Spektakle
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Terminy:

NIE TYLKO OPERA – KWINTET Z BLASKIEM
Koncert

Realizatorzy:
Kwintet dęty Teatru Wielkiego w Łodzi:
Konrad Boniński (trąbka), Mirosław Dudek (trąbka), Tomasz Sopur (waltornia), Tomasz Jagoda (puzon), Justyna Makowiecka (tuba)

Prowadzenie:
Aleksandra BębenChoć na estradzie koncertowej nie siedzą w pierwszych rzędach orkiestry, to blask bijący od tzw. blachy, czyli instrumentów dętych blaszanych, widoczny jest w najdalszych miejscach na widowni. Tym razem ów blask bez wątpienia będzie można… usłyszeć! Kwintet dęty Teatru Wielkiego w Łodzi, to muzycy doświadczeni, utalentowani i zgrani, co znakomicie udowodnią wykonując tak różnorodną muzykę, jak utwory Wolfganga A. Mozarta, Jana S. Bacha, Henry’ego Purcella, Jeremiaha Clarke’a – tym razem już w pierwszym rzędzie sceny. To rzadka okazja usłyszeć „blachę” w roli głównej (i jedynej!), tym bardziej więc warto, zwłaszcza, że wszystkie wykonywane utwory prezentowane będą w oryginalnym opracowaniu The Canadian Brass. To rzeczywiście będzie koncert z muzycznym blaskiem!


W PROGRAMIE:

1. Jeremiah Clarke –  Trumpet Voluntary
2. Jan Sebastian Bach – Chorał Jesus bleibet meine Freude
3. Henry Purcell – Trumpet tunes & air
 
4. John Adson – Three courtly masquing ayres
5. Wolfgang Amadeus Mozart – Ave verum corpus
6. Frigyes Hidas – Chorał Solenne
 
7. Giacomo Puccini – Nesun dorma
8. David Raksin – Laura
9. Duke Ellington – It don’t mean a thing
10. Leonard Bernstein – Maria
 
11. Glenn Miller – Moonlight serenade
12. Gavin Smith – Swingaround (foxtrot)
13. Andreas Ludwig Schulte – Streets of San Whatever


***
dr Konrad Boniński / trąbka

Łodzianin, absolwent Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi (1990) w klasie st. wykładowcy J. Pędziwiatra. Uczestnik wielu kursów i warsztatów interpretacji, m.in. w Bayreuth (prof. E.T. Tarr), w Dusznikach Zdroju (prof. T. Dokszycer, A. Seljanin), w Poznaniu  (prof.  J. Thompson, R. Giangiulio), w Gdańsku (prof. R.C. Steuart) oraz w Łodzi (prof. P. Beniston, G. Boldoczki, R. Stoelzel).
Współpracował z wieloma artystami, takimi jak Andrea Boccelli, Renato Bruson, José Carreras, José van Dam, Gwendolyn Bradley, Monserrat Caballé, Placido Domingo i instytucjami: Łódzkim Towarzystwem Muzycznym im. K. Szymanowskiego, Operą Śląską w Bytomiu, Filharmonią Łódzką oraz Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Łodzi. W latach 1991-1993 był pierwszym trębaczem Filharmonii Kaliskiej, a w 2000 roku rozpoczął współpracę z Orkiestrą Opery Dolnośląskiej we Wrocławiu, z którą odbył liczne tournée zagraniczne (Anglia, Holandia, Niemcy, Luksemburg) i brał udział w superwidowiskach, m.in. Gioconda na Odrze. Był pierwszym trębaczem Polskiej Opery Kameralnej, a od 1991 roku pełni tę funkcję w Teatrze Wielkim w Łodzi. Na swoim koncie ma współpracę z wytwórniami filmowymi (nagrania do filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych).
Jest aktywnym solistą i kameralistą, koncertuje i nagrywa (od 1991 roku) z łódzkim kwintetem dętym „Fine Brass Ensemble”, którego jest założycielem. Z zespołem tym występował w Austrii, Szwecji, Niemczech, Norwegii, Korei Północnej, a także w Łodzi w ramach Festiwalu Dialogu Czterech Kultur. Odbył liczne tournée z przedstawieniami musicalowymi: EvitaStarlight ExpressWeber Gala Andrew Lloyd Webera. Koncertował z Michałem Urbaniakiem i Włodzimierzem Pawlikiem. Prawykonywał utwory kompozytorów muzyki współczesnej: O. Hans, A. Hundziaka, A. Krauzego, W. Rentowskiego. Brał udział w sesjach „Musica Moderna” w Akademii Muzycznej w Łodzi. Uczestniczył w prawykonaniach TRIO+A SEINa 5 M. Błaszczyka, 64x46 W. Rentowskiego, Musica da camera A. Hundziaka.
Pracę pedagogiczną rozpoczął w 1987 r. w Ludowym Instytucie Muzycznym (obecnie Państwowy Instytut Muzyczny) w Łodzi. W latach 1998-2000 był ilustratorem w Katedrze Kameralistyki Akademii Muzycznej w Łodzi. Od 2004 roku jest wykładowcą w łódzkiej uczelni, a od 2006 asystentem w klasie trąbki prof. Igora Cecocho. Od 2007 roku prowadzi klasę trąbki w OSM I i II stopnia im. H. Wieniawskiego w Łodzi. Jest jurorem konkursów regionalnych i ogólnopolskich instrumentów dętych blaszanych. W 2012 roku uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Obecnie pracuje w Akademii Muzycznej w Łodzi na stanowisku adiunkta doktora. We wrześniu 2016 roku obchodził jubileusz 25-lecia pracy artystycznej na stanowisku 1-go trębacza orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi.

 
Mirosław Dudek / trąbka
 
Urodził się 1987 roku w Jaworznie. Naukę gry na instrumencie rozpoczął mając 10 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Grażyny Bacewicz w Jaworznie w klasie mgr. Jana Jarosza. Ukończył Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną w Katowicach w klasie trąbki mgr. Rafała Dudka. Jest absolwentem klasy trąbki prof. Igora Cecocho oraz dr. Konrada Bonińskiego na Akademii Muzycznej w Łodzi. Brał udział w wielu konkursach i festiwalach, m.in. Festiwalu Trębaczy w Kaliszu i Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych im. L. Lutaka w Krakowie.
W 2009 roku jako student III roku studiów rozpoczął pracę w Orkiestrze Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie od roku 2011 pełni funkcję pierwszego trębacza. Współpracuje także z orkiestrami – Teatru Muzycznego w Łodzi, Orkiestrą Kameralną Polish Camerata, Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie, Hollyłódzką Orkiestrą Filmową.
 
 
Tomasz Sopur / waltornia
 
Edukację muzyczną rozpoczynał w Szkole Muzycznej w Pabianicach. Jego pierwszym instrumentem był akordeon w klasie prof. Króla oraz fortepian w klasie prof. Bonifacego Stusio. W wieku 15 lat rozpoczął naukę gry na waltorni w klasie prof. Zbigniewa Młynarskiego. Jednocześnie kontynuował naukę gry na akordeonie w klasie prof. Mieczysława Mikołajczyka. Akademię Muzyczną w Łodzi ukończył w 1986 roku w klasie prof. Zbigniewa Młynarskiego. Jest laureatem II nagrody (I nie przyznano) na I Ogólnopolskim Konkursie Waltorniowym w Gdańsku w roku 1984.
W 1995 nagrał solową płytę CD z dziełami muzyki waltorniowej Ch. Förstera, W.A. Mozarta, J. Brahmsa i R. Schumanna.  Od 9 lutego1984 roku pracuje w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina na stanowisku I waltornisty. W Teatrze Wielkim w Łodzi pracuje od 1993 roku. W latach 1998-2006 był pierwszym waltornistą Filharmonii Poznańskiej. W latach 2009-2013 był wykładowcą Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie waltorni.
Po ukończeniu Akademii Muzycznej w Łodzi uzupełniał swoją wiedzę i rozwijał swoje umiejętności pod okiem wybitnych nauczycieli i wirtuozów gry na rogu jak np. Peter Damm czy Georges Barboteu. Jednak największy wpływ po ukończeniu studiów miał na niego wybitny tubista i nauczyciel Arnold Jacobs. Jest wybitnym specjalistą w grze na tzw. ,,rogu historycznym.”
 
 
Tomasz Jagoda / puzon

muzyk, aranżer, manager kultury. Od 2010 roku jest muzykiem (puzonista) w orkiestrze Teatru Wielkiego w Łodzi. Ukończył Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi,  Podyplomowe Studium Menadżerskie Uniwersytetu Warszawskiego, a także liczne kursy i szkolenia z zakresu reklamy i zarządzania w kulturze,  warsztaty muzyki jazzowej oraz muzyczne kursy mistrzowskie z wybitnymi instrumentalistami  muzyki poważnej, jazzowej i rozrywkowej.
W swoim dorobku ma współpracę m.in. z  Monika Brodką, Stanisławem Sojką, zespołem HEJ i Katarzyną Nosowską, a także z Chuck Mangione’ Orchestra, RIAS Youth Orchestra Berlin, Samokhin Band. Od 2016 roku jest także wykładowcą w Państwowej Szkole Muzycznej w Zduńskiej Woli.
 
 
Justyna Makowiecka / tuba

Urodziła się w 1993 roku w Przemyślu. W latach 2007-2013 uczęszczała do Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu w klasie puzonu i tuby Dariusza Krajewskiego. Program szkoły I i II stopnia zrealizowany w sześć lat pozwolił jej dostać się do Akademii Muzycznej w Łodzi do klasy dr. Jakuba Urbańczyka, tubisty Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W klasie tuby dr. Jakuba Urbańczyka realizuje również naukę gry na drugim instrumencie – eufonium.
W 2009  roku z kwintetem dętym blaszanym zdobyła I miejsce na konkursie Szkolnych Zespołów Instrumentalnych Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Również w 2009 roku z orkiestrą dętą Grandioso z Radomia wywalczyła vice mistrzostwo Europy na Konkursie Orkiestr Dętych w Restede (Niemcy), co zapewniło wyjazd orkiestry na Mistrzostwa Świata w Poczdamie.
Jako studentka Akademii Muzycznej współpracowała z licznymi filharmoniami w Polsce, min. Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy, Filharmonią Gorzowską czy Filharmonią Narodową w Warszawie. Grając w składzie orkiestr symfonicznych wykonała m.in. V Symfonię Dymitra Szostakowicza, Szeherezadę Nikołaja Rimskiego-Korsakowa, Ognistego Ptaka Igora Strawińskiego, Symfonię Fantastyczną Hectora Berlioza, Uwerturę Fantastyczną „Bajka” Stanisława Moniuszki. W roku 2014 wraz z zespołem orkiestrowym wykonywała operę Aleko Sergiusza Rachmaninowa w Akademii Muzycznej w Łodzi.
Od 2015 roku gra w Big Bandzie Akademii Muzycznej w Łodzi pod dyrekcją Jacka Delonga. Z zespołem tym zajęła III miejsce podczas XXI Festiwalu Big Bandów w Nowym Tomyślu (2016). We wrześniu 2016 roku wystąpili podczas Urbanator Days w Łodzi z Michałem Urbaniakiem, a w listopadzie z Andrea Tofanellim, włoskim wirtuozem trąbki w ramach projektu „A Tribute to Maynard” – muzycznego hołdu dla jazzmana Maynarda Fergusona.
Dodatkowo wielokrotnie współpracowała z różnymi szkołami, przedszkolami oraz żłobkami uczęszczając w audycjach muzycznych.


Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net