Spektakle
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Terminy:

MARIA STUARDA
Opera

Kompozytor:
Gaetano Donizetti

Autor libretta:
Giuseppe Bardari

Data premiery:
15.10.2011

Czas trwania:
2 h 25 min (1 przerwa)

Realizatorzy:
kierownictwo muzyczne:
RUBEN SILVA

reżyseria:
DIETER KAEGI

dekoracje, kostiumy:
BRUNO SCHWENGL

reżyseria światła:
BOGUMIŁ PALEWICZ

współpraca muzyczna:
MICHAŁ KOCIMSKI

kierownictwo chóru:
WALDEMAR SUTRYK/ DAWID JARZĄBOpera w dwóch aktach
Donizetti skomponował Marię Stuardę w ślad za popularną w dobie romantyzmu legendą o tragicznych losach szkockiej władczyni XVI wieku. Obecne w historii pokłady tajemniczości stanowiły idealną oprawę dla dzieł, które powstawały w czasie tej zagadkowej epoki. Fundamentem, na którym Donizetti zbudował swoją operę, była często wówczas wystawiana adaptacja tragedii Fryderyka Schillera Maria Stuart. Jednak w procesie powstawania utworu, kompozytor wspólnie z autorem libretta Giuseppe Bardarim uprościli schillerowską intrygę i zrezygnowali z licznych postaci, inne – połączyli w jedną. Powstała opera o niezwykle dramatycznej i wartkiej akcji, dająca solistom możliwość aktorskiego i wokalnego popisu.

Przedstawienie jest wspólną produkcją Teatru Wielkiego w Łodzi, Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu i Opery Śląskiej w Bytomiu.

Libretto opery, częściowo oparte na faktach z życia Marii Stuart i zawierające wątki biograficzne, skupia się wokół zawiłych relacji pomiędzy nią a jej kuzynką – angielską królową Elżbietą I. Ważną częścią fabuły jest burzliwa konfrontacja dwóch władczyń, która w rzeczywistości nigdy nie miała miejsca, ale która złożyła się na przejmującą historię nieszczęśliwej miłości, zniszczonej w imię władzy i opłaconej najwyższą ceną, jaką jest ludzkie życie.
Bilety:

Strefa I
55 zł normalny / 45 zł ulgowy

Strefa II
45 zł normalny / 40 zł ulgowy

Strefa III
32 zł normalny / 27 zł ulgowy

Elżbieta:
BERNADETTA GRABIAS, AGNIESZKA MAKÓWKA

Maria Stuarda:
JOANNA WOŚ, DOROTA WÓJCIK

Leicester:
SANG-JUN LEE

Talbot:
PATRYK RYMANOWSKI, GRZEGORZ SZOSTAK

Cecil:
ANDRZEJ KOSTRZEWSKI, PRZEMYSŁAW REZNER

Anna:
MAŁGORZATA BOROWIK, ANNA CYMMERMAN

CHÓR I ORKIESTRA Teatru Wielkiego w Łodzi

fot. Chwalisław Zieliński

Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net