Aktualności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Menu lewe

 
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Aktualności

Jest co wspominać... czyli 50. URODZINY BALETU KRÓLEWNA ŚNIEŻKA I SIEDMIU KRASNOLUDKÓW

data dodania:
14.03.2020
Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków – spektakl stworzony przez kompozytora Bogdana Pawłowskiego oraz choreografa i pierwszego kierownika baletu Teatru Wielkiego w Łodzi Witolda Borkowskiego – od pięćdziesięciu lat towarzyszy kolejnym pokoleniom widzów, pobudzając wyobraźnię najmłodszych i wzniecając w nich tym samym zamiłowanie do teatru i sztuki baletowej. 
Na czym polega nieprzemijająca atrakcyjność tego baletu?
 
Wielka to zasługa melodyjnej i rytmicznej muzyki, iskrzącej humorem i dowcipem, malowniczych dekoracji oraz choreografii stworzonej przez słynnego polskiego tancerza i choreografa, nieżyjącego już Witolda Borkowskiego, który o swojej pracy powiedział kiedyś: "Pragnę w tym spektaklu wzruszać i bawić, pragnę stworzyć nastrój baśni". 

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków miała swoją prapremierę w Teatrze Wielkim w Łodzi 14 marca 1970 roku i jest najczęściej w historii wystawianym baletem polskiego kompozytora. Do tej doczekała się już około 40 premier na czterech kontynentach i przyniosła autorowi ogromną popularność oraz niesłabnącą sympatię młodych widzów, których kolejne pokolenia przeżywają taneczne przygody bohaterów. 
 
"Minęło 50 lat i przez te lata, licząc dziesięć lat na dziecko, pięć pokoleń dziecięcych spotkało się z muzyką graną specjalnie dla nich. Pierwsi słuchacze to już może babcie i dziadkowie i – mam nadzieję – że spotkanie z Królewną Śnieżką w dzieciństwie sprawiło, że są wierni Teatrowi Wielkiemu we wszystkich realizacjach operowych i baletowych. Jestem tego pewny!" – to słowa Bogdana Pawłowskiego. 
 
Chociaż ze względu na zaistniałą sytuację, zmuszeni byliśmy odwołać jubileuszowy spektakt w naszym Teatrze, mamy nadzieję, że już niedługo znów bawić i wzruszać będą nas losy dobrej Śnieżki. Młodsi widzowie być może przez moment bać się będą złej Wiedźmy i jej świty, ale z pomocą wesołych, pomocnych krasnoludków i innych mieszkańców lasu dotrwają dzielnie do finału, który zawsze dobrze się kończy. Na urodzinowe przedstawienie przybyć miały wcielające się w role Śnieżki, Królewicza czy krasnoludków kolejne pokolenia artystów-tancerzy i – przede wszystkim wspomniany już – kompozytor baletu Bogdan Pawłowski, świętujący w tym roku jubileusz 65-lecia pracy artystycznej!
 
Baletowa opowieść, która dostarcza dzieciom niezapomnianych emocji, oparta jest na jednej z najbardziej znanych baśni braci Grimm. To historia o losach dobrej i pięknej, lecz znienawidzonej przez złą macochę królewny, która spotyka na swojej drodze siedmiu krasnoludków – w ich postaciach każdy widz może znaleźć cechy samego siebie, co sprawia, że jest to bajka od pokoleń dla pokoleń! Na koniec przywołajmy jeszcze słowa Witolda Borkowskiego: "Dla dzieci trzeba grać tak jak dla dorosłych, tylko jeszcze lepiej. Ta dewiza przyświecała przy pracy nad spektaklem". Przenieśmy się zatem w czarodziejski świat przygód Śnieżki! 
 
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z przedstawienia: zarówno tych sprzed pół wieku – autorstwa Franciszka Myszkowskiego, jak i tych współczesnych – autorstwa Ewy Ryszkowskiej. 
 
 
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij