Spektakle
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Terminy:

KONCERT JUBILEUSZOWY - 55-LECIE TEATRU WIELKIEGO W ŁODZI
Koncert

Realizatorzy:
Dyrygenci:
Adam Banaszak, Andrzej Knap, Tadeusz Kozłowski, Wojciech Michniewski

Kierownictwo artystyczne i reżyseria:
Dariusz Stachura

Asystent reżysera:
Waldemar Stańczuk

Współpraca muzyczna:
Marta Kosielska

Kierownictwo Chóru:
Maciej Salski

Kierownik Baletu:
Dominik Muśko

Choreografia Tańców połowieckich:
Anna Krzyśków

Inspicjenci:
Andrzej Kowalik, Zbigniew PawełczykJubileusz 55-lecia Teatru Wielkiego w Łodzi

Kiedy 19 stycznia 1967 roku po raz pierwszy podniosła się kurtyna na Moniuszkowskiej Halce – Łódź i cała Polska zobaczyły, że to, co wydawało się niemożliwe stało się faktem. Kolejne lata potwierdzały, jak bardzo słuszna była decyzja o budowie sceny operowej w Łodzi. Wspaniali realizatorzy i znakomite zespoły artystyczne w ciągu tych 55. lat zaprezentowały 333 premiery operowe i baletowe, zrealizowano 25. edycji Łódzkich Spotkań Baletowych z udziałem wszystkich najważniejszych światowych zespołów, a na scenie Teatru wystąpiły największe gwiazdy światowej wokalistyki i baletu. Nie brakowało też licznych gościnnych zagranicznych występów Teatru w krajach całej Europy. Były wielkie wystawy, Warsztaty operowe i zajęcia edukacyjne, które zapraszały i zapraszają młodych widzów do smakowania i delektowania się teatrem operowym i muzyką klasyczną.

Łódzka Publiczność – ku naszej wielkiej radości – pokochała swój naprawdę wielki Teatr. Jesteśmy dumni, że mamy widzów, którzy przychodzą do naszego teatru od pierwszego przedstawienia i czekają na kolejną premierę z emocjami takimi samymi jak my. 

Cieszymy się bardzo, że to właśnie nam przypadło świętować ten piękny Jubileusz. Cieszmy się tym bardziej, że mamy nadzieję na jego świętowanie wspólnie z Państwem.

Aby tradycji stało się zadość, na Gali Jubileuszowej, którą zaprezentujemy, usłyszą i zobaczą Państwo fragmenty z oper Halka i Straszny dwór Stanisława Moniuszki, Kniaź Igor Aleksandra Borodina i Carmen Georgesa Bizeta. A za pulpitem dyrygenckim stanie czterech wspaniałych dyrygentów od dawna związanych z naszym Teatrem. Maestro Tadeusz Kozłowski, Maestro Wojciech Michniewski, Maestro Andrzej Knap i Maestro Adam Banaszak - poprowadzą orkiestrę. Będą wspomnienia, będą życzenia i upominki, i będzie dobra zabawa w najlepszym wykonaniu naszych solistów z towarzyszeniem chóru, baletu i orkiestry.

Koncertowi towarzyszyć będą dwie wystawy. „Mój teatr” – to wystawa zdjęć Chwalisława Zielińskiego fotografa, który obchodzić będzie 50-lecie pracy artystycznej. Ponad 30 lat swojego artystycznego życia spędził w Teatrze Wielkim w Łodzi dokumentując premiery, szeregowe spektakle, Łódzkie Spotkania Baletowe i wszelkie inne wydarzenia z Teatrem związane.

Druga wystawa zatytułowana „Ryszard Kaja – scenograf teatru największego” poświęcona jest pracy tego wybitnego Artysty w naszym Teatrze, ale pokażemy na niej nie tylko projekty kostiumów, dekoracji i plakatów, ale również to jak Ryszard Kaja widział ludzi teatru, tych z którymi się zaprzyjaźnił i z którymi pracował.

Atrakcji zatem wiele zapraszamy serdecznie na Galę Jubileuszową 55-lecia Teatru Wielkiego w Łodzi 22 i 23 stycznia 2022 roku o godz. 17:00. 

Patronat Honorowy nad Jubileuszem 55-lecia Teatru Wielkiego w Łodzi objął
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Prof. Piotr Gliński

Patronat Honorowy nad Jubileuszem 55-lecia Teatru Wielkiego w Łodzi objął
Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber

Patronat medialny TVP Kultura
Monika Cichocka

Bernadetta Grabias

Patrycja Krzeszowska

Agnieszka Makówka

Olga Maroszek

Hanna Okońska

Anna Wierzbicka

Joanna Woś

Dorota WójcikArkadiusz Anyszka

Arkadiusz Jakus

Andrzej Kostrzewski

Zenon Kowalski

Dawid Kwieciński

Łukasz Motkowicz

Rafał Pikała

Paweł Skałuba

Dominik Sutowicz

Robert UlatowskiChór, Balet, Orkiestra Teatru Wielkiego w ŁodziProwadzenie wieczoru Leszek Bonar, Magdalena Libiszewska

Fot. Joanna Miklaszewska

Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net