALA BALETOWA. OD ROMANTYZMU DO WSPÓŁCZESNOŚCI
Balet

Realizatorzy:
Pomysł, reżyseria i przygotowanie:
Wojciech Domagała

Projekcje:
Krzysztof Niemczycki

Asystenci choreografa:
Bogumiła Szaleńczyk, Piotr Ratajewski

Muzyka z nagrania:



Któż z nas nie wpada w zachwyt na widok tancerki kręcącej w jednym punkcie np. trzydzieści dwa fouetté lub gdy tancerz niczym zawieszony w powietrzu wykonuje niezwykle widowiskowe jeté po kole, a tzw. cztery łabędzie jak pod linijkę prezentują swoją tyleż skomplikowaną co efektowną wariację. Lubimy te techniczne popisy, a sam balet klasyczny wcale nie jak muzealny eksponat niezmiennie od lat przyciąga widzów na spektakle kompozytorskich i choreograficznych mistrzów tego gatunku.

Taki muzyczno-choreograficzny kalejdoskop – z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca – proponujemy sympatykom baletu już 29 kwietnia 2018 r. W Gali Baletowej od romantyzmu do współczesności  zobaczymy istny taneczny fajerwerk złożony z przebojów baletowych m.in. Czajkowskiego, Saint-Seänsa, Asafiewa, Adama, Nymana w choreografiach takich tuzów światowej choreografii, jak m.in. Petipa, Fokin, Waganowa, Veredon, Madia, ale też w debiutanckich choreografiach naszych tancerzy. A, że zespół baletowy naszego Teatru i jego znakomici soliści – czemu już nie raz dalii dowód – potrafią zaskoczyć swoimi umiejętnościami, to taneczne spotkanie z hitami muzyki i tańca, z pewnością usatysfakcjonuje wszystkich miłośników baletu; popisy taneczne i piękne duety gwarantowane!
 
PROGRAM GALI

część pierwsza

ESMERALDA pas de deux Diany i Akteona
choreografia: Agrippina Waganowa, muzyka: Riccardo Drigo
Diana: Ekaterina Kitaeva-Muśko, Riho Okuno
Akteon: Wiktor Krakowiak-Chu, Joshua Legge
oraz Lydie Boutfeux, Claudia Elvetico, Aleksandra Gryś, Kinga Łapińska,Matylda Molińska, Kinga Majewska, Anna Major, Sakurako Onodera, Adrianna Stępień, Gloria Studer, Martyna Szablewska, Karolina Urbaniak

SYLFIDA wariacja męska
choreografia: Filippo Taglioni, muzyka: Jean Schneitzhoeffer
tańczy: Kasper Górczak, uczeń kl. VI Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. F. Parnella w Łodzi
przygotowanie: Jerzy Gęsikowski

JEZIORO ŁABĘDZIE pas de trois z I aktu
choregrafia: Marius Petipa, muzyka: Piotr Czajkowski
tańczą: Lydie Boutfeux, Aneta Kosmowska, Julia Sadowska, Gloria Studer, Paweł Kurpiel, Robert Nae, Dominik Senator

ESMERALDA wariacja żeńska
choreografia: Jules Perrot, muzyka: Cesare Pugni
tańczą: Laura Korolczuk, Adrianna Stępień
KORSARZ pas de deux z II aktu
choreografia: Marius Petipa, muzyka: Adolphe Adam, Riccardo Drigo
Medora: Ekaterina Kitaeva-Muśko, Riho Okuno
Konrad: Dominik Senator, Koki Tachibana
Ali: Mateusz Kubiak, Yuki Itaya

PAQUITA wariacja żeńska
choreografia: Marius Petipa, muzyka: Ludwig Minkus
tańczy: Zofia Wara-Wąsowska, uczennica kl. VI Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. F. Parnella w Łodzi
przygotowanie: Magdalena Redlewska

PŁOMIEŃ PARYŻA pas de deux z II aktu
choreografia: Vasili Vainonen, muzyka: Boris Asafiew
tańczą: Alicja Bajorek, Aneta Kosmowska, Sakurako Onodera, Tomu Kawai, Maciej Pletnia

UMIERAJĄCY ŁABĘDŹ
choreografia: Michaił Fokin, muzyka: Camille Saint-Saëns
tańczą: Valentyna Batrak, Laura Korolczuk

ARLEKINADA
choreografia: George Balanchine, muzyka: Riccardo Drigo
tańczy: Natalia Augustyniak, uczennica kl. VI Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. F. Parnella w Łodzi
przygotowanie: Magdalena Redlewska

KORSARZ pas d'esclave
choreografia: Marius Petipa, muzyka: Adolphe Adam, Peter von Oldenburg
Gulnara: Minori Nakashima (gościnnie), Hanna Szychowicz – uczennica kl. IX
Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. F. Parnella w Łodzi
Lankendem: Mariusz Morawski (gościnnie), Maciej Pletnia
przygotowanie: Karolina Sasin-Barylska

JEZIORO ŁABĘDZIE pas de quatre
choreografia: Marius Petipa, muzyka: Piotr Czajkowski
tańczą: Aleksandra Gryś, Ekaterina Kitaeva-Muśko, Laura Korolczuk, Riho Okuno, Adrianna Stępień

DON KICHOT grand pas de deux z III aktu
choreografia: Marius Petipa, muzyka: Ludwig Minkus
Kitri: Alicja Bajorek, Aneta Kosmowska
Basilio: Yuki Itaya, Maciej Pletnia
Przyjaciółki: Aleksandra Gryś, Boglarka Novak, Riho Okuno, Julia Sadowska, Aneta Kosmowska
Grand pas: Lydie Boutfeux, Claudia Elvetico, Aleksandra Gryś, Kinga Łapińska, Matylda Molińska, Sakurako Onodera, Julia Sadowska, Adrianna Stępień, Gloria Studer, Martyna Szablewska, Karolina Urbaniak

część druga

SPARTAKUS duet Spartakusa i Frygii z I aktu
choreografia: Kirill Simonov, muzyka: Aram Chaczaturian
tańczą: Claudia Elvetico, Monika Maciejewska-Potockas, Koki Tachibana, Gintautas Potockas

TARAS BULBA hopak
choreografia: Rostislav Zakharov, muzyka: Vasily Solovyov-Sedoy
tańczą: Nazar Botsiy, Mateusz Kubiak, Jakub Olejnik

ZIEMIA OBIECANA – scena 7. Tkalnia
choreografia: Gray Veredon, muzyka: Michael Nyman, Franz von Suppé
tańczą: Lydie Boutfeux, Claudia Elvetico, Aleksandra Gryś, Ekaterina Kitaeva-Muśko,
Laura Korolczuk, Ewa Kowalska-Brodek, Aneta Kosmowska, Kinga Łapińska, Matylda Molińska, Boglarka Novak, Riho Okuno, Sakurako Onodera, Adrianna Stępień, Gloria Studer, Bogumiła Szaleńczyk, Karolina Urbaniak

CHOPIN IMAGINAIRE nokturn e-moll op. 72 nr 1
choreografia: Giorgio Madia, muzyka: Fryderyk Chopin
tańczą: Monika Maciejewska-Potockas, Gintautas Potockas
pianista: Marcin Werner

TANGO
choreografia: Grzegorz Brożek, muzyka: Rodrigo Favela
tańczą: Boglarka Novak, Dominik Senator

DZIADEK DO ORZECHÓW taniec wschodni
choreografia: Giorgio Madia, muzyka: Piotr Czajkowski
tańczą: Valentyna Batrak, Laura Korolczuk, Brandon Demmers, Wiktor Krakowiak-Chu,
Dawid Kucharski, Joshua Legge, Kamil Luberacki, Dominik Senator, Kyrylo Shcherban, Koki Tachibana

DESTINATION
choreografia: Bogumiła Szaleńczyk, muzyka: Massive Attack
tańczą: Bogumiła Szaleńczyk, Nazar Botsiy

RECOLLECT
choreografia: Tomu Kawai, muzyka: Ennio Morricone
tańczy: Tomu Kawai

JEZIORO ŁABĘDZIE taniec hiszpański
choreografia: Giorgio Madia, muzyka: Piotr Czajkowski
tańczą: Grzegorz Brożek, Mateusz Kubiak, Robert Nae, Krzysztof Pabjańczyk, Gintautas Potockas, Piotr Ratajewski, Dominik Senator

WSPOMNIENIE
choreografia: Matylda Molińska, muzyka: Hector Berlioz
tańczą: Valentyna Batrak, Lydie Boutfeux, Mateusz Kubiak, Wiktor Krakowiak-Chu, Paweł Kurpiel

KOPCIUSZEK duet Kopciuszka i Księcia
choreografia: Giorgio Madia, muzyka: Gioacchino Rossini
tańczą: Lydie Boutfeux, Aneta Kosmowska, Monika Maciejewska-Potockas, Julia Sadowska, Robert Nae, Maciej Pletnia, Gintautas Potockas, Dominik Senator

REVELATIONS
choreografia: Alvin Ailey, muzyka: Gospel Spirituals Art.
tańczą: Nazar Botsiy, Wiktor Krakowiak-Chu, Mateusz Kubiak, Joshua Legge, Maciej Pletnia, Dominik Senator

SUITA W STARYM STYLU
choreografia: Michaił Zubkow, muzyka: Alfred Schnittke
duet: Laura Korolczuk, Robert Nae
oraz Alicja Bajorek, Aleksandra Gryś, Ewa Kowalska-Brodek, Kinga Łapińska, Kinga Majewska, Anna Major, Sakurako Onodera, Adrianna Stępień, Gloria Studer, Martyna Szablewska, Karolina Urbaniak, Bartosz Białowąs, Grzegorz Brożek, Brandon Demmers, Yuki Itaya, Wiktor Krakowiak-Chu, Mateusz Kubiak, Dawid Kucharski, Paweł Kurpiel, Kamil Luberacki, Jakub Olejnik, Kyrylo Shcherban, Koki Tachibana

***
pomysł, reżyseria i przygotowanie: Wojciech Domagała
projekcje: Krzysztof Niemczycki
asystenci choreografa: Bogumiła Szaleńczyk, Piotr Ratajewski
muzyka z nagrania

Michał Matuszak

Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net