Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
NAPÓJ MIŁOSNY - zapraszamy do wspólnego oglądania 1. aktu! [wideo]
data dodania:
14.04.2020
Prawdziwy skarb z archiwalnych zbiorów, operę komiczną G. Donizettiego zrealizowana w naszym Teatrze w 1998 roku. Zapraszamy do wspólnego oglądania  nagrodzonego Złotą Maską "Napoju miłosnego" w fantastycznej obsadzie: Dorota Wójcik (Adina), Dariusz Stachura (Nemorino), Rafał Songan (Belcore). Spektakl prezentować będziemy we fragmentach, dostępnych do obejrzenia na naszym Facebook'u.


Napój miłosny cz. 4 / finał 1. aktu

Ta opera Gaetana Donizettiego (libretto Felice Romani) światło dzienne ujrzała w Mediolanie w 1832 roku i już od pierwszego swojego przedstawienia zelektryzowała publiczność tego miasta, a później w szybkim czasie całą Italię. Donizetti skomponował ją w dwa tygodnie (!), co nie przeszkodziło w tym, by powstał jeden z cenniejszych klejnotów włoskiej opery buffa. Trudno zawyrokować co bardziej zachwyca, subtelność scenariusza czy świeżość i maestria muzyki.

 
Z banalnych wydawać by się mogło konkurów dwóch „amantów” (parobek Nemorino i sierżant Belcore) do pięknej i bogatej kokietki – Adiny, autorzy skonstruowali (z istotną pomocą nietypowego doktora Dulcamary) prawdziwy fajerwerk sceniczno-wokalno-muzyczny. Wyposażyli  główne postaci w psychologiczną subtelność rzadko spotykaną w operze komicznej. Godny uwagi jest też kunszt z jakim powiązali rzeczywiste i urojone motywy postaci, stwarzając pozory „skuteczności” eliksiru miłosnego, a nie naruszając przy tym zasad prawdopodobieństwa.
To doskonale skonstruowana historia mieniąca się barwami wspaniałej muzyki Donizettiego.
 
W Teatrze Wielkim w Łodzi Napój miłosny miał swoją premierę 19 grudnia 1998 roku i natychmiast zdobył Złotą Maskę – za najlepszy spektakl w sezonie 1998/1999.

Realizatorzy: Robert Skolmowski (reżyseria), Tadeusz Kozłowski (kierownictwo muzyczne) i Małgorzata Słoniowska (scenografia)

Obsada: Dariusz Stachura (Nemorino), Dorota Wójcik (Adina), Piotr Miciński (Dalcamara), Rafał Songan (Belcore)

Więcej o niezapomnianej realizacji tej opery przeczytacie na Cyfrowym Muzeum.Nagranie udostępniamy dzięki uprzejmości TVP3 Łódź, która zarejestrowała spektakl w 1998 roku.
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net