Spektakle
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Terminy:

NIE TYLKO OPERA – SAUDADES, CZYLI HISTORIA PEWNEJ MIŁOŚCI
Koncert

Realizatorzy:
Śpiew:
Olga Maroszek

Fortepian:
Rafał GzellaSAUDADES, CZYLI HISTORIA PEWNEJ MIŁOŚCI – Saudades (wym.: Saudadesz) to portugalskie słowo określające przedziwny stan nieustępującej tęsknoty za czymś, co nigdy nie miało miejsca i prawdopodobnie nie może się wydarzyć, a jednak powraca do nas w snach i marzeniach, pozostawiając nas w niespokojnym niespełnieniu.
Atrakcyjne widowisko muzyczne, na które składają się znane utwory takich kompozytorów jak m.in. Krzysztof Komeda, Zygmunt Konieczny, Astor Piazzolla, Włodzimierz Korcz czy też Seweryn Krajewski do słów Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego i innych. Kompozycje układają się w pełną barw, czasem zabawną, a czasem gorzką opowieść o tęsknocie za miłością i o niej samej, o namiętności i pasji, które przychodząc i odchodząc, sprawiają wiele bólu pozostawiając nas w niespokojnym niespełnieniu, ale także potrafią dać natchnienie i energię do życia. Do wszystkich utworów nowe aranżacje na fortepian napisał Rafał Gzella.

SAUDADES, CZYLI HISTORIA PEWNEJ MIŁOŚCI składa się z następujących utworów:
01. Kołysanka Rosemary (K. Komeda – W. Młynarski)
02. Sama chciała (S. Krajewski – A. Osiecka)
03. Ogrzej mnie (W. Korcz – W. Młynarski)
04. Na całych jeziorach ty (A. Sławiński – A. Osiecka)
05. Ten taniec (J. Pospieszalski – A. Saraniecka)
06. Jeśli myślisz (K. Knittel – A. Woyciechowski)
07. Sztuczny miód (K. Paszek – A. Osiecka)
08. Proszę sądu (J. Mikuła – A. Osiecka)
09. Oczy tej malej (Z. Konieczny – A. Osiecka)
10. Wariatka tańczy (S. Krajewski – A. Osiecka)
11. Kawiarenka ( O. Maroszek – M. Olszak)
12. Libertango (A. Piazzola – A. Archer – O. Maroszek)
13. Saudades (E. Goldenthal – A. Archer – O. Maroszek)

Aranżacje na fortepian: Rafał Gzella

Olga Maroszek – mezzosopran. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie prof. Krystyny Rorbach. Debiutowała w Teatrze Wielkim w Łodzi rolą Juliusza Cezara w operze „Juliusz Cezar” G.F. Haendla w 2009 roku. Od 2010 roku stale współpracowała z tym Teatrem, a od 2014 roku jest jego etatową solistką. Jest laureatką nagrody specjalnej zdobytej na XIII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu w roku 2009, a także zwyciężczynią XII Konkursu w Kręgu Słowiańskiej Muzyki Wokalnej w Katowicach i XVII Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi w roku 2010. Artystka współpracuje z Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą i Filharmonią Podlaską oraz Operą Krakowską i sceną Polskiego Ośrodka Społeczno - Kulturalnego w Londynie. Od 2008 roku współpracuje z łódzkim kompozytorem, pianistą i wykładowcą AM w Łodzi, Rafałem Gzellą, z którym nagrała dwie płyty i z którym koncertuje. W 2009 roku wraz z pianistką Elżbietą Tyszecką nagrała płytę wydaną przez wydawnictwo Acteprealable z pieśniami polskich kompozytorów pt. „Polish Songs”. Artystka prowadzi także działalność koncertową z repertuarem operowym, pieśniarskim oratoryjnym oraz musicalowym na terenie całego kraju. W roku akademickim 2009/2010 została stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2010 przyznano jej jednorazowe stypendium Marszałka Województwa Łódzkiego za szczególne osiągnięcia artystyczne.

Rafał Gzella – ukończył z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Łodzi w klasie fortepianu prof. Bożeny Szymanowicz, a następnie teorię muzyki w tej samej uczelni. Związany zawodowo z łódzką Akademią Muzyczną od 1984 roku; początkowo jako asystent, potem adiunkt w Katedrze Fortepianu. Od 1992 roku rozpoczął także pracę jako pianista akompaniator na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Od kilku lat uczy fortepianu na Wydziale Edukacji Artystycznej w Akademii Muzycznej, a także w szkołach muzycznych w Sierpcu i Pabianicach. Jego podopieczni zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia. Prowadzi intensywną działalność koncertową, zarówno solową, jak i z wieloma śpiewakami. Od ponad 10 lat lat komponuje. Pisze cykle pieśni do wierszy polskich poetów: Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Haliny Poświatowskiej, Leopolda Staffa, Jarosława Iwaszkiewicza, księdza Jana Twardowskiego, Władysława Broniewskiego czy Mirona Białoszewskiego. W roku 2008 rozpoczął współpracę z Olgą Maroszek, solistką Teatru Wielkiego w Łodzi, absolwentką łódzkiej Akademii Muzycznej na Wydziale Wokalno-Aktorskim. W 2010 roku wszystkie skomponowane przez niego utwory zostały nagrane na płytę Dzika róża i inne cykle do słów poetów polskich. Wraz z Olgą Maroszek nagrał również płytę Saudades, zawierającą znane utwory z tekstami m.in. Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego w jego własnych aranżacjach. Artysta jest kierownikiem muzycznym, współrealizatorem i pianistą w musicalu Cień (muzyka Maciej Małecki, słowa Wojciech Młynarski). Spektakl ten, wyreżyserowany przez Andrzeja Żarneckiego, został zrealizowany przez Stowarzyszenie Śpiewacze „Canto Sonoro” w Łodzi, w ramach projektu dedykowanego młodym twórcom sztuki i spotkał się z gorącym przyjęciem publiczności.
Śpiew:
Olga Maroszek

Fortepian:
Rafał Gzella


Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net